Оцінка ролі ринку цінних паперів на фінансовому ринку України - Актуальні підходи до вирішення проблеми особливостей становлення та тенденцій розвитку ринку цінних паперів

Важливу роль у застосуванні позикового капіталу в державі відіграють операції з цінними паперами. Кредитно-фінансові інститути здійснюють операції на ринку цінних паперів з метою накопичення грошових коштів і нормалізації в системі грошового обігу. Більшість комерційних банків активно виступають емітентами цінних паперів і укладають угоди як через фондову біржу, так і на позабіржовому РЦП (торгівля облігаціями, продаж акцій тощо).

Чинне законодавство передбачає різноманітність операцій з цінними паперами. Відповідно до ст. 47 Закону України "Про банки і банківську діяльність" комерційні банки мають право займатися емісійними операціями -- випуском власних цінних паперів, організацією їх купівлі та продажу за дорученням клієнтів. За допомогою емісії цінних паперів державні органи прагнуть покрити бюджетний дефіцит, комерційні банки -- збільшити кредитні кошти і розширити кредитування, а підприємства -- залучити кошти для розширення своїх основних і оборотних фондів. Законодавством встановлено обов'язкову реєстрацію випуску акцій і облігацій підприємств та комерційних банків.

У банківській практиці поширене кредитування під забез^ печення цінними паперами. Цінні папери на пред'явника, виступаючи об'єктом цивільного права, можуть бути предметом твердої або іррегулярної застави. Як застава приймаються і державні цінні папери, і папери комерційних структур. При цьому важливою умовою є висока ліквідність цінних паперів, а позикові кошти не повинні використовуватися для купівлі нових цінних паперів -- це стримує біржову спекуляцію позичальників та зменшує ризик банкрутства клієнтів [9].

Серед банківських послуг мають місце операції виконання по цінних паперах та їх забезпечення. Клієнти можуть доручати обслуговуючим банкам отримання платежів або іншого виконання по цінних паперах. Таке доручення оформлюють здійсненням передавального надпису (індосаменту), який підтверджує перехід права по вказаних документах до іншої особи. При виконанні доручення індосамент знищують.

Комерційні банки здійснюють з векселями різноманітні угоди: емісію, купівлю-продаж, заставу й облік векселів. Облік векселів є операцією купівлі-продажу векселя банку до настання строку платежу по ньому з переходом до банку прав векселедержателя.

До обліку в банках приймаються високоліквідні векселі, тому перевага надається товарним векселям, в основу яких покладено товарні угоди. Поширеними операціями комерційних банків є виконання агентських функцій і обслуговування обігу цінних паперів. Сюди належать операції проведення реєстрів власників іменних цінних паперів і реєстрації угод переведення права власності на такі цінні папери; сприяння виконанню по цінних паперах (виплата дивідендів і відсотків), погашення цінних паперів, реєстрація угод з метою оподаткування і виконання доручень інвестиційних фондів щодо їх цінних паперів у рамках депозитарного договору.

Конкретна ефективність і роль цінних паперів в економіці України залежить від забезпечення досягнення таких цілей: акумуляції заощаджень і тимчасово вільного капіталу населення та підприємств; концентрації коштів і створення умов для формування капіталу для вирішення складних економічних завдань; оздоровлення фінансової системи держави через збільшення частки капітальних вкладень у валовому національному продукті і національному доході та створення на цій основі необхідних резервів капіталу; залучення вітчизняного та іноземного капіталу в економіку в результаті створення механізму інвестування; оптимізації галузевої, виробничої, регіональної структури за допомогою міграції капіталу, переливу капіталу у високорентабельні регіони та галузі, вирівнювання норми прибутку на вкладений капітал; балансу попиту і пропозиції капіталу; сприяння приватизації, формуванню інституту власників і менеджерів, здатних найефективніше розпоряджатися власністю акціонерних товариств; узгодження майнових державних, інституційних та індивідуальних інтересів у процесі обігу цінних паперів; сприяння виникненню господарських інститутів, які відповідають новим економічним відносин; стабілізація курсу національної валюти через стримування інфляції, захист інтересів громадян і підприємств; створення конкуренції банківському кредиту; поліпшення системи взаєморозрахунків підприємств, зниження їх заборгованості, розвитку товарообігу; сприяння реалізації науково-технічних досягнень через створення венчурних фірм; сприяння підвищенню ефективності управління підприємством; сприяння розвитку самоуправління за допомогою випуску муніципальних облігацій; створення умов для інтеграції у світову економічну систему, участь у процесі інтернаціоналізації світового фондового ринку.

