Визначення екологічного менеджменту з позицій міжнародних стандартів - Система екологічного менеджменту

В існуючому нині тлумаченні понять визначення "менеджмент" і "управління" трохи відмінні один від одного. В епоху А. Файоля, творця теорії адміністрування, в іноземній і російськомовній літературі поняття "управління" і "адміністрування" були синонімами. В останні десятиліття в україномовній літературі з'явилося визначення "менеджмент" і його модифікації, відмінні від екологічного управління. У вітчизняній літературі (у тому числі, у перекладі документів ISO 14000) замість поняття "екологічний менеджмент" використовується термін "управління якістю навколишнього середовища", а в деяких випадках - "екологічне управління". Однак, твердження про те, що ці поняття -'синоніми - досить спірно. Доказом цьому слугують сталі формулювання щодо традиційних понять науки управління.

Є спроби розмежувати ці два поняття, використовуючи ознаки розходження співвідношення і ступінь уваги до внутрішнього і зовнішнього середовища організації. В англомовній літературі таке розходження робиться для чіткого розмежування понять "управління бізнесом" (management) і "управління в державному секторі" (administration). Щоправда, існують і симбіози - public management, business administration і ін. Вперше термін "менеджмент" стосовно сфери вітчизняного управління природоохоронною діяльністю був застосований відомим українським вченим у галузі економіки й екології В. Я. Шевчуком.

Далі, в антології розвитку цього напрямку з'являються різні трактування і тлумачення. З'являється таке визначення як "економічний менеджмент природокористування", під яким варто розуміти сукупність організаційно-управлінських і економічних інструментів регулювання відносин між суб'єктами управління (органами законодавчої і судової влади) і об'єктами, у даному випадку - природокористувачами. Таким чином, це поняття включає питання регулювання економічної відповідальності природокористувача за використання природних ресурсів; питання формування еколого-економічного, фінансово-кредитного механізму організації природоохоронної діяльності в масштабі країни, регіону, міста, району, фірми, підприємства, організації тощо. Сьогодні, виходячи з найбільш істотних розходжень у поняттях "екологічне управління" і "екологічний менеджмент" у прикладному аспекті, фахівцями пропонуються такі визначення:

Екологічне управління - діяльність державних органів і економічних суб'єктів, головним чином, спрямована на дотримання обов'язкових вимог природоохоронного законодавства, а також на розробку і реалізацію відповідних цілей, проектів і програм, а екологічний менеджмент - ініціативна і результативна діяльність економічних суб'єктів, спрямована па досягнення їхніх власних екологічних цілей, проектів і програм, розроблених на основі принципів екоефективності і екосправедливості. Таким чином, ефективний екологічний менеджмент забезпечує підприємству кредит довіри у відносинах з усіма зацікавленими в його діяльності сторонами, в чому і вбачається основна перевага екологічного менеджменту н порівнянні з традиційним формальним екологічним управлінням.

Похожие статьи




Визначення екологічного менеджменту з позицій міжнародних стандартів - Система екологічного менеджменту

Предыдущая | Следующая