Урок 2. Тема уроку. Реакції сполучення, розкладу, заміщення й обміну, Самостійна робота - Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками

Цілі уроку: розвивати навички й уміння складати рівняння хімічних реакцій; формувати навички розпізнавання типів реакцій теоретично -- за рівняннями реакції, експериментально -- за ознаками хімічних реакцій.

Тип уроку: формування вмінь і навичок.

Форми роботи: фронтальне опитування, демонстраційний експеримент, групова робота, самостійна робота.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, плакат із правилами техніки безпеки в кабінеті хімії.

Демонстрація 6. Реакції розкладу, сполучення, заміщення, обміну.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Мотивація навчальної діяльності

Самостійна робота

Варіант І

Варіант ІІ

Варіант ІІІ

    1) Запишіть рівняння хімічних реакцій для здійснення перетворень за схемою. 2) Укажіть тип хімічних реакцій. 3) Рівняння 3 і 4 запишіть у іонній формі. 4) Обчисліть масу вихідної речовини для одержання 10 г кислоти. 2. Фронтальне опитування * Які речовини називаються каталізаторами? * На які дві групи поділяються хімічні реакції за тепловим ефектом? * Укажіть тип хімічних реакцій, записаних на дошці:
    * Серед наведених реакцій укажіть ендотермічну. * Обчисліть ступені окиснення й укажіть ОВР.

ІІІ. Виконання тренувальних вправ, демонстраційний експеримент

Демонстрація 6

А. Візьмемо для проведення експерименту порошки заліза й сірки, розітремо в ступці. (Питання до класу: Чи можлива хімічна реакція? (Ні)) Тепер підігріємо суміш у тиглі. Після початку реакції демонструємо учням мимовільне продовження реакції. Учні записують на дошці рівняння:

Fe + S FeS + ДQ

Чому реакція продовжується після припинення нагрівання? Тому що протікання реакції відбувається з виділенням тепла, достатнього для само-розігріву реакційної суміші.

Назвіть тип хімічної реакції. (Сполучення)

Б. Завдання. З ферум(ІІ) сульфату одержіть ферум(ІІІ) гідроксид. Що необхідно додати? (Луг)

За якою ознакою можна судити про протікання хімічної реакції? (Випадіння осаду)

Записуємо рівняння реакції в молекулярній та іонній формах:

Укажіть тип хімічної реакції. (Обміну)

Тепер, дотримуючись правил техніки безпеки, підігріємо осад. Що спостерігаємо? (Зміну забарвлення осаду) Записуємо рівняння реакції:

Укажіть тип реакції. (Розкладу)

В. Наведіть приклад реакції заміщення.

Розглянемо цей тип реакцій експериментально. Візьмемо чотири пробірки з розчинами: натрій сульфату, сульфатної кислоти, купрум(ІІ) сульфату, води. Зануримо в кожну пробірку гранулу цинку. Припустіть, у якій із пробірок реакція протікатиме, а в якій -- ні. Запишемо можливі рівняння реакцій у молекулярній та іонній формах:

Укажіть тип реакції. (Заміщення)

Г. Для наступного експерименту візьмемо ті самі розчини й додамо до кожного з них розчин натрій гідроксиду. Припустіть, у якій із пробірок протікатиме хімічна реакція. За якими ознаками можна стверджувати, що реакція протікає необоротно. Підтвердьте це рівняннями реакцій у молекулярній та іонній формах.

Укажіть тип хімічних реакцій. (Обміну)

Д. Для виконання наступного завдання учні об'єднуються в групи, кожна з яких пропонує свій варіант. Відповіді обговорюються в класі, коригуються, записуються учнями в зошитах.

Дано речовини: кисень, цинк, хлоридна кислота, вода, сірка, натрій гідроксид. Наведіть приклади двох-трьох реакцій розкладу, сполучення, заміщення й обміну, використовуючи запропоновані реактиви та продукти їх взаємодії.

IV. Підбиття підсумків уроку

Які хімічні реакції -- розкладу, сполучення, заміщення чи обміну -- можуть протікати зі зміною ступеня окиснення атомів у речовинах?

Чи можна стверджувати, що всі екзотермічні реакції -- це реакції сполучення, а ендотермічні -- розкладу?

Які ознаки реакції вказують на необоротність хімічної реакції?

V. Домашнє завдання

§13 (ст. 82-84), вправа 2, 7.
