Пологові травми шкіри і м'яких тканин - Пологові травми новонароджених
Щоб звести ризик до мінімуму, природа постачила дитини вже непохитними й до того ж час дуже еластичними кісточками черепа, з'єднавши їх між собою природними амортизаторами - швами й родничками.
Завдяки такої будови кісточки здатні трохи розходитися чи зближуватися, щоб голівка народжуваної дитини, змінюючи конфігурацію, вписувалася б у вузькі місця таза матері.
Але захисний механізм не завжди може уберегти малюка від появи характерної припухлості - родової пухлини. Зазвичай, вона просто проходить швидко без наслідків зовнішнього вигляду та здоров'я.
Лікарі вважають такі травми природним явищем. Багатьох лякає саме слово "пухлина", хоч до онкології воно, зрозуміло, відносини немає. Просто під час пологів, тканини тієї частини тіла малюка, яка прокладала дорогу назовні (тім'ячко чи потилиця, інколи ж - личко, чоло, сідниці), набрякли через застій крові й лімфи.
Це викликано, по-перше, перевантаженнями, які малюк відчуває в пологових шляхах, а по-друге, різницею між тиском всередині матки й у зовнішньому середовищі. Через такого перепаду лопаються судини, виникають крововиливи в підшкірну клітковину і шкіру.
Іноді відразу ж утворюються бульки завбільшки з горошину, заповнені прозорою рідиною. Якщо це є природним, то набряк швидко спадає, пухлина розсмоктується.
Вже на другий, максимум - третього дня шкірочка у цій галузі вирівнюється без будь-якого лікування, а багрово-сині синці бліднуть, жовтіють і зникають самі собою до кінця першої початку другого тижня.
Родова пухлина одними авторами вважається транзитним станом, іншими - проявами легкого родового травматизму. Це припухлість м'яких тканин в передлежачій частині. На місці вакуум-екстрактора на фоні родової пухлини можливі петехії, екхімози, які самостійно розсмоктується через 1-3 доби. Лікування не потребується. Діти з локалізацією родової пухлини на голові знаходяться 3-4 доби під спостереженням.
Петехії, екхімози, садна на різних ділянках шкіри - найбільш частий прояв родового травматизму.
Петехія - невелика (1-2 мм) червона або пурпурна пляма на тілі, спричинена дрібними гемораліями (пошкодження капілярів судини).
Екхімози (з грецького ?кчэмщуйт - вилив; від ?к - "из-" та чЭщ - "ллю") - медичний термін для позначення крововиливу в шкіру або слизову оболонку, діаметр якого зазвичай перевищує 3 мм. У побуті екхімози найчастіше називають синцями, які спочатку мають пурпурове або блакитно-чорне забарвлення, в подальшому колір змінюється до коричневого, жовто-коричневого, при цьому межі пошкодження, як правило, розмиті. Вони можуть бути на передлежачій частині плода в пологах, на місці накладання щипців, вакуум-екстрактора, на місці здавлювання рукою акушера при внутрішньоутробній допомозі. Невеликі садна і порізи вимагають лише місцевого антисептичного лікування.
Петехії та екхімози розсмоктуються самостійно через декілька днів, проте цих дітей кладуть на даний період в палату інтенсивного спостереження і вони не прикладаються до грудей. Це робиться в тому разі, коли петехії та екхімози розміщені на голівці, і тому не виключена можливість наявності подібних крововиливів і в м'яку мозкову оболонку.
Крововилив під апоневроз - припухлість тістуватої консистенції, набряк тім'яної і потиличної частини голови.
Крововилив під апоневроз не обмежений однією кісткою, а на відміну від родової пухлини може збільшуватись після народження, часто інфікується, може стати причиною постгеморагічної анемії в перші дні життя, в подальшому - гіпербілірубінемії через підвищене позасудинне утворення білірубіну. Крововилив розсмоктується через 2-3 тижні.
Підшкірні гематоми можуть наростати з віком у дітей, схильних до кровотечі. Це запрограмоване в генах чи пов'язане з підвищеною проникністю судин, дефіцитом вітамінів D, Р та інших речовин, необхідних для згортання крові. В такому разі дитині вводяться кровоспинні речовини (вітаміни, хлористий кальцій) і, можливо, підключення антибіотиків.
Крововиливи в мозкові оболонки і речовина мозку поділяють на:
- ? епідуральні; ? субдуральні; ? субарахноїдальні; ? інтрацеребральні.
