Проблеми і перспективи розвитку ринку цінних паперів в Україні - Актуальні підходи до вирішення проблеми особливостей становлення та тенденцій розвитку ринку цінних паперів

Розвиток ринку цінних паперів сьогодні є одним з найактуальніших завдань становлення української економіки.

Слід відзначити, що з початку функціонування та до цього часу ринок цінних паперів в Україні розвивається дискретно та фрагментарно, але з великим потенціалом. В умовах глобалізації саме ринок цінних паперів, як інтегруючий, може стати тим елементом економіки який сприятиме притоку не тільки заощаджень населення, гарантуючи їм високу дохідність, але й притоку іноземних інвестицій та підвищення конкурентоспроможності наших підприємств (через вихід на світові ринки капіталу) [17, c.325].

На сьогоднішній день на вітчизняному ринку цінних папері накопичились проблеми, які потребують їх негайного розв'язання, а саме:

    - низька ліквідність біржового ринку (до цього часу питома вага біржового ринку в загальному обсязі операцій з цінними паперами не перевищує 5 %); - нерозвиненість сектору інституційного інвестування та механізмів ринку (боргові інструменти, венчурні фонди, торгівля деривативами); - вузький спектр фінансових інструментів фінансування, в першу чергу за операціями з фізичними особами та новітнє (ринкове) функціонування державних цінних паперів (ОВДП), муніципальних та корпоративних цінних паперів; - недостатньо сформована та підпорядкована обліково-розрахункова інфраструктура ринку цінних паперів. - нерозвинутість біржової торгівлі, низький рівень сучасних технологій біржової торгівлі; - низькі стандарти та ефективність корпоративного управління; - відсутність лояльних до інвесторів стандартів корпоративного управління, насамперед стосовно дивідендної політики; - інформаційна закритість ринку, недостатність та нерегулярність отримання фінансової інформації про діяльність емітентів; - дестабілізаційна ситуація на валютному ринку [18, c.16-17].

Питання стимулювання розвитку ринку цінних паперів потребують системного підходу до їх розв'язання, потрібно одночасно вживати заходи у сфері бізнес середовища для забезпечення функціонування на ньому промислових корпорацій, фінансового ринку для забезпечення залучення необхідних коштів вітчизняних й іноземних інвесторів та удосконалення державного регулювання для реалізації програм. Щоб зробити потужний ривок у подальшому розвитку ринку цінних паперів потрібно зосередити увагу на наступних напрямах розвитку:

    - поліпшити бізнес середовище та зменшити податковий тиск на підприємства; - формування інформаційної відкритості та прозорості ринку цінних паперів, удосконалення системи розкриття інформації про діяльність корпоративних підприємств; - запровадити заходи з підвищення ліквідності; - переглянути лістингові вимоги у бік збільшення ліквідності та створити умови для спрощення крос-лістингу цінних паперів; - вдосконалення системи захисту прав та інтересів акціонерів та забезпечення рівноправності мажоритарних та міноритарних інвесторів, визначення ефективної дивідендної політики; - формування умов інтеграції вітчизняного фондового ринку з іноземними ринками капіталів. Стимулювання притоку в країну портфельних інвестицій, а не спекулятивного капіталу. - реформування ринку фінансових послуг і створення комунікативності учасників фондового ринку. - підвищення рівня корпоративного управління; - стимулювання діяльності емітентів цінних паперів за рахунок лістингу з метою формування вторинного ринку цінних паперів, збільшення частки цінних паперів, що вільно обертаються на ринку; - сприяння залученню до ринку різних типів потенційних та діючих, приватних та інституціональних інвесторів; - розвиток інноваційних технологій та новітніх фінансових інструментів; - удосконалення та консолідація системи державного регулювання, що передбачає активну участь держави у підтримці розвитку ринку цінних паперів, який має забезпечити реальний сектор економіки необхідними фінансовими ресурсами.

Для формування інформаційної відкритості та прозорості ринку цінних паперів, удосконалення системи розкриття інформації на ринку цінних паперів необхідно: створити систему публічного розкриття інформації організаціями, що надають роздрібні послуги на фінансових ринках; посилити роботу націлену на використання сучасних інформаційних технологій для підвищення ефективності збору, обробки, аналізу й публічного розкриття інформації емітентами й іншими учасниками фінансового ринку, а також для забезпечення доступу всіх зацікавлених осіб до баз даних, які містять інформацію, що розкривається; забезпечити правову основу діяльності рейтингових агентств, а також передбачити більш широкі можливості використання рейтингів при здійсненні регулювання діяльності фінансових посередників; установити вимоги до розкриття інформації про особи, що є реальними власникам вітчизняних компаній, з метою забезпечення попиту на емітовані фінансові інструменти й зниження вартості залучення капіталу; забезпечити виконання вимог до розкриття інформації про реальних власників, передбачених для кредитних організацій, професійними учасниками ринку цінних паперів, що управляють компаніями тощо діяльність яких пов'язана з наданням фінансових послуг широкому колу осіб; установити вимоги до розкриття інформації про іноземні цінні папери, що враховують специфіку таких цінних паперів [21].

Крім цих заходів, з метою покращення інвестиційного клімату в Україні необхідно на державному рівні переглянути обтяжливі регуляторні процедури, високий податковий тиск на економіку, інституційні механізми забезпечення гарантій прав власності.

Проблемою залишається відсутність національного інституційного інвестора. До цього часу його роль в основному виконував іноземний інвестор, але в наслідок кризи спостерігається критичний дефіциті інвестиційних ресурсів, які можуть бути інвестовані в економіку України. Страховий ринок так і не виступив ефективним джерелом накопичення довгострокових фінансових ресурсів, які через механізм фондового ринку та банківської системи могли б стати суттєвим джерелом фінансування реального сектору економіки та перерозподілу ресурсів між секторами економіки [19].

Стає очевидним, без реформування фінансово-банківського сектору і ефективного функціонування національного ринку цінних паперів не можливо здійснити технологічну модернізацію економіки країни. А це і нова галузева структура промислового виробництва, нова частка продукції соціальної орієнтації, заміна зношених основних засобів, інноваційна діяльність, природоохоронні заходи тощо. Врешті решт зміна неефективного власника - приватизатора на європейського організатора виробництва. За офіційною статистикою Мінекономіки рівень тіньової економіки збільшується і на кінець 2009 р. сягнув 35 % від ВВП.

Великі надії в нашій державі покладають на проведення Євро - 2012. Відновлення зростання обсягів інвестування до рівня 11 - 14 % пов'язують саме з реалізацією інфраструктурних проектів у рамках підготовки Євро - 2012 та завершенні розпочатих раніше будівельних та інших інвестиційних програм. Все це повинно стимулювати внутрішній попит на продукцію металургійного комплексу, нафтохімічної промисловості, машинобудування та будівельних матеріалів [20, c.87-90].

Очікується, що ці програми сприятимуть часткового повернення з-за кордону тимчасово працюючих там наших українців. Разом це все повинно сприяти підвищення темпів росту економіки, зростання рівня доходів населення, зміна самої структури економіки.

Без вирішення перехованих вище проблем, здійснення економічних реформ в країні і покращення добробуту людей не можливо.

Похожие статьи




Проблеми і перспективи розвитку ринку цінних паперів в Україні - Актуальні підходи до вирішення проблеми особливостей становлення та тенденцій розвитку ринку цінних паперів

Предыдущая | Следующая