Висновки - "Тетчеризм" та "рейгономіка"

Для розуміння світогляду Тетчер треба мати на увазі те, що сама вона, на відміну від більшості її попередників, не належить до британського істеблішменту. Вона - виходець із дрібної буржуазії. Тетчер досить точно вловила настрій певних верств суспільства, які виступають за те, щоб на чолі країни стояла "сильна особистість", яка могла б повернути Британії минулу велич і навести в країні "належний порядок". Характерно, наприклад, що у сфері громадської моральності, зміцнення закону та порядку Тетчер не тільки не послабила роль держави, але і значно посилилаїї. За час її перебування при владі було прийнято кілька нових важливих законів, покликаних розширити повноваження судів і поліції, запеклим і імміграційне законодавство.

Базу тетчеровского економічного курсу становила монетаристская концепція, що віддає пріоритет зниження інфляції за допомогою стримування зростання грошової маси і випуску її в такому обсязі, який був би в прямій залежності від випуску продукції і норми відсотка. Кредитно-грошове регулювання - основний важіль впливу на господарську кон'юнктуру.

Уряд Тетчер послідовно здійснювало перебудову податкової системи. Зменшення оподаткування, за її задумом, повинна заохочувати ділову активність, підвищувати оборотність капіталу.

М. Тетчер енергійно і рішуче ламала що склалася в країні систему державних корпорацій. Приватизація усуспільненого сектору - один з основних елементів проведеної нею перебудови економіки. У розмовах, у тому числі і з нашими економістами, вона не раз відзначала негнучкість державних підприємств, їх запізніле реагування на постійномінливі потреби ринку. Оскільки ці підприємства, говорила вона, складаються на достатку у держави, у них немає потреби піклуватися про виживання. Разом з тим, Тетчер не раз говорила і про те, що важливе завдання уряду - створення найбільш сприятливих умов для приватного бізнесу, який має право домагатися підвищення прибутків за умови повної відповідальності за результати власної діяльності. Особливість тетчеровского варіанту приватизації - широка розпродаж акцій дрібним власникам. Така лінія, відзначала вона, дозволяє залучати до філософії власництва массу рядових англійців, а, значить, в політичному плані-зміцнювати базу підтримки ними консерваторів.

Безумовно, вона зіграла немаловажну роль у розвитку своєї країни, а також залишила слід у світовій історії.

Економічна політика адміністрації Рейгана, отримала назву "рейганоміка" , включала в себе: курс на зниження ставок федеральних податків і надання корпораціям великих податкових та інших пільг, спрямованих на стимулювання капіталовкладень, насамперед у наукомістких галузях промисловості; обмеження зростання урядових витрат на соціальні потреби при одночасному нарощуванні військових витрат; ослаблення державної регламентації (дерегулювання) підприємницької діяльності (скорочення правил, вимог до виробничої та ринкової діяльності, у т. ч. вимог з охорони навколишнього середовища, і т. д.); проведення курсу кредитно-грошової політики, спрямованого на подолання інфляції та здійснення установок економічної програми уряду.

Однакдекларовані "рейганомікою" цілі радикального підвищення темпів економічного зростання, наведення порядку в державних фінансах, позбавлення федерального бюджету від хронічних дефіцитів (після 1960 р. Федеральний бюджет жодного разу не зводився без дефіциту) не були реалізовані.

Однією з основних причин нагромадження бюджетних дефіцитів і державної заборгованості з'явився проводився адміністрацією Рейгана курс на ескалацію військових витрат, які виросли зі 134 млрд дол. в 1980 фін. р. до 282 млрд дол. в 1987 фін. м. Закономірним наслідком багаторічного відволікання значної частини ресурсів країни у військову сферу є скорочення можливостей для цивільних капіталовкладень і зниження темпів економічного зростання. За минулий період 80-х років темпи економічного зростання в США були нижчими, ніж за попередні повоєнні десятиліття, дефіцити федерального бюджету в 80-і роки виросли до астрономічних масштабів, що разом із зростанням державного боргу (у 1986 фін. р. федеральний борг перейшов за відмітку в 2 трлн дол.) і зовнішньої заборгованості породило найгостріші проблеми для економіки та фінансової системи країни, для економічної політики уряду.

Похожие статьи




Висновки - "Тетчеризм" та "рейгономіка"

Предыдущая | Следующая