Літературний розвиток на укр..землях 14-17 ст - Періодизація української культури

Провідне місце серед літературних творів XV ст. належить церковній літературі. З XIV ст. в Україні поширюються південнослов'янські впливи, їхніми речниками в Україні стали митрополити Кипріян Та Григорій Цамблаки, Перу яких належить чимало видатних творів. З 1483 року в Україні відомий збірник "Приточник" з багатьма уривками західноєвропейських релігійних легенд. Поряд із церковною літературою в українській редакції з'являються й світські твори. Наприклад, "Троянська історія", "Сказання про індійське царство", збірник "Ізмарагд", що присвячений "книжній мудрості", "доброчинності і гріхам", "дружинам добрим і злим", етичним нормам.

Важлива роль належала літописам. Вони подавали цікаві факти з історії України та Білорусі. З XIV ст. з'являється нова група літописів -- литовсько-руських. Як колись літописці славили великих київських князів, так тепер вони славлять князя Вітовта. Літописці віддають належне литовським князям, які зберігають та охороняють українські землі. У XVI ст. був завершений "Короткий київський літопис".

У XV ст. з'являється український переклад ірландського твору про Таудала -- лицаря, душа якого побувала на тому світі й розповідає про це сучасникам. У новій рдакції з'являється повість "Олександрія", присвячена Олександрові Македонському.

На особливу увагу заслуговують історичні пісні, думи, що оспівують подвиги українського народу в боротьбі з ворогами. Серед них -- "Утеча трьох братів з-під Азова", "Маруся Богуславка", "Самійло Кішка", "Козак Голота", "Байда". У цей час бере свій початок і балада. Найвідоміша серед них "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш? ".

Похожие статьи




Літературний розвиток на укр..землях 14-17 ст - Періодизація української культури

Предыдущая | Следующая