Епідуральні крововиливи масивні, виникають при ушкодженнях кісток черепа між внутрішньою поверхнею черепних кісток і твердої мозкової оболонки - внутрішня кефалогематома. Спостерігається відносно рідко в області кісток склепіння черепа.
Субдуральні крововиливи частіше виникають при розриві мозочкового намету, серповидного відростка, розривах поперечного і прямого синусів, великої мозкової (так званої галенової) вени. Крововиливи великі, розташовуються на поверхні головного мозку.
Субарахноїдальні крововиливи розташовуються між павутинною і судинною оболонкою. Виникають при розриві дрібних вен, що впадають в сагиттальний та поперечний синуси. При розриві мозочкового намету можуть огортати весь стовбур мозку. Субарахноїдальні крововиливи, як правило, обширні.
Інтрацеребральні крововиливи залежать переважно від розривів термінальних вен, що впадають в основні венозні колектори мозку. Спостерігаються крововиливу в шлуночки мозку, в судинні сплетення, в стінки бічних шлуночків з утворенням гематом.
Інтрацеребральні крововиливи відбуваються при надмірному натягу одного з листків намету при конфігурації голівки. Розрив намету захоплює один або два її листка і супроводжується частіше крупним субдуральним крововиливом в області потиличних і скроневих часток.
Інтрацеребральні крововиливи розсмоктуються з утворенням кіст. Розрив мозочкового намету - самий найчастіший вид внутрішньочерепної родової травми плода, що призводить до смерті.
При відшаруванні окістя тім'яної і потиличної кістки підокістною гематомою при грубому зміщенні між кісткою та шкірою може утворитися кров'яний опух голови - кефалогематома.
Кефалогематома (від грецького Kephale - голова) - крововилив під окістя кісток черепа, завжди обмежена межами однієї кістки.
Найчастіше зустрічається зовнішня кефалогематома потиличної або тім'яної кістки. Кефалогематома розсмоктується повільно, частіше піддається організації з оссификацією. При інфікуванні і нагноєнні може бути джерелом гнійного менінгіту.
Виникненню кефалогематоми певну роль відіграє нестача вітаміну К та ламкість судин новонародженого, спостерігається у 0,2-0,3 % новонароджених.
Опух спочатку має пружну консистенцію, часто на місці родової пухлини, тому діагностика в перші 2 доби затруднена.
При відсутності родової пухлини, або при її вщуханні, добре видно, що кефалогематома ніколи не переходить на сусідню кістку, не пульсує, неболюча. При пальпації відчутно флюктуацію і немовби валик по периферії. Шкіра над кефалогематомою не змінена.
В перші дні життя кефалогематома збільшується. Пізніше, внаслідок утворення позасудинного білірубіну, виникає тривала жовтяниця.
На 2-3-му тижнях життя маленькі гематоми зменшуються і повністю розсмоктуються через 6-8 тижнів.
Кефалогематома розташована в однієї або обох тім'яних кістках, рідко на потиличній та лобової, ще рідше на скроневої кістках. Вона вміщує від 5 до 150 мілілітрів крові, що довго залишається рідкою.
Великі кефалогематоми нерідко кальцифікуються, під час їх розсмоктування різко витоншується підлеглий кістковий шар або утворюються кісткові кистоподібні нарости.
Під кефалогематомою іноді можна знайти перелом кістки, з якого можливо повідомлення про епідуральну гематому. Пухлина спочатку має пружну консистенцію, іноді флюктуірує, і обмежена валиком по периферії.
З 7-10 днів пухлина починає зменшуватися у розмірах та зазвичай зникає на 3-8 тижні. При значних крововиливах розсмоктування крові затримується і може затягтися на місяці. У таких випадках окістя у сфері гематоми ущільнюється, гематома оссифицирується, що зумовлює деформації чи асиметрії черепа. Кефалогематома зустрічається у 0,3 - 0,5 % новонароджених.
Диференціювати кефалогематому треба від родової пухлини; від крововиливу під апоневроз (kephalo haematoma subaponeuroticum); від мозкових гриж (випинання мозкових оболонок і ті речовини мозку через тім'ячко чи дефекти кістки: пульсує, відбиває дихальні руху).
Ускладненнями кефалогематоми можна зазначити - анемія, внаслідок значної втрати крові; жовтуха, розвиваючись при розсмоктування крововиливу, нагноєння.
З метою зменшення внутрішньочерепного тиску новонародженої дитини, під час лікування кефалогематоми, малюку відмінюється грудне годування. У цей час дитина годується зцідженим материнським чи донорським молоком протягом 3-4 днів. Також назначається вікасол, епсилонамінокапронова кислота, аскорутин, глюконат кальцію, вітамін Д.