На вітчизняному ринку цінних паперів у першому півріччі поточного року спостерігаються позитивні тенденції його динамічного розвитку. Цьому тренду на думку Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР, комісії) сприяло вдосконалення законодавчої та нормативної бази, підвищення рівня захисту прав акціонерів, спрощення механізмів емісії цінних паперів та підвищення активності учасників фондового ринку.

Серед головних характеристик цього періоду слід виділити насамперед високу активність біржової діяльності. За результатами торгів на організаторах торгівлі обсяг біржових контрактів (договорів) з цінними паперами протягом січня-червня 2011 року становив 113,64 млрд. грн. Цей показник майже відповідає даному результату за весь 2010 рік - 131,29 млрд. грн. Протягом січня-червня 2011 року порівняно з даними аналогічного періоду 2010 року обсяг біржових контрактів (договорів) з цінними паперами на організаторах торгівлі збільшився майже у 2,5 рази (або на 66,70 млрд. грн.), тоді коли у січні-червні 2010 року цей показник становив лише 46,93 млрд. грн. [9].

Що стосується емісії цінних паперів, то протягом січня-червня 2011 року ДКЦПФР зареєстровала 349 випусків акцій на суму 35,30 млрд грн. Порівняно з відповідним періодом 2010 року, обсяг зареєстрованих випусків акцій збільшився на 17,71 млрд грн, тобто у 2 рази. Також було зареєстровано 80 випусків облігацій підприємств на суму 16,58 млрд грн. У порівнянні з аналогічним періодом 2010 року, обсяг зареєстрованих випусків облігацій підприємств збільшився на 15,41 млрд. грн. [10].

Зросли також обсяги випусків цінних паперів інститутів спільного інвестування. Так, протягом січня-червня 2011 року обсяг зареєстрованих Комісією випусків інвестиційних сертифікатів КУА ПІФ становив 26,60 млрд. грн., що порівняно з даними за аналогічний період 2010 року більше на 12,12 млрд. грн.

Обсяг зареєстрованих випусків акцій КІФ зменшився порівняно з даними за аналогічний період 2010 року на 5,39 млрд грн та становив 2,07 млрд. грн.

Станом на 30.06.2011 кількість ліцензій, виданих Комісією професійним учасникам фондового ринку на провадження професійної діяльності, становила 1 741, в тому числі: 739 ліцензій на провадження діяльності з торгівлі цінними паперами; 381 ліцензій на провадження депозитарної діяльності зберігачів цінних паперів; 247 ліцензії на провадження діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів; 360 ліцензій на провадження діяльності з управління активами інвестиційних інвесторів; 10 ліцензій на провадження діяльності з організації торгівлі на ринку цінних паперів; 2 ліцензії на провадження розрахунково-клірингової діяльності; 2 ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарію цінних паперів [11].

Кількість професійних учасників фондового ринку з урахуванням суміщення декількох видів професійної діяльності складала 1 313, в тому числі: 381 учасник є торговцем-зберігачем (122 банки), серед них 43 учасника є торговцями-зберігачами-реєстраторами (21 банк); 14 професійних учасників є зберігачі-реєстратори; 2 депозитарії ринку мали ліцензію на розрахунково-клірингову діяльність.

Кількість зареєстрованих корпоративних та пайових інвестиційних фондів становила 1 650 інститутів спільного інвестування, з них: 268 - корпоративних інвестиційних фондів, 1 382 - пайових інвестиційних фондів [9].

