Висновок - Основи загальної екології

Екологічна система - складна ієрархічна структура організованої матерії, в якій при об'єднанні компонентів в більші функціональні одиниці виникають нові якості, що відсутні на попередньому рівні; є єдиним стійким природним комплексом живих організмів і природнього середовища, в якому вони існують; відкритою термодинамічною системою, що існує за рахунок надходження з навколишнього середовища енергії та речовини і має здатність до саморозвитку та саморегуляції.

Основною характеристикою екосистеми є наявність відносно замкнутих, стабільних у просторі та часі потоків речовини і енергії між біотичної і абіотичним частинами екосистеми. З цього випливає, що не всяка біологічна система може назватися екосистемою, наприклад, такими не є акваріум або трухлявий пень. Дані біологічні системи (природні або штучні) не є достатньою мірою самодостатніми і саморегулівними (акваріум), якщо перестати регулювати умови і підтримувати характеристики на одному рівні, досить швидко вона зруйнується. Такі спільноти не формують самостійних замкнутих циклів речовини та енергії (пень), а є лише частиною більшої системи. Такі системи слід називати співтовариствами нижчого рангу, або ж мікрокосму. Іноді для них вживають поняття - фація(наприклад, в геоекології), але воно не здатен повною мірою описати такі системи, особливо штучного походження. У загальному випадку в різних науках поняття "фація" відповідають різні визначення: від систем субекосистемного рівня (в ботаніці, ландшафтознавстві) до понять, не пов'язаних з екосистемою (у геології), або поняття, що об'єднує однорідні екосистеми ( Сочава В. Б.), або майже тотожне ( Раменський Л. Г.) визначення екосистеми.

Екосистема є відкритою системою і характеризується вхідними та вихідними потоками речовини і енергії. Основа існування практично будь-якої екосистеми - потік енергії сонячного світла, який є наслідком термоядерної реакції, - в прямому (фотосинтез) або непрямому (розкладання органічної речовини) вигляді, за винятком глибоководних екосистем: " чорних "і" білих " курців, джерелом енергії в яких є внутрішнє тепло землі та енергія хімічних реакцій.

Похожие статьи




Висновок - Основи загальної екології

Предыдущая | Следующая