Духовна культура та мистецтво трипільців, Кіммерійці: проблема етнічної та культурної належності - Періодизація української культури

Крім високого рівня хліборобства, трипільці досягли великої майстерності в гончарстві, виготовленні глиняного посуду. Вони залишили унікальну мальовану кераміку з використанням червоних, чорних та жовтих фарб. Релігія та мистецтво. Релігійні вірування трипільців були досить складними. Як і в багатьох первісних племен, у них існувала віра в потойбічний світ, а також поклоніння певному божеству, віра в духів-покровителів. Оскільки головним заняттям трипільців було хліборобство, то відповідно й головним божеством була богиня родючості. У мистецтві трипільці дуже часто зверталися до образу матері, але всі зображення були дуже примітивними, лише деякі з них мали в собі риси реалістичності. Причини зникнення трипільської культури на рубежі 2000 року до н. е. остаточно не з'ясовані. За однією з версій, вона зникла під тиском войовничих кочівників.

Кіммерійці: проблема етнічної та культурної належності

Ареал розселення. У І тис. до н. е. територію Північного Причорномор'я, Криму й Кавказу населяли племена кіммерійців. Вони стали першим народом на території України, що мав власну назву.

Походження кіммерійців остаточно не з'ясоване. Існують думки, що:

Кіммерійці були корінним населенням України;

Кіммерійці прийшли на територію сучасної України з Кавказу;

11 рабатьківщиною кіммерійців було Нижнє Поволжя;

Кіммерійці належать до фракійського етносу.

Проте майже всі науковці поділяють думку, що кіммерійці були ірано-мовними племенами.

Суспільний лад. З ранніх часів у кіммерійців склалася рабовласницька держава, були сформовані великі військові загони, на чолі яких стояли царі та вожді.

Серед домашніх промислів високого розвитку досягли кераміка та лиття бронзи, з якої кіммерійці виготовляли знаряддя праці та зброю (хоч під час археологічних досліджень знайдено й залізні знаряддя праці).

Релігія та мистецтво. Багатих родичів кіммерійці ховали в глибоких ямах, а зверху насипали кургани. На голови покійників клали бронзові вінки. Своєрідним видом кіммерійського мистецтва є кам'яні стели, на шейх зображені кам'яні фігури без голови з широким поясом, кинджалом, сагайдаком і точильним бруском.

Похожие статьи




Духовна культура та мистецтво трипільців, Кіммерійці: проблема етнічної та культурної належності - Періодизація української культури

Предыдущая | Следующая