Протягом січня-червня 2011 року Комісією було зареєстровано 349 випусків акцій на суму 35,30 млрд. грн. (Рис. А 2.1). Порівняно з відповідним періодом 2010 року обсяг зареєстрованих випусків акцій збільшився на 17,71 млрд. грн. (у 2рази).

Значні за обсягом випуски акції, які суттєво вплинули на загальну структуру зареєстрованих випусків акцій за цей період, було зареєстровано банківськими установами, з метою збільшення статутного капіталу, зокрема: ПАТ "Кредитпромбанк", ПАТ "Всеукраїнський банк розвитку", ПАТ "Діві банк", ПАТ АКБ "Імексбанк", ПАТ "Державний експортно-імпортний банк України", ПАТ КБ "Надра", ПАТ "Альфа-Банк", ПАТ "Банк "Петрокоммерц-Україна", ПАТ "Родовід Банк", ПАТ АБ "Брокбізнесбанк", ПАТ "Марфін банк", ПАТ АБ "Укргазбанк", ПАТ КБ "ПриватБанк" [10].

Комісією зареєстровано 80 випусків облігацій підприємств на суму 16,58 млрд грн. Порівняно з аналогічним періодом 2010 року обсяг зареєстрованих випусків облігацій підприємств збільшився на 15,41 млрд. грн. (Рис. Б 2.2). З початку року Комісією зареєстровано було 2 випуски опціонів на загальну суму 90,20 тис. грн.

Протягом зазначеного періоду Комісією було також зареєстровано випуск облігацій місцевих позик, здійснений Верховною Радою Автономної Республiки Крим, на суму 400,00 млн. грн.

Протягом січня-червня 2011 року обсяг зареєстрованих Комісією випусків інвестиційних сертифікатів КУА ПІФ становив 26,60 млрд. грн., що порівняно з даними за аналогічний період 2010 року більше на 12,12 млрд. грн. [10].

Обсяг зареєстрованих випусків акцій КІФ зменшився порівняно з даними за аналогічний період 2010 року на 5,39 млрд. грн. та становив 2,07 млрд. грн.

За станом на 30.06.2011 відповідно до існуючих вимог у біржові списки організаторів торгівлі включено 1 796 цінних паперів.

Кількість цінних паперів, які внесено до біржових реєстрів організаторів торгівлі, становить 379. У біржовому реєстрі до котирувального списку за І рівнем лістингу включено 120 цінних паперів (з урахуванням перебування у біржовому реєстрі на декількох організаторах торгівлі - 210 ц. п.), за ІІ рівнем лістингу - 259 цінних паперів (з урахуванням перебування у біржовому реєстрі на декількох організаторах торгівлі - 276 цінних паперів). За результатами торгів на організаторах торгівлі обсяг біржових контрактів (договорів) з цінними паперами протягом січня - червня 2011 року становив 113,64 млрд. грн. (Рис. В 2.3).

Протягом січня-червня 2011 року порівняно з даними аналогічного періоду 2010 року обсяг біржових контрактів (договорів) з цінними паперами на організаторах торгівлі збільшився майже у 2,5 рази (або на 66,70 млрд. грн.) (січень-червень 2010 року - 46,93 млрд. грн.) [11].

Найбільший обсяг торгів за фінансовими інструментами на організаторах торгівлі протягом періоду зафіксовано з: акціями - на суму 45,33 млрд. грн. (39,89% від загального обсягу виконаних біржових контрактів (договорів) на організаторах торгівлі у січні - червні 2011 року); - державними облігаціями України - 39,23 млрд. грн. (або 34,52%).

Обсяг біржових контрактів (договорів) з цінними паперами на організаторах торгівлі на вторинному ринку становить 74,22% від загального обсягу біржових контрактів (договорів) протягом зазначеного періоду (Рис. Г 2.4).

Однією із позитивних тенденцій поточного року на вітчизняному ринку цінних паперів являється зростання активності у сфері спільного інвестування.

