Життя комет - Про комети

В Солнечной системі окрім великих і малих планет існують і інші небесні тіла. Перш за все це комети, які ще називають хвостатими зірками. Це невеликі, розміром в декілька кілометрів, брили з каменю і льоду. За законами Кеплера комети, як усі тіл Сонячної системи, рухаються по еліптичним орбітам. Але їхні орбіти дуже витягнуті, так що сама віддалена від Сонця точка зазвичай розташована набагато далі орбіти самої далекої планети - Плутона.

Коли комета з холодної глибини космосу наближається до Сонця, вона стає видно навіть неозброєним оком. У міру наближення до Сонця його сильне випромінювання починає нагрівати тіло комети і замерзлі гази випаровуються. Вони розширюються, огортаючи тверде тіло комети і утворюючи її гігантську газову "голову". Сонячне випромінювання так сильно впливає на газ, що частина його видувається з голови комети і утворює кометний "хвіст", що супроводжує її на всьому шляху поблизу Сонця. Більшість комет з'являється тільки один раз і потім назавжди зникає в глибинах Сонячної системи, там, звідки вони прийшли. Але є і виключення - періодичні комети.

Розміри орбіт більшості комет в тисячі разів більше поперечника планетної системи. Поблизу афелій своїх орбіт комети знаходяться велику частину часу, так що на далеких околицях Сонячної системи існує хмара комет - так зване хмара Оорта. Його походження пов'язане, мабуть, з гравітаційним викидом крижаних тіл із зони планет - гігантів під час їх утворення. Хмара Оорта містить мільярди кометних ядер.

У всіх комет при їх русі в області, зайнятої планетами, орбіти змінюються під дією тяжіння планет. При цьому серед комет, що прийшли з периферії хмари Оорта, близько половини набуває гіперболічні орбіти і втрачається в міжзоряному просторі. У інших, навпаки, розміри орбіт зменшуються, і вони починають частіше повертатися до Сонця. Зміни орбіт бувають особливо великі при тісних зближеннях комет з планетами-гігантами.

Відомо близько 100 періодичними комет, які наближаються до Сонця через кілька років або десятків років і тому порівняно швидко розтрачують речовина свого ядра. Орбіти комет схрещуються з орбітами планет, тому зрідка повинні відбуватися зіткнення комет з планетами. Частина кратерів на Місяці, Меркурії, Марсі та інших тілах утворилися в результаті ударів ядер комет.

Похожие статьи




Життя комет - Про комети

Предыдущая | Следующая