Ознаки дефіциту калію - Фізіологічне значення калію і фосфору

Ознаки нестачі зазвичай помітні бувають в середині вегетації, в період сильного росту рослин. При недоліку калію забарвлення листя блакитнувато-зелена, тьмяна, часто з бронзовим відтінком. Характерна ознака калійного голодування - світла облямівка по всій поверхні листа. Причому пожовтіння починається з верхівки листка і далі вниз між жилок до черешка, а надалі побуріння і відмирання кінчиків і країв листя (крайової "опік" листя). Розвивається бура плямистість особливо ближче до країв. Краї листя закручуються, спостерігається зморшкуватість. Жилки здаються зануреними в тканину листа. Ознаки нестачі у більшої частини рослин насамперед з'являються на більш старих нижніх листках. Стебло тонке, рихле, вилягає. Недолік калію викликає звичайно затримку росту, а також розвитку бутонів або зародкових суцвіть, квітки не утворюються або вони дуже дрібні. При недоліку калію, в клітинах відбувається накопичення аміаку, від чого починається відмирання тканин (листя жовтіє з країв і починають поступово опадати). Ріст рослин різко затримується.

Крім того, при недоліку калію рослини легше піддаються грибковим захворюванням. Тому якщо рослина ослаблено і у нього відсутня стійкість до різних захворювань, а також до несприятливих умов навколишнього середовища, рекомендуються підгодівлі, до складу яких входять калійні сполуки.

Зовнішні ознаки калійного голодування

Найбільш чутливими до нестачі калію є горох, буряк, кукурудза, капуста, картопля. Особливо таке голодування часто спостерігається на торф'яних, піщаних і супіщаних грунтах.

Листя картоплі при калійному голодуванні набувають темно-зеленого кольору. Між жилками з'являються невеликі коричневі плями, які потім зливаються у великі плями буро-червоного або коричневого кольору. Стебло рано чорніє і відмирає, картопля дрібнішає та часто стає грушоподібної форми.

У капусти верх листа жовтіє, відмирає, стає бурим або коричневим. Іноді листя кривляться, головка дрібна, не щільна.

У помідор в першу чергу зморщуються листя. Спочатку на краях з'являється світла окантовка, пізніше лист стає сірим. Краї набувають жовто-зеленого (з бурим до низу) відтінку. Якщо калію не вистачає довше, то лист стає помаранчевим. Плоди неправильної форми, всередині наявні коричневі смуги.

В огірків так само зморщуються листя, стає темно-зеленими з жовтою смугою по краю. Потім він світлішає, окантовка буріє і обсипається, лист скручується вниз. Плід до плодоніжки звужується, а верхівка збільшується.

Листя редису стає темно-зеленими з бурим відтінком по краях.

Цибулеві пір'я набувають сірувато-жовтого або солом'яного кольору. Через деякий час засихають.

У моркви біло-сірий колір нижніх листків, який потім змінюється на бронзовий. Лист закручується, буріє.

У яблунь зазвичай особливо помітні симптоми з другої половини літа. Колір листя жовтувато-зелений, на краях опіки. В подальшому вони скручуються вгору і рано осипаються. Пагони жовтіють, червоніють. Молоді пагони ростуть тонкими, часто засихають. При рясному цвітінні мало плодів. Вони слабо забарвлені, нерівномірно дозрівають, мають поганий смак і не зберігаються. При великій нестачі калію дерево зупиняє ріст і гине.

Не так сильно виражені, але схожі симптоми у вишні, персика, груші, сливи. Основна ознака - опік по краях листя, причому першими хворіють нижні.

У малини калійне голодування спочатку проявляється в появі плям червоно-коричневого кольору (між жилками). Старі листи скручуються, на них видно зони відмирання, лист набуває сірого кольору. Поступово колір стебел змінюється на червоний.

Смородина, агрус, виноград припиняють ріст. На краях листа червоний опік і вони передчасно опадають.

Похожие статьи




Ознаки дефіциту калію - Фізіологічне значення калію і фосфору

Предыдущая | Следующая