ФІНАНСОВІ ІНСТРУМЕНТИ - Розвиток інструментів фінансового ринку

З одного боку фінансовий ринок як ринок фінансових ресурсів має таку структуру (Рис. 1.1).

З іншого боку, в структурі фінансового ринку виділяють:

    - ринок готівкових коштів; - короткострокових платіжних коштів, які виконують функції, подібні до готівкових грошей (чеки, векселі); - ринок валюти; - ринок цінних паперів; - ринок позикового капіталу, тобто ринок коротко-, середньо - та довгострокових банківських кредитів.
структура фінансового ринку як ринку фінансових ресурсів

Рисунок 1.1 Структура фінансового ринку як ринку фінансових ресурсів

При аналізі інвестиційної діяльності взагалі, та інвестиційних процесів на ринку цінних паперів, особливо, до числа основних термінів необхідно включити поняття фінансового інструменту.

У визначенні фінансового інструменту мова йде лише про ті договори, в результаті яких відбувається зміна у фінансових активах і зобов'язаннях. Ці категорії мають не цивільно-правову, а економічну природу. Фінансовий ринок існує як сукупність взаємопов'язаних і взаємодоповнюючих ринків:

Кредитний ринок - це механізм, за допомогою якого встановлюються взаємовідносини між підриємствами і громадянами, які мають потребу в фінансових ресурсах, та організаціями і громадянами, які можуть надати необхідні кошти на певних умовах;

Валютний ринок - це механізм, за допомогою якого встановлюються правові й економічні взаємовідносини між продавцями і покупцями валют.

Отже, головною метою фінансового ринку є розподіл надлишку коштів або заощаджень, їхня мобілізація і перерозподіл між сферами й секторами економіки. Головна функція фінансового ринку - трансформація вільних коштів у позиковий капітал. Фінансовий ринок робить рівнодоступними грошові фонди для всіх його учасників (держави, підприємств, домашніх господарств), які мають одну мету - збільшення капіталу.

Головними суб'єктами фінансового ринку є домашні господарства, фірми і підприємства, фінансові інститути і держава. Через фінансові інструменти (банки, страхові компанії, цільові фонди) заощадження домашніх господарств, фірм і підприємств надходять до інших суб'єктів господарювання і дають їм змогу задовольнити потребу в коштах для розширення своєї діяльності. Держава, надаючи кредит і отримуючи позики, відіграє вирішальну роль на фінансовому ринку. Свій вплив вона здійснює через управління відсотком, грошовою масою, кредитами, валютним курсом.

Суб'єкти фінансового ринку можуть виступати в ролі позичальника та інвестора. А фінансові інститути відіграють на цьому ринку роль посередника.

У міжнародних стандартах фінансової звітності під фінансовим інструментом розуміється будь-який договір, в результаті якого одночасно виникають фінансовий актив у однієї сторони і фінансове зобов'язання або пайовий інструмент - у іншої сторони.

Можна виділити два видових ознаки, що дозволяють кваліфікувати ту чи іншу процедуру, операцію, як що має відношення до фінансового інструменту: основою операції повинні бути фінансові активи та зобов'язання; операція повинна мати форму договору.

Похожие статьи




ФІНАНСОВІ ІНСТРУМЕНТИ - Розвиток інструментів фінансового ринку

Предыдущая | Следующая