Зміст морально-екологічних лозунгів "Будьте обережні - людина!" та "Будьте обережні - природа!" - Етикет, естетика та моральна порядність

Морально-екологічні гасла "Будьте обережні - людина!" та "Будьте обережні - природа!" взаємопов'язані між собою доповнюють одне одного тим, що людина забруднюючи навколишнє середовище спричиняє екологічні катастрофи, які призводять до глобальних природних катастроф.

У 50 роки XX ст. французький океанограф Жак Кусто (1910-1997 рр.) та норвезький етнограф Тур Хейєрдал (1914-2002 рр.) змусили людство поглянути на океан по-новому.

Дослідники показали, що використання світового океану як смітника не тільки безглуздо, а й більш небезпечно, ніж забруднення суші.

Лісові пожежі, забруднення й обміління річок та озер, зубожіння флори й фауни, ерозія грунтів і порушення атмосферних процесів - такі кризові явища змушували людей, здебільшого пов'язаних з природою за родом своєї діяльності, шукати шляхів запобігання катастрофам.

Усвідомлення і постановка такої мети у глобальному масштабі належить італійському економісту, фахівцю з управління, громадському діячеві Ауреліо Печчеї (1908-1984 pp.). Він був упевнений, що нерозумний соціально-політичний устрій розпорошує сили людей, змушує витрачати кошти на озброєння тоді, як розвиток науки і техніки достатній для вирішення глобальних проблем. З іншого боку, соціальна відповідальність виробничої системи у наш час домінує такою мірою, що її не можна порівняти з намаганням отримати прибутки будь-якою ціною.

Чому саме наш час робить можливим і необхідним усвідомлення екологічних проблем? З причини, по-перше, зростання чисельності і густоти населення, по-друге, інтенсифікації виробництва, по-третє, введення у кругообіг речовин, що надто повільно розкладаються, а тому забруднюють середовище, по-четверте, порушення природних процесів як у локальному, так і планетарному масштабі, по-п'яте, знищення місць проживання тварин внаслідок виробничого освоєння земель, нарешті, просто фізичного знищення окремих видів живого через їх "шкідливість", доступність, привабливість (так, китайська традиційна медицина потребує великої кількості носорогового рогу, тигрових залоз, ведмежої крові, як і ненаситні гурмани - рідкісних черепах, ящірок, дельфінів, мавп, кажанів і т. ін.).

Може й справді, людство врятує, як на це сподівався А. Печчеї, здоровий глузд, який спирається на громадську думку, вільний вибір споживачів товарів і послуг, міцну законодавчу базу. Отже, узагальнення, аналіз результатів дослідження впливу людини на довкілля спонукає до інтенсивного розвитку спеціальну галузь теорії моралі - екологічну етику, вона попереджає про небезпеку руйнації "зовнішньої" природи для "внутрішньої" природи - організму людини, виступає теоретичною базою для екологічного руху і виховання екологічного мислення. Екологічна безпека - важлива умова здійснення права людини на життя й здоров'я.

Похожие статьи




Зміст морально-екологічних лозунгів "Будьте обережні - людина!" та "Будьте обережні - природа!" - Етикет, естетика та моральна порядність

Предыдущая | Следующая