Малі кефалогематоми (2-3 см в діаметрі) залишають без втручання. У окремих випадках, якщо кефалогематома велика, проводиться пункція з відсмоктуванням крові, із наступним накладенням гнітючої пов'язки і обов'язковим введенням при пункції антибіотика.
Ця операція здійснюється не раніше 8-го дня життя, бажано на 10-12-й день, коли фібринолітичні процеси роблять кров рідкою і пройшло загоєння пошкоджених судин. Більш рання пункція може привести до повторного утворення кефалогематоми.
Похожие статьи
-
Пологові травми периферичної нервової системи - Пологові травми новонароджених
Частіше всього травма периферичної нервової системи включає травму корінців, сплетень, периферичних нервів і черепних нервів. Найчастіше спостерігається...
-
Родова травма центральної нервової системи є найбільш важка й небезпечна для життя дитини. Вона об'єднує різні по етіології, патогенезу, локалізації і...
-
Пологові травми внутрішніх органів - Пологові травми новонароджених
Пологова травма внутрішніх органів зустрічається рідко й, зазвичай, є наслідком механічних впливів на плід при неправильному віданні пологів, наданні...
-
Пологові травми кісткової системи - Пологові травми новонароджених
Перелом ключиці - найбільш частий перелом при пологах, утворюється у великих плодів, при тазовому передлежанні з закиданням ручок, зазвичай...
-
Пологові травми м'язів - Пологові травми новонароджених
Пошкодження і крововиливи в грудинно-ключично-сосковий м'яз переважно бувають при сідничних передлежаннях, часом при накладанні щипців, ручній...
-
Вступ - Пологові травми новонароджених
Шлях малюка у світ не устелений трояндами - травми тут не бракує. Пошкодження органів і тканин, що виникають під час пологів, можуть стати причиною...
-
Висновок - Пологові травми новонароджених
Пологовий травматизм новонароджений екхімоза Пологовий травматизм, особливо внутрішньочерепна травма, може стати причиною смерті під час або після...
-
Поняття "пологової (родової) травми новонародженого" (етіологія) - Пологові травми новонароджених
Поняття пологова (родова) травма має більш широкий ракурс, ніж поняття акушерська травма. Однією з причин пологових травм є акушерська допомога при...
-
Закони, дію яких потрібно враховувати при регулювання соціальних процесів - Шпаргалки з соціології
Регулюючи соц. процеси, розробляючи прогнози, необхідно враховувати дії таких законів: 1. Закон соц. порівняння, що виражає суспільні зв'язки між...
-
Дані, на яких заснована наука. - Космологія. Проблеми космології
Існує шість основних принципів побудови Всесвіту, які використовуються в космології: Простір ізотропно. Це означає, що всі об'єкти в космосі - як планети...
-
ЛИПА (11.03-20.03; 13.09) Нечувано чарівна і вміє своєю чарівністю користатися. Може кожному закрутити голову. Мріє про стабільне, забезпечене, повне...
-
Космічні системи зв'язку - Використання космічних апаратів в інтересах людства
Використання космічної техніки істотно підвищило ефективність системи зв'язку, дозволило зв'язати між собою всі куточки земної кулі, дало змогу широко...
-
Космические пришельцы были или небылицы? - Галактика и Вселенная
У этой задачи два ответа: § Пришельцы из космоса были на нашей планете; § Никаких пришельцев не было, и все связанное с ними - сказки, небылицы. В пользу...
-
Космічні інтерферометри - Застосування адаптивної оптики в астрономії
Особливо перспективно використання в телескопах нового покоління методу інтерферометрії з великою базою. Цим методом можна вимірювати кутові діаметри...
-
ВСТУП - Плутон - наукові відомості
Плутон, на відміну від інших планет, виявляє більше подібності до комет. Це найвіддаленіша і найменш вивчена планета Сонячної системи. Офіційно вона була...
-
Нейтронні зірки - Еволюція зірок
Через п'ять років, в 1939 р., Ю. Р. Оппенгеймер і Г. Волков опублікували великі обчислення, що доводять плідність міркувань С. Чандрасекара. Але так як...
-
Горячая модель Вселенной - Эволюция вещества во Вселенной
Фундаментальное взаимодействие модель горячая вселенная Модель горячей Вселенной -- космологическая модель, в которой эволюция Вселенной начинается с...
-
Изобилие легких элементов - Концепция большого взрыва. Механизм образования и эволюции звезд
Ранняя Вселенная была очень горячей. Даже если протоны и нейтроны при столкновении объединялись и формировали более тяжелые ядра, время их существования...
