Основні види впливу на ментальність народу - Український менталітет, як прояв самобутності

Головні причини слабкості чи сили українських державницьких чинників полягають не в особливостях нашої країни та в специфіці її географічного положення, тобто не тільки в несприятливих зовнішніх обставинах, але і в ментальності української нації, негативні риси якої підривають державотворчі патріотичні потуги. Українська ментальність на тлі загальноєвропейської самобутня й оригінальна. Осмислення оригінальності та самобутності свого народу в часи побудови держави -- одне із завдань сучасності.

Психологи вважають, що індивідуальність людини формується під впливом трьох основних факторів: спадковість, обставини при народженні та вплив середовища. Ці фактори здебільшого можна використовувати й для аналізу впливу ментальності на державотворчі процеси в Україні.

На думку дослідників, ментальність є найяскравішим феноменом колективної, а якщо бути більш точними -- соцієтальної психіки. Тому, розглядаючи процес державотворення, необхідно застосовувати комплекс підходів, який синтезує історичне минуле, соціально-психологічні характеристики, стереотипи поведінки, етнічні особливості, котрі всупереч мінливим обставинам не зазнають суттєвих змін. Без урахування історичних, соціальних, національних особливостей, а також впливу зовнішніх факторів багато чого в суспільних політичних процесах неможливо пояснити. Згадуються слова Вольтера: "Кожна подія сучасності народжується з минулого і є матір'ю майбутнього".

Історія свідчить, що становлення української нації відбувалося в екстремальних умовах, коли українцям доводилося постійно утверджувати право на своє існування в якості цілісного етнічного організму. Розбудова незалежної української держави розпочалася у складних умовах, український народ, здавалося, не мав державницьких устремлінь і був назавжди прикутим до інших держав, а й навіть приреченим розчинитися у панівних щодо нього націях.

Найважливішими змістовими компонентами менталітету є духовність, характер народу або нації, їх самосвідомість, культура, традиції. У концентрованому вигляді психологічні особливості менталітету охоплюються поняттям "душа народу", а в цілому менталітет реалізується у стереотипах поведінки, стилі життя, віруваннях, звичаях, традиціях, у культурі в цілому. Коли говорять про ментальність, то мають на увазі передусім сукупність готовностей, установок та схильностей індивіда чи соціальної групи певним чином діяти, мислити, відчувати і сприймати світ. Носіями ментальності можуть бути історична епоха, етнос, соціальна спільнота тощо. Формується ментальність у залежності від традицій культури, соціальних структур, усвідомлюючись і націоналізуючись лише вибірково.

Велика кількість дослідників етнічної психології українців відзначають, що серед провідних рис української вдачі яскраво виражений індивідуалізм. Ці індивідуальні основи мають свої негативні і позитивні сторони в характері народу, у системі його цінностей і норм. Негативні риси індивідуалізму виявляються у формі запроданства, відчуження від спільноти, егоїзмі, заздрісності, переважанні особистого над національним.

Але, з іншого боку, поряд з негативними індивідуальними властивостями, основній масі українців притаманні позитивні риси, зокрема, сильно розвинене почуття колективізму, чесність, порядність, любов до ближнього, доброта, великодушність, людяність, працелюбність, сердечність. Ці індивідуальні властивості менталітету української нації сприяють розкриттю творчих здібностей особистості, виробляють самостійність, завзятість і наполегливість тощо.

О. Рудакевич вказує, що ментальність української нації має визначальний вплив на такі риси її політичної культури, як миролюбність, демократизм, толерантність, переважання особистих інтересів над загальнонародними, доброзичливість, схильність до анархізму й міжусобної боротьби. Але одночасно в культурі нації проявляються різні і навіть протилежні якості, такі як героїзм і пасивність, волелюбність і покірливість, індивідуалізм і конформізм, довірливість і підозріливість. Виявляючи ментальні настанови, які чинили негативний вплив на формування національної єдності та державницьких почуттів українського народу, спочатку слід визначити природні і споконвічні, а потім -- набуті в умовах політичного поневолення.

Можна сказати, що менталітет нації проявляється в усіх сферах суспільного життя, науки, освіти, культури та у політичній сфері, зокрема й у політичних традиціях, політичному мисленні, діяльності і взаємодії партій. Дуже важливо з'ясувати характер впливу цих особливостей ментальності на становлення нового механізму влади та самоврядування в Україні. Сформувати демократичне суспільство і державу можливо лише з урахуванням того, що на території України проживають не тільки етнічні українці, політичний менталітет яких враховується при створенні нових структур механізму самоврядування та влади. В Україні проживає й чимало представників інших національностей, що також слід ураховувати в процесі державотворення.

Таким чином, зі сказаного логічно випливає, що ситуація в Україні у цілому мало відрізняється від ситуації в інших європейських країнах: головна нація, що створила власну державу, створює також ті структури, що формують поліетнічний простір країни. З метою консолідації суспільства має існувати єдина платформа для спілкування етносів. В інтересах української держави -- якнайшвидше формувати власні структури взаємодії етносів. Базою для такої стратегії має бути політика національного відродження української політичної культури та її модернізація, тому що тільки ментальні структури розвиненої і цивілізованої нації можуть стати основою для спілкування різних культур. Це означає, що ідеологія національного державного відродження має органічно сполучити актуальні національні інтереси з укоріненими в менталітеті української нації цінностями.

Отже, щоб зжити деякі історично притаманні українцям негативні риси ментальності, які проявляються на сучасному етапі державотворення, необхідно визначитися із спільною метою нації та чітко дотримутивася визначених шляхів і засобів досягнення суспільного ідеалу. Становлення України як суверенної держави можливе лише за умови згуртування людей, які проживають на її території. Відродження української нації, її спільність та єдність зможе подолати всі негаразди та комплекси, які сформувалися в українського народу в процесі його становлення.

Похожие статьи




Основні види впливу на ментальність народу - Український менталітет, як прояв самобутності

Предыдущая | Следующая