Висновки - Річний стік річок Нижнього Подніпров'я

Річний гідрологічний водогосподарський

В дисертації надається нове вирішення задачі розрахунків характеристик річного стоку Нижнього Подніпров'я в умовах недостатності даних спостережень, водогосподарських перетворень та змін глобального клімату для вирішення питань водопостачання та водозабезпечення.

В результаті виконаної роботи можна зробити висновки:

    1. Аналіз вихідної інформації по річному стоку показав недостатність даних спостережень для отримання достовірної оцінки стану водних ресурсів та передбачення їх можливого стану у майбутньому. Кількість гідрологічних постів обмежена, період спостережень співпадає з інтенсивними водогосподарськими перетвореннями, а даних про стік у природних умовах практично не існує. Карта ізоліній норм стоку, яка надана у нормативних документах, має приблизний характер і представлена пунктиром. 2. Виконано обгрунтування способів географічного узагальнення статистичних параметрів річного побутового стоку на основі аналізу складових просторової дисперсії цих параметрів (метод сумісного аналізу даних).

Установлено, що норма побутового стоку має близьку до 100% географічну складову й, отже, не може бути осередненою.

Інші статистичні параметри мають значну випадкову складову.

Для Нижнього Подніпров'я рекомендовано використовувати значення коефіцієнту варіації ; коефіцієнту асиметрії =1,3; коефіцієнту автокореляції =0,16, а відношення рекомендується приймати рівним 2.

3. Для визначення норми природного річного стоку розроблена карта ізоліній норм кліматичного стоку, яка визначається кліматичними факторами. Для урахування впливу природних факторів підстильної поверхні на малих та середніх водозборах застосовані регіональні залежності коефіцієнтів переходу від кліматичного стоку до природного, які розроблені в ОДЕКУ на кафедрі гідрології суші.

Для закарстованих водозборів було отримано осереднене значення коефіцієнту переходу, яке дорівнює 1,2.

    4. На основі моделі множинної лінійної регресії з покроковим вибором предикторів визначені головні чинники формування річного стоку - широта положення центрів тяжіння водозборів та їх площа. 5. Отримані функціональні залежності статистичних параметрів річного стоку від кількісних показників масштабів водогосподарських перетворень (штучні водойми, зрошування за рахунок місцевого стоку, зрошування при перекиді стоку з річок-донорів) на основі імітаційного моделювання за стохастичною моделлю побутового стоку. 6. Розроблено методику оцінки впливу водогосподарських перетворень у вигляді аналітичних "функцій відгуку" стоку на антропогенні навантаження, отриманих на основі узагальнення результатів імітаційних стохастичних експериментів за методом множинної регресії. 7. Оцінка достовірності результатів моделювання виконана шляхом співставлення характеристик побутового річного стоку, розрахованих за даними спостережень, та отриманими в результаті моделювання. Відносне відхилення фактичних та розрахованих значень стоку різної забезпеченості знаходиться у межах. 8. Надані рекомендації щодо масштабів водогосподарських перетворень й можливих наслідків їх сумісного впливу на стан водних ресурсів при кліматичних умовах до початку 80-х років минулого сторіччя. 9. Надані рекомендації щодо стратегії розвитку масштабів водогосподарських перетворень в умовах глобального потепління за сценаріями ВМО. 10. Отримані результати рекомендуються до використання при оцінці параметрів природного та побутового стоку гідрометеорологічними, природоохоронними установами та підприємствами водного господарства України, а також для розробки стратегії управління водними ресурсами Нижнього Подніпров'я.

Похожие статьи




Висновки - Річний стік річок Нижнього Подніпров'я

Предыдущая | Следующая