Падіння Мариенбурга - Історія замку Мальборк

Поворотна і фатальна для тевтонських рицарів Грюнвальдська битва в 1410 році стала знаковою подією і для замку Марієнбург, оскільки до цього моменту ще ніхто не наважувався штурмувати величну столицю держави Тевтонського ордена. Розбиті при Грюнвальді хрестоносці повернулися в Марієнбург, але слідом за ними подався і їх суперник - польсько-литовські війська під проводом Владиславом II Ягайло. Щоб позбавити жителів міста від полону, Великий магістр Генріх фон Плауен наказав спалити місто Марієнбург, а всім городянам перебратися в фортецю.

Фортеця, що охороняється невеликою лицарською дружиною під командуванням комтура Генрика фон Плауена, витримала двомісячну облогу. Король польський був в люті. Його потужна армія не могла захопити якийсь дворик! Коли в одному з залів Мальборка відбувалася нарада тевтонців, польська куля пройшла всього в декількох сантиметрах від голови Великого Магістра, на що той відповів - "Ледь не попав - значить програв". Тільки договір з чеськими найманцями допоміг Ягайлу захопити Мальборк.

Після відведення ворожих військ в замку Марієнбург почався період зміцнення та розбудови існуючих захисних споруд, які повинні були дати можливість захисникам замку застосовувати вогнепальну зброю. У 1414 році фортеця обзавелася земляними редутами, в 1440-х роках ще й кам'яними бастіонами, що дозволяють обстрілювати фланг військ противника. Приготування тевтонців виявилися не зайвими - в 1454 році Марієнбург знову був обложений і знову вистояв піврічну облогу.

У червні 1457 року на територію нескореної фортеці все ж в'їхав польський король Казимир IV Ягеллон, який скористався зрадою чеських воїнів "гуситів", які перебували на службі у Тевтонського ордена. Уже не перший рік найманці конфліктували з Великим магістром з приводу оплати своїх послуг, тому щедру пропозицію короля Казимира в розмірі 190 тисяч флоринів припало їм до душі. Ворота Мариенбурга були відкриті перед польським військом, а сам Великий магістр встиг сховатися в Кенігсберзі, куди була перенесена і столиця Тевтонського ордена. Втім, після падіння Мариєнбурга ордену вже не судилося повернути собі колишню велич.

Похожие статьи




Падіння Мариенбурга - Історія замку Мальборк

Предыдущая | Следующая