Життя в Саванах - Савани

Більшу частину комах савани можна поділити на такі три групи: сарана, мурашки і терміти. Популяції сарани постійно збільшуються, і величезні маси цих комах є постійною і чималою загрозою для трав і дерев, що ростуть у савані. Величезні зграї сарани, що важать більше 50 тисяч тонн, можуть повністю з'їсти всі зелені рослини на великих територіях савани. Тому й не дивно, що за сараною закріпилася така погана репутація. З другого боку, ці комахи є цінним джерелом їжі для багатьох тварин, наприклад, для ящірок, деяких змій і для багатьох видів ссавців та птахів.

Терміти відіграють особливо важливу роль в екологічній системі саван. Їхні коридори забезпечують добру повітропроникність і водопроникність верхнього шару грунту. Деякі види термітів будують великі термітники, висота яких сягає до шести метрів і більше. У саванах живуть також багато кліщів, які паразитують на ссавцях і плазунах. Частими гостями цих біотопів є бджоли і оси, які забезпечують опилення тутешніх рослин.

Зграї сарани, що часто вкривають величезні ділянки, дуже важливі для життя савани.

В Африці зустрічаються різні типи ландшафтів. Але для більшості людей вона асоціюється із саванами. У цьому немає нічого дивного, оскільки савани вкривають майже третю частину поверхні континенту. У цьому морі трави то тут, то там з'являються острівці дерев або чагарників. Рослинність цих районів пристосувалася до дуже малої кількості опадів. Листя місцевих акацій майже перетворилося на голки, тому вони випаровують небагато води.

Товсті стовбури хлібного дерева служать для "складування" води. У цих районах добре ростуть трави. Їхнє густе й звивисте коріння може вбирати і найкращим чином використовувати будь-яку кількість опадів.

Африканські савани населяє велика кількість різноманітних тварин. Усі місцеві вили можна розділити на дві групи: хижаків та їхні жертви. У савані зустрічається більше 40 видів великих ссавців, наприклад, жирафи, африканські слони і велика кількість антилоп. Усі ці тварини харчуються травами і листям дерев і кущів, проте в кожної з них свої вимоги до якості і кількості корму, тому вони не складають конкуренції одні одним. Газелі шукають низьку і соковиту траву, а коров'ячі антилопи поїдають найжорсткішу траву, яку не вживатимуть інші види жуйних.

Часто на одній ділянці пасеться декілька видів тварин, і це не випадково. Зебри добре "знають", що хижаки віддають перевагу африканським буйволам, у яких, ймовірно, смачніше м'ясо. Тому, коли леви нападають на африканських буйволів, зебри ще мають час для того, щоб врятуватися втечею.

Кращі мисливці - леви та інші великі кішки. Нерідко в савані можна побачити стадо копитних, що пасуться поряд з левами на відпочинку. Проте і в цьому випадку антилопи постійно залишаються напоготові. Вони добре знають, що леви миттю перейдуть у напад, коли зголодніють. На перший погляд савана здається "мирним" і безпечним біотопом, та насправді це світ, де небезпека чатує на місцевих мешканців буквально на кожному кроці. Саме тому копитні завжди перебувають стадами - це гарантує їм найбільшу безпеку.

Зебри об'єднуються у стада з 5-20 особин. У засушливий період зустрічаються групи із сотні тварин.

Головний ворог усіх тварин - лев.

Для багатьох видів птахів савана є регіоном, що пропонує вдосталь їжі. Найчастіше пернаті харчуються комахами або дрібними зміями і гризунами, які є для них легкою здобиччю. Найбільш численні в саванах птахи, що живуть на землі, наприклад, африканські страуси, звичайні дрохви і рябкові, проте тут також зустрічаються грифи, що харчуються падаллю. Мертву зебру або антилопу найлегше знайти в савані, слідуючи за зграями грифів. Вони у великій кількості злітаються до здобичі, спійманої хижаком, і, розсівшись на землі, чекають, поки прийде їхній час влаштувати бенкет на залишках жертви. Інші птахи - такі як червонодзьобі ткачики - живуть великими стаями.

У савані можна зустріти багато видів птахів. Найбільшим з них є страус.

Цікаво, що буйвола, слона, носорога, лева і леопарда називають великою африканською п'ятіркою. І справді, буйвіл - має найлютіший норов, слон і носоріг - найбільші "ваговики" суходолу, а лев і леопард - неперевершені мисливці, які за раз з'їдають до 18 кг м'яса. Ці тварини стали символами в багатьох країнах Африки. Наприклад, вони зображені на рандах - паперових грошах держави Південна Африка.

Цікаво, що в Африці численні об'єкти мають "тваринні" назви: там течуть річки Крокодилова (Крокодилрифир), Слонова (Уліфантсрифир), Леопардова (Вебі-Шебелі). Креветка - так перекладається з португальської назва річки і країни Камерун. Левові гори (Сьєра-Леоне) розташовані на західному узбережжі материка, а Китова бухта (Уолфиш-Бей) - на південно-західному. Поблизу північно-західних берегів лежать Яструбині острови (Азорські).

Яких тільки титулів і імен не має баобаб! Його називають символом Африки, фантастичним деревом, восьмим чудом світу. Баобаб - дерево-товстун. Здіймаючись на 25 м угору, його стовбур може розрозстатися до 20 м і більше в діаметрі! Коли дерево скидає листя, то його оголені гілки нагадують здійняте догори коріння. Через це він отримав назву "дерево догори коренями". Баобаб - довгожитель. Відомі дерева, яким понад 5 тис. років. Саме слово "баобаб" з мови місцевого племені перекладається як "мавпяче дерево" - його плоди, схожі на великі здуті огірки, охоче поїдають мавпи. А місцеве населення використовує з баобаба все: листя заварюють замість чаю, з товченої кори роблять приправи, плоди смажать кружальцями, як наші кабачки, а їхню м'якоть використовують для отримання лимонаду (звідси ще одна назва - лимонадне дерево).

Не пропадають даром і товсті міцні оболонки плодів: з них роблять різний посуд і музичні інструменти. З волокон лубу плетуть міцні мотузки, тчуть полотно. Баобаб шанують і як лікарську рослину: цілющі властивості має листя, плоди, кора, насіння і навіть коріння. Не дивно, що з давніх-давен це дерево вважалося священним.

Похожие статьи




Життя в Саванах - Савани

Предыдущая | Следующая