-
Динамика запусков космических аппаратов с испытательных полигонов в 1957
Динамика запусков космических аппаратов с испытательных полигонов в 1957-1975 гг. (по материалам открытых источников информации) Н. В. Ершов Ершов...
-
Современная модель Вселенной - Основные характеристики Вселенной
Современная наука, рассматривая дальнейшую судьбу Вселенной, останавливается на двух вариантах - открытой и замкнутой Вселенной. Если предположить, что...
-
Дешифрування окремих елементів - Основні принципи дешифрування знімків
При роботі з аерокосмознімками найчастіше проводять дешифрування населених пунктів, шляхів сполучення, ліній зв'язку та електропередач, водних об'єктів,...
-
ГРАБ (04.06-13.06; 02.12-11.12) Красиве дерево, але без особливої чарівності. Змолоду буває часто красивий, але стікання часу втрачає ця якість. Граб...
-
Современные исследования комет - Кометы и их открытие
Проект "Вега". Проект "Вега" ("Венера - комета Галлея") был одним из самых сложных в истории космических исследований. Он состоял из трех частей:...
-
КАРТАС ПІВДЕННИЙ (09.02-18.02; 14.08-23.08) Розкидистий, могутній і хоча не дуже стрункий, робить враження солідної і красивої рослини. Без праці...
-
КИПАРИС (25.01-03.02; 26.07-04.08) Стрункий, міцний, з нагостреним, сильним силуетом і простими правильними рисами. Є в ньому щось суворе, щось від...
-
Перша космологічна модель була побудована А. Ейнштейном в 1917 р. незабаром після створення ним Загальної теорії відносності. Як і все тоді, він вважав,...
-
Реактивний рух, Застосування - Реактивний рух та його застосування
Реактивний рух -- рух, що виникає за рахунок відкидання частини маси тіла із певною швидкістю. За законом збереження імпульсу, при відокремленні від тіла...
-
Районы падения отделяющихся частей ракет-носителей. Основными факторами негативного воздействия ракетно-космической деятельности на окружающую природную...
-
Будущее Вселенной - Открытие взрывающейся Вселенной
Современная наука, рассматривая дальнейшую судьбу Вселенной, останавливается на двух вариантах - открытой и замкнутой Вселенной. Если предположить, что...
-
Архітектура в стилі рококо - Архітектура в стилі рококо
Рококо (фр. rococo, від фр. rocaille - декоративна раковина, черепашка, рокайль) - стиль у мистецтві, що виник у Франції в першій половині XVIII сторіччя...
-
Класифікація комет - Про комети
Комети ділять надвоє основних класу в залежності від періоду їхнього обертання навколо Сонця. Періодичними називають комети з періодами обертання менше...
-
Теория Большого взрыва была придумана для того, чтобы объяснить происхождение вселенной. Почему-то из знакомства с ней обычно выносят больше вопросов,...
-
Метеориты - Малые тела Солнечной системы
В околоземном космическом пространстве движутся самые различные метеороиды (космические осколки больших астероидов и комет). Их скорости лежат в...
-
Сегодня космология еще не в состоянии ответить на ряд принципиальных вопросов. Среди них основные: что было до начала наблюдаемого расширения? Будет ли...
-
Цементация в разных средах, Газовая цементация - Химическая обработка, цементация
- Цементация в твердом карбюризаторе. - Цементация в твердом карбюризаторе с нагревом током высокой частоты (далее т. в. ч.). - Цементация в пастах. -...
-
Анализ вредных факторов - Исследование движения центра масс малого космического аппарата (МКА)
Нормальная и безопасная работа инженера-программиста за экраном дисплея во многом зависит от того, в какой мере условия его работы соответствуют...
-
Спутники Нептуна - Планета Нептун
На настоящий момент известно 13 спутников планеты Нептун. названные в честь меньших морских божеств и нимф из греческой мифологии, так же, как сам Нептун...
-
Как было сказано в предыдущем разделе, для длительного удержания КА на гало-орбите требуется, чтобы коэффициент перед возрастающей компонентой равнялся...
-
Эволюция Вселенной, Адронная эра - Эволюция Вселенной
Эволюцию Вселенной принято разделять на четыре эры: Адронную , Лептонную , Фотонную и Звездную . Адронная эра Длилась примерно от t=0 соответствует...
-
Рис. 33 Иллюстрирует эволюцию максимального отклонения от номинальной траектории при изменении начального положения аппарата. На рисунке представлены...
Пологові травми шкіри і м'яких тканин - Пологові травми новонароджених