Висновки - Мухаммед Алі Джинна - історичний портрет

Якщо для Індії немає більш визнаного лідера, ніж М. К. Ганді, то для Пакистану таким самим "батьком нації", безперечно, був Мухаммед Алі Джинна. Для мільйонів мусульман колишньої Британської Індії він став уособленням мрій про власну державу, яка забезпечила б їм гідне життя - соціально-економічне та релігійно-духовне.

Суспільно-політичні погляди Джинни змінювалися поступово, їхня еволюція доволі цікава та показова: від щирого послідовника або, "посланця індусько-мусульманської єдності" до фундатора нової ісламської держави.

Естет, знавець законів і прихильник виключно правових норм, Джинна був незмінним керівником партії, він мав справді непохитний авторитет серед партійних соратників і користувався беззаперечною довірою більшості мусульманської общини.

Можна стверджувати, що не лише вкрай складні історичні обставини, а й наполеглива діяльність видатної особистості, якою був Джинна, великою мірою вирішила подальшу долю мільйонів мешканців субконтиненту. Він був не просто талановитим юристом, він став блискучим політиком, справжнім стратегом. Джинна мав для цього усе необхідне - освіту, зв'язки, досвід, характер, вміння спілкуватися. До того ж він добре знався на людській психології, чудово розумів, що таке релігійні почуття. Це був найбільш практичний шлях до мобілізації спільноти, роз'єднаної політично, проте об'єднаної релігією"

Лише окремі особи змінюють хід історії. Ще менше коло з них спроможні змінити карту світу. І вже зовсім мало таких, яким можна поставити у заслугу створення національної держави. Якби не було Джинни, швидше за все, не було б і Пакистану, в усякому разі, в той історичний момент і в тому вигляді.

Похожие статьи




Висновки - Мухаммед Алі Джинна - історичний портрет

Предыдущая | Следующая