Педагогічна діяльність М. Жука в Одесі - Творчість і мистецько-педагогічна діяльність Михайла Жука в контексті становлення української школи художників фарфору (перша половина ХХ століття)

4.3. Педагогічна діяльність М. Жука в Одесі. Програму навчання на факультеті кераміки М. Жук запровадив різнобічну. Вона включала загальну історію мистецтва, зокрема історію декоративно-ужиткового мистецтва, історію орнаменту і шрифтів, всі графічні техніки, живопис, малюнок з натури, вивчення складників керамічного виробництва. За згадками учнів, першим завданням в художньому училищі на керамічному факультеті був геометричний орнамент в одному кольорі (або пензель, або перо). Майстер розробив методику щодо кількісного і якісного навантаження задля шліфування майстерності молодого художника, особливо звертаючи увагу на живописні й вправи з рисунку.

Надзвичайно уважно М. Жук ставився до виробничої практики. На заводі студент-керамік мав засвоїти пристосування своїх знань до потреб виробництва. Однією з умов відчуття майстром "культури живописної плями" є постійне спілкування з творами високого мистецтва. Формування художника-кераміста було багатоплановим, включало ті самі аспекти, що й формування живописця, графіка, пристосування до потреб виробництва та знання музейних експонатів.

4.4. Творчі досягнення учнів М. Жука в мистецтві тонкої кераміки. М. Жук виховав таких фахівців декоративно-ужиткового мистецтва, як І. Апостолов, В. Башло, М. Берещанський, В. Боголюбов, І. Гончаренко, Н. Дмитрієва, П. Іванченко, Н. Кошман, Д. Клювгант, Г. Малицький, О. Мудрик, М. Попов, М. Савін, Г. Симбірцева, О. Ярош. До цього переліку, занотованому до статті з приводу 50-річчя творчої діяльності М. Жука його учнем М. Павлюком зі слів самого художника у 1954 р., ми можемо додати і свій, поки що неповний.

В. Горолюк, Н. Дмитрієва, П. Іванченко, Н. Ільїна, М. Криворукова, Г. Малицький, А. Мойсеєва, М. Осипова, Н. Павлова, Т. Сафронова, Г. Симбірцева, О. Сорокін, М. Савін, Н. Морозова, Т. Деморей та інші учні художника М. Жука були майстрами Ар Деко, соцреалізму і варіантів радянського, або "сталінського" ампіру, володіли прийомами декрування посуду і створення скульптури у "новому кабінетному стилі". Творчість послідовників М. Жука впізнавана на всіх підприємствах галузі. Тільки його студенти ідеально виконували складні технічні фотокерамічні портрети і досконало стилізували орнамент.

Похожие статьи




Педагогічна діяльність М. Жука в Одесі - Творчість і мистецько-педагогічна діяльність Михайла Жука в контексті становлення української школи художників фарфору (перша половина ХХ століття)

Предыдущая | Следующая