Архітектура України ХІХ ст - Періодизація української культури

Розвиток капіталізму в Україні спричинив потребу в будівництві нових архітектурних споруд -- заводських корпусів, банків, бірж, готелів, навчальних закладів, театрів і музеїв. У цей період у містобудуванні змішуються різноманітні стилі відповідно до фінансових можливостей і смаків замовників, що призвело до Еклектизму (поєднання органічно несумісних елементів).

Після заборони 1801 р. будувати в Україні Храми стилю українського бароко будують у стилі ампір, з'являється ряд споруд у стилі класицизму: червоний корпус Київського університету (1834 р.), арх. Вікентій Беретті, Воронцовський палац, арх. Боффь, Потьомкінські сходи в Одесі, костьол Св. Олександра в Києві, парки "Софіївка" в Умані та "Олександрія" в Білій Церкві. Серед відомих архітекторів слід назвати Андрія Меленського -- головного архітектора Києва. Його роботи -- колона Магдебурзького права в Києві, ротонда на Аскольдовій могилі, споруди Флорівського монастиря на Подолі. Його зусиллями спроектовано і переплановано багато будівель у Києві. У Харкові помітна творчість архітектора Петра Ярославського, у Чернігові П. Дубровського, у Львові українського архітектора Андрія Шостака.
У другій половині ХІХ ст. збудовані такі споруди, як Одеський, Львівський, Київський оперні театри, Володимирський собор у Києві (І. Штром, О. Беретті, А. Прахов). Поширення набувають стилі модерн, український модерн, віденський неоренесанс. Будинок Львівської політехніки (1872--1877) -- неоренесанс, архітектор Ю. Захарович; будинок історичного музею в Києві (1897--1900) -- класицизм, архітектор В. Городецький; будинок з химерами (модерн) цього ж архітектора, його ж костьол Св. Миколая під готику та Національний художній музей (мавританський стиль).

Похожие статьи




Архітектура України ХІХ ст - Періодизація української культури

Предыдущая | Следующая