Аналіз подібного програмного забезпечення - Інформаційна система "Планово-попереджувальний ремонт технологічного обладнання ТЕЦ. Програмна реалізація підсистеми формування графіка планово-попереджувального ремонту"

Існуючим аналогом є програма "1С: Управління Виробничим Підприємством для України". Програма "Управління виробничим підприємством" дозволяє планування, управління та облік робіт з технічного обслуговування і ремонтів. Підсистема дозволяє вести облік різних видів технічного обслуговування, а саме:

    - ведення нормативно-довідкової бази даних; - планування обслуговування обладнання; - облік результатів проведення ремонтів; - підрахування вартості обладнання.

Класифікатор видів обслуговування має вигляд (див. рис 1.2.1):

класифікатор видів обслуговування

Рисунок 1.2.1 - Класифікатор видів обслуговування

В даній таблиці наведено дані про вид послуг, які можуть бути виконані в залежності від необхідності.

Довідник "Причини обслуговування ОС" містить причини для обслуговування обладнання, наприклад, регламентоване обслуговування, плановий ремонт і так далі (див. рис. 1.2.2).

причини обслуговування ос

Рисунок 1.2.2 - Причини обслуговування ОС

У довіднику "Нормативи обслуговування ОС" зберігаються нормативи на виконання робіт з ремонту та обслуговування. Передбачено кілька станів затвердження. Поточний стан фіксується в реквізиті "Стан". Після затвердження нормативу присвоюється значення "Затверджено", вказується дата затвердження (див. рис. 1.2.3).

нормативи обслуговування ос

Рисунок 1.2.3 - Нормативи обслуговування ОС

Зміст робіт вибирається з довідника "Номенклатура" в реквізиті "Обслуговування". Кількість ітерацій з обслуговування вказується в полі "Кількість". Норматив по обслуговуванню може бути або періодичним, або з вироблення. Дані нормативів використовуються при аналізі обладнання, що вимагає обслуговування, за допомогою обробки "Формування замовлень на обслуговування ОС".

Документ "Замовлення на обслуговування ОС" фіксує замовлення на обслуговування устаткування. Подальше обслуговування також може вестися за замовленнями. Замовлення оформляються вручну або за допомогою обробки "Формування замовлень на обслуговування обладнання" (див. рис. 1.2.4).

замовлення на обслуговування ос

Рисунок 1.2.4 - Замовлення на обслуговування ОС

Обробка "Формування замовлень на обслуговування обладнання" використовується в підсистемі для визначення обладнання, що потребує ремонту і для генерації "Замовлення на обслуговування ОС" (див. рис. 1.2.5).

формування замовлень на обслуговування обладнання

Рисунок 1.2.5 - Формування замовлень на обслуговування обладнання

Як бачимо, в даній системі не передбачено формування та надсилання оповіщень на локальні машини користувачів системи та на їх електронні адреси, що значно спрощує задачу відстеження стану обладнання. Також дані не розбиті по певним відділам, тобто немає системи аутентифікації користувачів, що не є добрим, адже всі дані можуть бути доступні кожному, хто запустить систему. Також розбиття даних по відділам спрощує доступ до даних користувачам різних відділів, адже вони не бачать непотрібних ім. додаткових даних.

Похожие статьи




Аналіз подібного програмного забезпечення - Інформаційна система "Планово-попереджувальний ремонт технологічного обладнання ТЕЦ. Програмна реалізація підсистеми формування графіка планово-попереджувального ремонту"

Предыдущая | Следующая