Реформи в галузі освіти - Система освіти Республіки Азербайджан

В Азербайджані реформи почалися з 1992 року введенням загального іспиту - тестового іспиту для вступу до вузів, що мало на меті запобігти на вступних іспитах корупцію. Те ж саме відбулося пізніше, коли на рівні магістратури теж були введені тестові іспити. Крім цього відбулися інші реформи, перехід на латинськийалфавіт, з'явилися нові вузи приватні, нові спеціальності почали розвиватися. Але до цих пір система освітифункціонує за старим законом "Про освіту", викладеному вище в даній роботі. Новий закон про освіту зараз впарламенті, і він вже обговорюється протягом кількох років. Є кілька спірних моментів: по-перше, питання з приводу збереження ступеня кандидата наук або немає, або введення тільки триступеневої системи як бакалавр, магістр і доктор, а по-друге, проблема призначення ректорів, чи будуть вони ці посади виборними або вони повинні призначатися міністерством освіти.

Наступна реформа пов'язана з новою системою оцінки знань. Мова йде про єдину європейську систему оцінки знань учнів вузів, введення якої вимагає Болонська декларація, до якої Азербайджан приєднався в 2005 році.

Нова система включає в себе 7 рівнів, що позначаються літерами латинського алфавіту: A - "відмінно", B і C - "добре", D і E - "задовільно", F і FX - "незадовільно". Кожній оцінці відповідає певна кількість набранихкредитів - залікових одиниць, які, для Азербайджану вважаються новинкою і поки застосовуються в деяких вузах як експеримент.

Але вже зовсім скоро у вузах не буде діяти старе правило "від сесії до сесії живуть студенти весело". Щоб набрати необхідну кількість кредитів, учням доведеться потіти протягом усього семестру, тому що предмети будуть викладатися модулями, і за кожний треба буде отримувати позитивну оцінку.

Найцікавіше в новій шкалою - наявність відразу двох "двійок". Оцінка F дозволить студенту перездати іспитпізніше, FX зажадає повторного вивчення дисципліни. азербайджан освіта реформа

Болонська декларація передбачає, що до диплома про вищу освіту вуз повинен видавати додаток - документ, в якому успішність випускника вказана в єдиній буквеній системі оцінки знань. "Відповідно до вимоги Болонського процесу, починаючи з 2005 року всі вузи, які беруть участь у цьому процесі, повинні видавати додаток до диплома. Болонська декларація має на меті створити єдину загальноєвропейську систему вищої освіти. Азербайджан приєднався до ній 19 травня 2005 року в Бергені (Норвегія ) на IV конференції міністрів країн-учасниць Болонського процесу. Поряд з Азербайджаном до документа приєдналися Грузія, Україна, Молдова і Вірменія. На IV конференції країн-учасниць Болонського процесу міністрами освіти були обговорені основні завдання, які повинні бути вирішені вже до 2010 року. У завершенні конференції міністрами освіти країн, які стали повноправними членами Болонського процесу, було підписано Бергенському комюніке, згідно з яким усі країни-учасниці взяли на себе зобов'язання до 2010 року привести свої освітні системи у відповідність із загальноєвропейською.

Наприклад, європейські міністри вищої освіти домовилися реформувати структури власних систем вищої освіти з тим, "щоб рухатися в бік зближення, але при цьому зберігати фундаментальні цінності і різноманітність освітніх систем, що існують в їх країнах". Серед них впровадження додатка до диплома для забезпечення можливості працевлаштування європейських громадян і підвищення міжнародної конкурентоспроможності європейської системи вищої освіти. Іншим завданням, яка була визначена в Бергені, стало прийняття системи, заснованої на двох основних циклах - доступеневого та післядипломного освіти. Допуск до другого циклу буде вимагати успішного завершення першого циклу навчання, а його тривалість має бути не менше трьох років. ступінь, що присвоюється після першого циклу, також повинна бути затребуваним на європейському ринку праці, як кваліфікація відповідного рівня.

До 2010 року міністри запланували також впровадження нової європейської системи залікових балів. залікові бали могли б бути зароблені також і в рамках освіти, не є ще вищою, включаючи навчання протягом усього життя, якщо вони визнаються відповідного університету. Болонський процес ставить за мету сприяння у вищій освіті, особливо щодо розвитку навчальних планів, міжінституційного співпраці та спільних програм навчання, практичної підготовки і проведення наукових досліджень. Сьогодні декларація об'єднує більше 40 країн і понад 1500 вищих навчальних закладів. "Болонський" студент може навчатися в будь-якому вузі країн-учасниць, головне - набрати відповідну кількість кредитів. Отзанімался чотири роки, накопичив бали - отримуй ступінь бакалавра, ще через два роки можна претендувати на перший вчений ступінь - магістра. Міняти вузи дозволяється хоч кожен семестр, - система накопичення кредитів скрізь однакова. С "болонським" дипломом випускника без проблем візьмуть на роботу в будь-якій європейській - і не тільки, країні. Це суттєво збільшує мобільність студентів, дозволяє гнучко реагувати на зміну ринку праці. По ідеї, до 2010 року всі азербайджанські вузи повинні увійти в Болонський процес.

Похожие статьи




Реформи в галузі освіти - Система освіти Республіки Азербайджан

Предыдущая | Следующая