Система "Tria" - Автоматизована інформаційна система виробництва фабрики шкіряних виробів

Платформа Tria створювалася за образом і подобою найпоширенішого на просторах колишнього СРСР програмного продукту - 1С Підприємства. Також як і 1С, готове рішення складається з двох частин - платформи (запускається додатки) і бази даних.

Довідники. Містять довідкову інформацію (Контрагенти, Товари і т. д.). Всі довідники є ієрархічними, за принципом роботи 1С.

Документи це основний двигун системи. При проведенні роблять руху в регістри, для накопичення підсумків. Приклади документів - Прибуткова накладна, Виписка банку.

Регістри. У регістрах проводиться накопичення результатів проведення документів. Приклади регістрів - Залишки товарів, Реалізація, Бухгалтерські проводки.

Звіти та друковані форми. Все що друкується на принтері з аналога 1с - ТРИА міститься в самій програмі. Немає жодних посилань на інші програми або файли поза ТРИА.

Обробки. Обробки призначені для группрового зміни довідників і документів.

Платформа Tria складається з 4-х виконуваних файлів або режимів роботи (втім як і 1С):

    - Редактор структури бази даних - дозволяє змінювати структуру даних, редагувати форми документів, довідників, журналів. - Введення даних - основний режим роботи користувача. Тут вводяться / коригуються дані, формуються звіти. - Редактор звітів - дозволяє швидко створювати і редагувати звіти і друковані форми документів. - Оновлення структури БД - майстер оновлення структури бази даних. При виході нових версій ПЗ іноді виникає необхідність оновлення БД. Використовуйте для цього даний майстер

Порівняння з 1С

Система Tria народилася не на порожньому місці. Спочатку розробники займалися створенням нестандартних рішень на базі 1С 7.7. У результаті послідовних вишукувань народився механізм господарських операцій.

інтерфейс

Рисунок 1.3 - інтерфейс "Tria"

Сутність даного механізму полягає в тому, що вся логіка поведінки документа міститься не в коді на мові програмування, а задається за допомогою спеціального довідника Господарські операції.

Як результат, отримали наступні плюси:

    - Логіку роботи документів можна міняти "на льоту", при цьому інші користувачі продовжують працювати в базі. - Значно спростився і прискорився процес вносить зміни в конфігурацію, а отже, значно знизилася вартість супроводу. Те, що програміст робить в 1С за день в ТРИА можна зробити за годину. - Значно знизився рівень вимог до настройщик / внедренцем ТРИА. Люди, які не вміють програмувати, самі налаштовували проводки, міняли докорінно логіку роботи програми. Змістився акцент у вимогах до внедренцем: в першу чергу фахівці повинні знати предметну область, розуміти методологію роботи, а вже потім бути фахівцями в ТРИА.

Похожие статьи




Система "Tria" - Автоматизована інформаційна система виробництва фабрики шкіряних виробів

Предыдущая | Следующая