Структура і функції політології - Політологія як галузь суспільного знання

Політологія є складноструктурним і поліфункціональним феноменом. Вона охоплює: а) загальну політологію, що вивчає історію і теорію політики, виробляє загальні те-оретичні й методологічні основи її пізнання; б) теорію по-літичних систем, механізмів функціонування політичної влади, різних компонентів, які становлять політичну си-стему; теорію політичної свідомості й поведінки. Невід'єм-ну частину цієї науки становить дослідження загальних проблем світової політики, механізмів її функціонування.

Структура політології має свою внутрішню логіку й по-єднує теоретичні та практичні основи: знання про законо-мірності функціонування й розвитку політичної діяльнос-ті в межах політичних відносин; знання про політичну си-стему як механізм організації та здійснення влади, про те-орію міжнародної політики. На думку Ф. Бурлацького й Г. Шахназарова, структуру політології становлять: теорія політики і політичних систем, міжнародні відносини і сві-това політика, управління соціальними процесами, полі-тична ідеологія, історія політичних учень.

До спеціальних політичних наук відносять політичну географію, політичну психологію, політичну історію, по-літичну антропологію, політичну семантику, політичну етнографію та ін.

Власне політична наука і політологія як навчальна дис-ципліна мають суттєві відмінності. Політична наука охоп-лює всю сукупність знань з цього предмета, а навчальна дисципліна вивчає частину загальнотеоретичного й при-кладного матеріалу: динаміку розвитку політичного жит-тя, взаємодію політичних інтересів, відносин і діяльності; розвиток політичних інститутів, норм, свідомості та полі-тичної культури; роль людини в політичному житті сучас-ного світу; роль і місце демократії в політичному житті суспільства як способу й умови діалогу, гласного обговорен-ня проблем, взаємного врахування суперечливих інтересів, претензій і переконань суб'єктів політичного процесу.

Політологія виконує різноманітні функції.

Теоретико-пізнавальна функція політології. Вона пе-редбачає вивчення, систематизацію, тлумачення, аналіз, узагальнення й оцінку політичних явищ. Зрозуміло, що політологія -- це взаємопов'язані теоретичні концепції, ЯКІ спираються на пізнання закономірностей суспільного розвитку, незалежно від суб'єктивних намірів і бажань соціальних суб'єктів. Теоретичне пізнання дає змогу все-бічно вивчити й оцінити досвід їхньої політичної діяльно-сті, політичне мистецтво. Політологія покликана дати ішішня політичних умов, засобів і форм розв'язання соці-альних питань.

Методологічна функція політології. Ця функція охоп-лює способи, методи й принципи теоретичного дослі-дження політики і практичної реалізації надбаних знань.

Світоглядна функція політології. Вона зумовлює ут-иердження цінностей, ідеалів, норм цивілізованої політич-ної поведінки, політичної культури соціальних суб'єктів, що спріпк: досягненню певного консенсусу в суспільстві, ОПТИМАЛЬНОМУ функціонуванню політичних інститутів. Нинчспіш політології дає змогу зрозуміти, чиї інтереси представляють певні партії, суспільні групи, їхні лідери та державні структури. Ця функція впливає на вміння оці-нювати політичні події у зв'язку з конкретними історич-ними умовами.

Розробляючи політичні технології, політологія по-вніша враховувати вищі цілі і цінності, які неможливо реалізувати в суспільній практиці у вигляді чергового "світлого майбутнього", певного "суперпроекту". Основ-не покликання системи цілей і цінностей полягає в гар-монізації наявних у суспільстві суперечностей, консолі-дації інтересів усіх соціальних груп та політичних сил, в забезпеченні еволюційного розвитку суспільства.

Прогностична функція політології. Вона полягає в перед-баченні шляхів розвитку політичних процесів, різних ва-ріантів політичної поведінки. Це необхідно для вироблення механізму раціональної організації політичних процесів, урахування ресурсів політичної влади, особливо таких її компонентів і форм, як авторитет, контроль, вплив, примус тощо. У нинішніх умовах зростає роль прогнозування полі-тичної поведінки соціальних суб'єктів у різних регіонах країни, наслідків здійснюваних політичних акцій. Процес прогнозування спирається на пізнання об'єктивних законів суспільно-політичного розвитку, політичних інтересів, по-треб, стимулів. При цьому беруть до уваги співвідношення політичних сил у суспільстві, їх взаємодію, стан політичної свідомості й культури, національні традиції.

Інтегруюча функція політології. Вона виявляється у сфері політичної свідомості й політичної поведінки. Важли-вим компонентом у реалізації цієї функції є ідеологія, що охоплює політичні цінності, соціально-політичні ідеали, че-рез які політична наука впливає на політичні процеси, сприяє розвитку політичної соціалізації, політичної культу-ри, національної самосвідомості. Ця функція політології на-буває поширення в сучасному західному суспільстві.

Італійський політолог Д. Даол відзначає, що політо-логія не може уникнути оцінок -- етичних та ідеологіч-них. Відмовляючись від аналізу цінностей політики і за-ймаючись самими фактами, наука втрачає головне: вона не може розв'язувати актуальні проблеми політики. Так званий нейтральний політичний підхід приречений на ін-телектуальне безсилля. На думку американських політо-логів Г. Алмонда, Д. Істона та Д. Річчі, сучасна політоло-гія перебуває в ситуації гострої неблагополучності саме внаслідок ідеологічної нейтральності.

Прикладна функція політології. Ця функція передба-чає вироблення практичних рекомендацій щодо шляхів, механізмів реалізації політичних знань, раціональної організації політичних процесів. Вона забезпечує ви-вчення ефективності політичних рішень, стану суспіль-ної думки, ставлення громадськості до політичних стру-ктур, інститутів і норм; орієнтована на безпосереднє розв'язання проблем, пов'язаних з формуванням знань про принципи й методи практичного регулювання полі-тичних процесів і виконання конкретних завдань.

Політологія сприяє виробленню правильних орієнти-рів у бурхливих політичних потоках, досягненню розум-ного компромісу між загальнолюдськими, регіонально-національними, локально-груповими та особистими інте-ресами, запобіганню дезінтеграції суспільства. У цьому реалізується роль політології, яка надає політиці якостей науки і мистецтва.

У процесі становлення і розвитку української політич-ної науки важливо не ізолювати її від світового політично-го знання, а розкривати її національний і загальноциві-лізаційний зміст, не перетворювати Україну на нове "за-крите суспільство". Самоізоляція згубна не лише для економіки, а й для розвитку культури і науки.

Похожие статьи




Структура і функції політології - Політологія як галузь суспільного знання

Предыдущая | Следующая