ОЦІНКА ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ РОБОТИ ПІСКОВЛОВЛЮВАЧІВ - Методика розрахунку ГДС та ефективності водоохоронних споруд

Зворотний вода скид забруднюючий

Пісковловлювачі призначені для затримки крупних забруднюючих речовин, в основному неорганічного походження (головним чином пісок розмірами понад 0,25 мм).

Після проходження стічної води через пісковловлювачі, де вона затримується на 5-7 хв, її хімічні показники не змінюються, але в санітарному і технологічному відношенні якість води поліпшується.

Величина фракцій піску, який знаходиться в стічних водах, в основному коливається в межах 0,05-0,5 мм. Проте, встановлено, що не обов'язково виділяти весь пісок для гарантованої і безпечної роботи наступних очисних споруд, достатньо лише видаляти пісок величиною 0,2-0,25 мм і більше. Пісок більш дрібних фракцій не мішає роботі наступних стадій очистки і вловлюється в первинних відстійниках.

Швидкість руху стічних вод при максимальному припливі повинна бути не більше 0,3 м/с, а при мінімальному - не менше 0,15 м/с.

Технологічна ефективність роботи пісковловлювачів визначається кількістю затриманого піску, а також вмістом у піску частинок фракціями 0,25 мм і більше, зольності піску (осаду пісковловлювачів), наявністю піску в осаді первинних відстійників.

При технологічно ефективній роботі пісковловлювачів процент затримання піску фракціями 0,25 мм і більше повинен складати не менше 70 %, зольність піску не менше 70 %, а вміст піску в осаді первинних відстійників не повинен перевищувати 8 %.

Додатково технологічну ефективність роботи пісковловлювачів визначають порівнянням процентного вмісту піску в осаді пісковловлювачів і його зольністю. Чим менше відрізняються ці показники між собою (в середньому на 5-7 %), тим ефективніше працює пісковловлювач за якістю осаду, який затримується.

У випадку перевантаження пісковловлювачів великою кількістю води, ефективність затримки піску фракціями 0,25 мм і більше (Е, %) горизонтальним пісковловлювачем визначається за формулою:

Е = F(Uo / f), (5)

Де f = Hp / T - поверхневе навантаження, мм/с; Hp - робоча глибина пісковловлювача, мм; T = L / V - час перебування стічної рідини у пісковловлювачі, с; L - довжина пісковловлювача, м; V = q / w - швидкість руху стічних вод, м/с; q - розхід стічних вод, м3/с; w - площа живого перерізу пісковловлювача, м2; Uo - гідравлічна крупність піску, мм/с.

Значення Uo наведені в табл. 1.

Гідравлічна крупність піску

Розмір піску

Діаметром, мм

Гідравлічна крупність

Піску Uo, мм/с

    0,41 - 0,8 0,31 - 0,4 0,21 - 0,3
    65 37 26

Похожие статьи




ОЦІНКА ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ РОБОТИ ПІСКОВЛОВЛЮВАЧІВ - Методика розрахунку ГДС та ефективності водоохоронних споруд

Предыдущая | Следующая