Каденції в періоді, Основні види каденцій - Каденції. Період. Речення

Каденціями або кадансами називаються гармонічні обороти, що укладають окрему музичну побудову і завершальні виклад музичної думки (або самостійної її частини). каденція каданс період речення

По своєму місцеположенню в періоді каденції розділяються на дві категорії: серединні (кінець першої пропозиції) і заключні (кінець другої пропозиції, загальний висновок періоду):

Звичайно серединні і заключні каденції періоду розрізняються ще по функціональних властивостях останнього акорду; наприклад, перша каденція - на D або S (нестійка функція), а друга - на Т (стійка функція). Це створює тяжіння на відстані нестійкої D (S) до стійкої Т і, таким чином, пов'язує одну каденцію з іншою, підпорядковує їх, а тим самим сприяє об'єднанню обох речень в одне музичне ціле, не дивлячись на цезуру:

Примітка. Зв'язок музичних побудов із загальним тематичним розвитком музичного твору і їх співвідношення усередині музичного цілого утворює смислову сторону музичної мови або її синтаксис (по аналогії із словесною мовою і її синтаксичними особливостями).

Основні види каденцій

З гармонічної точки зору всі каденції розділяються на дві основні функціональні групи: 1) каденції, що закінчуються стійким акордом, - Т і 2) каденції, що закончуються нестійкою гармонією, - D або S.

Стійкі каденції у свою чергу мають три наступні різновиди: 1) автентичні, 2) плагальні і 3) повні (як різновид автентичних).

Автентичними каденціями називаються гармонічні обороти D-Т в кінці речення або періоду:

Плагальними каденціями називаються гармонічні обороти S-Т в кінці речення або періоду:

Повними каденціями називаються гармонічні обороти з акордами обох нестійких функцій в кінці речення або періоду, а саме S-D-Т:

Каденції, що закінчуються акордами нестійких функцій (D або S), називаються половинними і можуть бути розділений ще на наступні дві групи:

    1) половинні автентичними, що закінчують перше речення домінанттовою гармонією; 2) половинні, плагальні, закінчуючі перше речення субдомінантовою гармонією:

Автентичні каденції для висновку періоду є безумовно переважаючою нормою в музиці цілого ряду епох і стилів. Плагальні ж каденції в кінці періоду мають менше значення і місце. Вони спочатку з'явилися в практиці не як самостійні обороти, а як додаткові висновки, що вводяться після автентичного висновку періоду або для розширення його масштабу, або ж для більш повного закріплення тональності (тоніки). Даємо зразкову схему такого періоду:

1-ше речення + 2-ге речення + додаткове

Плагальна каденція (4 такти) (4 такти) (2 такти) (десятитактовий період)

Якщо основна автентична каденція вводиться раніше звичайного закінчення квадратного періоду (наприклад в 7-у такті), то плагальна каденція в цьому випадку тільки доповнює (вирівнює) побудову. Див., наприклад, перший період в "Похоронному марші" з 3-й симфонії Л. Бетховена):

В західній після класичної і особливо в російській музиці плагальні каденції зайняли відносно більше місце і отримали велику самостійність, частково замінивши собою і автентичні (див. різні плагальні обороти в каденції в "Селі" М. Мусоргського; в Пісні Варяжського гостя з опери "Садко" Н. Римського-Корсакова; в романсах "Ночі божевільні", "Він так мене любив" П. Чайковського; в обробці російської пісні "Рай, серед двору" А. Лядова; в романсі "На старому кургані" В. Калінникова; в головній партії 5-й симфонії (ч. I) і романсі "Подвиг" П. Чайковского (початок):

Речення періоду можуть бути не рівними по довжині не тільки завдяки додатковій плагальній каденції, але і за рахунок загального музичного розвитку; наприклад, перше реченя 4 такту, друге - цілий шеститакт. Див., наприклад, подібний 10-тактовий період в сонаті В. А. Моцарта Соль мажор:

Половинні автентичні каденції мають значне переважання над половинними плагальними, що природно зв'язується з роллю і особливостями домінанти.

Похожие статьи




Каденції в періоді, Основні види каденцій - Каденції. Період. Речення

Предыдущая | Следующая