Раціональні прийоми заготівлі і сушіння ЛРС - Чорниця звичайна

Збору підлягають плоди і листя, іноді пагони.

Вручну або за допомогою спеціальних пристосувань (гребенів з гнучкими зубами) збирають зрілі ягоди без плодоніжок. Збір проводять тільки після обсихання роси. Плоди, зібрані вручну, значно чистіше, не мають великої домішки листя та інших частин рослини чорниці. Перестиглі, хворі та пошкоджені шкідниками ягоди збирати не слід. Не допускаються до збору схожі на чорницю ягоди голубики або гонобобель (Vaccinium uligonosum L.). Вони більші ягід чорниці, овальної форми. Колір їх зовні сизий, м'якоть бура. Мити ягоди можна. Плоди сушать на горищах, під навісами, забезпечивши хорошу вентиляцію, але більш доцільно проводити сушку в сушарках, печах або духовках: перші 3-4 години витримують при температурі не вище 40 ° С, підвищуючи її потім до 55-60 ° С, при якій і досушують сировину [9,13].

Листя не є офіційною сировиною та аптеками не заготовляється. Листя чорниці збирають під час цвітіння. Обережно зрізають ножицями неквітучі облистнені пагони, висушують їх у затемненому, добре провітрюваному приміщенні, після чого відокремлюють листя від стебел. Можна збирати окремі листки.

При заготівлі пагонів листя від стебел не відокремлюють. Запах лікарської сировини та ягід слабкий, приємний, смак кислувато-солодкий, трохи терпкий (з терпкістю) [13].

Для магічних цілей збір ягід на другій фазі Місяця поблизу повного місяця, вранці по росі, листя - на третій фазі Місяця перед сходом Сонця, до роси.

Похожие статьи




Раціональні прийоми заготівлі і сушіння ЛРС - Чорниця звичайна

Предыдущая | Следующая