Творчість та культурне значення І. Я. Франко(1856, с. Нагуєвичі, 1916,) - Основні етапи розвитку та здобутки української культури

1888 р. Франко деякий час працював у часописі "Правда". Зв'язки з наддніпрянцями спричинили третій арешт (1889 р.). 1890 р. за підтримкою М. Драгоманова Франко стає співзасновником Русько-Української Радикальної Партії, підготувавши для неї програму, та разом з М. Павликом видає півмісячник "Народ" (1890--1895 рр.). В 1895, 1897 і 1898 рр. Радикальна Партія висувала Франка на посла віденського парламенту і галицького сейму, але, через виборчі маніпуляції адміністрації і провокації ідеологічних і політичних супротивників, без успіху. 1899 р. в Радикальній Партії зайшла криза, і Франко спільно з народовцями заснував Національно-Демократичну Партію, з якою співпрацював до 1904 р., і відтоді покинув активну участь у політичному житті. На громадсько-політичному відтинку Франко довгі роки співпрацював з М. Драгомановим, цінуючи у ньому "європейського політика". Згодом Франко розійшовся з Драгомановим у поглядах на соціалізм і в питанні національної самостійності, закидаючи йому пов'язання долі України з Росією ("Суспільно-політичні погляди М. Драгоманова", 1906 р.).

Усебічно обдарований, енциклопедично освічений і надзвичайно працьовитий, Франко виявив себе на багатьох ділянках української культури. Він був поетом, прозаїком, драматургом, критиком й істориком літератури, перекладачем і видавцем. Сюжети для своїх творів Франко черпав з життя і боротьби рідного народу, але також з першоджерел людської культури -- зі Сходу, античної доби й Ренесансу. Він був "золотим мостом" між українською і світовими літературами.

Філософсько-соціологічні й суспільно-політичні концепції Франко трактував у студіях "Nauka і jej stanowisko wobec klas pracuj№cych" (1878 р.), "Мислі о еволюції в історії людськости" (1881--1882 рр.), "Найновіші напрямки в народознавстві" (1895 р.); студію "Соціалізм і соціал-демократизм" (1897 р.) Франко присвятив критиці "науковому соціалізму" і матеріалістичної концепції історії, "Що таке поступ?" (1903 р.) -- оглядові суспільно-культурного розвитку з критикою комуністичної концепції держави.

На світогляд Франка мали вплив позитивізм філософії Конта і Спенсера, еволюціонізм у природознавчих дослідах Дарвіна і Геккеля, теорії французських, німецьких, російських соціологів, літературні критики від Буальо і Лессінга до Тена, Леметра, Гійо, Брюнетьера, Брандеса та ін. Проте, Франко залишився собою, мав власний світогляд й увійшов у свідомість наступних поколінь, як невтомний.

Похожие статьи




Творчість та культурне значення І. Я. Франко(1856, с. Нагуєвичі, 1916,) - Основні етапи розвитку та здобутки української культури

Предыдущая | Следующая