Інвестори почали повертатися в інвестиційні фонди. З початку року приплив коштів населення у відкриті інститути спільного інвестування (ІСІ) склав майже 30 млн. грн. На думку аналітиків, це пояснюється тим, що восени інвестори очікують підвищення цін на акції, яке може принести непоганий прибуток.

Разом з тим, активи, які складають інвестиційний портфель ІСІ, дешевшають. В результаті вартість чистих активів (ВЧА) відкритих інвестиційних фондів зростає більш повільними темпами: з початку року активи відкритих ІСІ виросли всього на 7,3 млн. грн. (або 2,5%) - до 293 млн грн.[13].

За даними Української асоціації інвестиційного бізнесу, з початку цього року відкриті фонди показали прибутковість, меншу за фондовий індекс. Так, падіння індексу Української біржі з початку року становило 5,4%, прибутковість відкритих ІСІ знизилася на 8,1% [12].

При цьому найбільше зниження вартості активів фондів зафіксовано за останні два місяці - у травні і червні, коли середня прибутковість відкритих ІСІ склала - 3%. При цьому найбільші збитки останнім часом демонструють так звані "збалансовані" фонди, або фонди змішаних інвестицій. В той же час відкриті фонди в силу вимог, що висуваються законодавством до диверсифікації активів, не могли втратити всі гроші вкладників від інвестиції в акції окремих підприємств оскільки з чиним законодавством, вони не мають права тримати більше 5% коштів свого портфеля в акціях одного емітента. Разом з тим диверсифікаційні вимоги, за словами фондовиків, не дозволяють їм при зростанні ринку показувати прибутковість вище індексу. Зокрема, як позитивне зростання цін, за останній рік було зафіксоване на акції обмеженого кола емітентів, таких як компанії "Укрнафта", "Укртелеком", "Полтавський ГЗК" та "Мотор-Січ"[14, c.128].

Врятувало гроші інвесторів і те, що відкриті фонди вкладають не тільки в акції, але і в інструменти з фіксованим доходом.

Зараз, коли в середньому ціни на акції падають, фонди грошового ринку і фонди облігацій вийшли в лідери ринку за прибутковістю. Примітно, що останнім часом приватні інвестори віддають перевагу вкладенням саме в ці фонди. Такі фонди, як правило, інвестують більшу частину коштів в облігації та депозити. (Рис. Д. 2.5)

Варто відзначити, що кілька років тому фонди облігацій та фонди грошового ринку могли показувати більш високу прибутковість, так як, наприклад, в 2009 році ОВДП забезпечувало прибутковість близько 26% річних. Зараз процентні ставки по ОВДП знизилися, тому фонди грошового ринку купують більше корпоративних цінних паперів. Гарну прибутковість принесла фондам і покупка ПДВ облігацій, які відразу після їх випуску продавалися з дисконтом, що становив 30% їх номінальної вартості (зараз він знизився до 10 %) [16].

Статистика свідчить, що відкриті облігаційні фонди отримали близько 40 млн. грн. Однак в останні місяці намітилися невеликі зміни цієї тенденції. Так, останнім часом можна спостерігати невеликий приплив (близько 2 млн. грн.) у фонди акцій і спад інтересу до облігаційних фондів. Останні зміни пов'язані з поточною ситуацією на ринку - індекс "Української біржі" серйозно відстає за темпами зростання від іноземних фондових індексів, що стало особливо помітно з початку літа.

Схожу ситуацію інвестори могли спостерігати приблизно рік тому, коли таке відставання ринок компенсував стрімким зростанням цін в листопаді. Ймовірно, зараз невелике відновлення інтересу до відкритих фондів акцій виникло саме через віру в те, що ціни на ринку безпідставно занижені. З цієї причини фонди акцій зараз виглядають явно недооціненими. Тому поки вони надають гарну можливість отримати прибуток.

Похожие статьи




Оцінка ролі ринку цінних паперів на фінансовому ринку України - Актуальні підходи до вирішення проблеми особливостей становлення та тенденцій розвитку ринку цінних паперів

Предыдущая | Следующая