Пологові травми м'язів - Пологові травми новонароджених

Пошкодження і крововиливи в грудинно-ключично-сосковий м'яз переважно бувають при сідничних передлежаннях, часом при накладанні щипців, ручній акушерській допомозі. Пошкодження чи відрив м'язу звичайно виникає в нижній третині (стернальній частині). В ділянці ушкодження і гематоми пальпується невелика, помірно щільна чи тістувата пухлина. Не завжди клініка з'являється одразу після народження. Часом вперше цю травму діагностують на 3-4 день чи навіть пізніше, коли розвивається кривошия: голова дитини нахилена в бік ураження, а підборіддя - в протилежний бік.

Диференціювати гематому треба з вродженою м'язовою кривошиєю, при якій дитина народжується з фіброзним переродженням м'яза, яке виникає ще внутрішньоутробно. Патогенез цієї аномалії до кінця не зрозумілий. Неабияке значення мають: маловіддя, аномальне розміщення голівки, тиск на м'яз кістками тазу матері, а часом це є проявом спадкового ураження кістково-м'язової системи.

Диференціальний діагноз грунтується на тому, що при ураженні грудинно-ключично-соскового м'язу під час пологів поворот голови в інший бік не затруджений, в той час як при кривошиї він неможливий через щільність м'язу. Крім того, при вродженій кривошиї підборіддя повернуте разом з головою у хворий бік, є асиметрія обличчя, менші вушні раковини на стороні ураження.

При повному відриві м'язу в пологах головка дитини нахилена в здоровий бік, а на протилежному боці пальпується щільний валик відірваного м'язу. Повороти голови в цьому разі не болючі.

Лікування полягає в створенні коригуючого положення голови для ліквідації патологічного нахилу голови і профілактики набутої кривошиї, застосуванні сухого тепла, фізіотерапевтичних заходів (електрофорез з KJ, а пізніше масаж). При неефективності - хірургічна корекція в першому півріччі життя. Повний відрив м'язу вимагає хірургічного лікування після 10-го дня життя.

Гематома жувальних м'язів утворюється внаслідок сильного розтягнення м'язів при ручній екстракції плода чи при накладанні акушерських щипців. В цих випадках в ділянці шиї утворюється невелика кругла щільна пухлина, що зникає через декілька днів. Смоктанню дитини це не перешкоджає, тому лікування не потребує. При значних гематомах жувальних м'язів призначається холодний компрес і легкий масаж.

Похожие статьи
Пологові травми м'язів - Пологові травми новонароджених

Предыдущая | Следующая