Творчість митця - Творчість діячів культури України ХХ - початку ХХІ століття. О. Архипенко, М. Матіос, "Плач Єремії"

Серед створених ним праць є три погруддя Т. Шевченка, портрет І. Франка і монументальна скульптура князя Володимира Великого. Він боляче переніс той факт, що відповідальні органи української громади у США не зрозуміли й не відчули його творчості і не запросили виконати пам'ятник Т. Шевченку в Вашингтоні. Проте те, чого не зауважували чи не хотіли бачити критики та заздрісники, тонко підмітив американський мистецтвознавець К. Куг, чітко відмежувавши митця і від американського, і від російського коріння: "Від початку до кінця Архипенко був українською людиною, яка часто здавалася ближчою до Сходу, ніж Заходу".

"Там, де є зміни, - є життя." - О. Архипенко.

Олександр Архипенко докорінно змінив уявлення про скульптуру, вніс у неї моделювання простору, застосував зігнуті площини, використовував нові матеріали (скло, метал, дерево, пластмасу), поєднав малярство зі скульптурою. Він першим почав експериментувати з ідеєю динамічного простору. Коли ж простір починав переважати над матерією, скульптура в традиційному розумінні перестала існувати... За це його називали генієм.

Натомість сам митець найбільшим і найвеличнішим творцем називав природу: "Ця сила не задовольняється тим, що творить сама. Свою могутність вона переносить на всі живі істоти. Зі своїх творінь вона робить творців.", а суттю його творчості було те, що мистецтво не повинно бути імітацією вже раз створених Богом речей. Митець, у його трактуванні, повинен не відтворювати, а творити: "і тому помиляємося, коли думаємо, що наближаємося до природи, якщо точно відтворюємо картоплю чи оголену натуру. Відтворення ні до чого не приводить. Єдиний спосіб, як уподібнитися до природи - це винаходити. Винаходити впродовж усього життя". При цьому митець не виключав натуралізму зі своєї творчої концепції, але вилучав будь-яку фотографічну точність деталей, якщо ті протирічили вислові характеру, який скульптор хотів представити.

Проте поряд із духовним змістом твору мистецтва не менш важливими є технічні прийоми, в чому і вбачається новаторство О. Архипенка.

Створюючи певну форму, виникає потреба посилити один момент і пригасити інший. Таким чином схожі проблеми наштовхнули митця до того, що 1912 року він винайшов скульптурний живопис. Останній має свої характерні риси, що відрізняє його від звичайної поліхромної скульптури. В естетичному плані це новий тип мистецтва завдяки його особливим взаємозалежностям між рельєфом, увігнутими формами і формами з отворами, кольорами й фактурами.

Характерним і водночас новим для творів скульптора є також взаємонакладення прозорих матеріалів, що утворює винятковий ефект глибини і простору, який притаманний третьому виміру.

Чи не найвизначнішим відкриттям скульптора є винахід, що нині відомий під назвою "архипентура". Лише 1924 року, після численних експериментів із технікою, у Нью-Йорку О. Архипенко винайшов новий метод зображення для відтворення реального руху на поверхні картин і спеціальний апарат для їх демонстрації. Архипентура - це машина, яка справляє ілюзію руху пофарбованого об'єкту, аналогічно повільному руху в кіно (запатентована 1928 року у Сполучених Штатах).

У мистецькому світі чимало з того, що придумав Архипенко, приписують іншим митцям, але обкраденим він все одно не залишається. Усі нововведення український скульптор вважав лише мистецькими засобами для відтворення краси, ідеальних форм і пропорцій, яких шукав упродовж усього життя. До чого привели ці пошуки? Ніхто краще за самого шукача їх не визначив: "Я поєднав в одній формі невловиме: простір, прозорість, світло і рефлексію".

Із вищесказаного видно, що майже вся творчість О. Архипенка - це суцільна новизна. Проте у його мистецтві проглядаються і традиційні риси, зокрема українського народу, вихідцем із якого він був. Живився майстер саме її імпульсами, культурою Трипілля, Кагарлика, Київщини. Про це свідчать навіть його слова: "Хто знає, чи думав би я саме в такий спосіб, якби українське сонце не запалило в мені туги за невідомим, якого я навіть не усвідомлюю".

О. Архипенко. "Голуба танцівниця"

О. Архипенко. "Гондольєр"

О. Архипенко. "Жінка, що вкладає волосся"

Похожие статьи




Творчість митця - Творчість діячів культури України ХХ - початку ХХІ століття. О. Архипенко, М. Матіос, "Плач Єремії"

Предыдущая | Следующая