Проблеми внутрішнього боргу України - Дослідження сучасного стану внутрішнього і зовнішнього боргу України

Внутрішній державний борг - сукупність зобов'язань держави перед резидентами (заборгованість держави всім громадянам, які тримають внутрішні державні облігації).

Державний внутрішній борг складається із заборгованості, що виникає щорічно за новими борговими зобов'язаннями уряду. Він формується в результаті випуску державних цінних паперів, отримання кредитів та виникнення інших боргових зобов'язань.

Внутрішній борг переважно формується в національній валюті. Для залучення коштів емітуються цінні папери, які розміщуються на внутрішньому фондовому ринку. Державний борг в іноземній валюті виникає в результаті здійснення безпосереднього запозичення коштів в урядів зарубіжних країн, міжнародних фінансово-кредитних організацій, іноземних банків, а також розміщення державних боргових зобов'язань на міжнародних ринках капіталів.

Внутрішній борг держави може виникати в результаті емісії цінних паперів: облігацій, казначейських зобов'язань тощо.

При управлінні внутрішнім боргом головна увага звертається на потенційні можливості розміщення нових боргових зобов'язань серед інвесторів та на наявність фінансових ресурсів у державі для своєчасного і повного обслуговування боргових зобов'язань.

Управління внутрішнім державним боргом у країнах із розвинутим ринком тісно пов'язане з операціями центральних банків із проведення відповідної монетарної політики. Як відомо, інструментами й засобами здійснення грошової політики в цих країнах є так звані обов'язкові резервні виплати, маніпулювання центрального банку дисконтною ставкою та операції центрального банку на відкритому ринку.

Для того, щоб краще зрозуміти сучасний стан державного та гарантованого державою внутрішнього боргу України розглянемо і проаналізуємо дані за поточний рік, наведені в Таблиці 1.1 і 1.2

Таблиця 1.1. Державний внутрішній борг за 2016 рік у млрд. грн.

За даними, наведеними у Таблиці 1.1 можна простежити стабільне зростання внутрішнього державного боргу України, який станом на 31.08.2016 сягнув свого максимуму 553,62 млрд. грн.. Цікаво, що заборгованість перед банківськими та іншими фінансовими установами щоквартально зменшується, сягнувши 31.08.2016 свого мінімуму за 2016 рік, а саме 5,58 млрд. грн.., в той час як заборгованість за випущеними цінними паперами не має стабільної динаміки до збільшення чи зменшення, але 31.08.2016 сягає також свого максимуму за 2016 рік, а саме 551,04 млрд. грн.

За даними, наведеними у Таблиці 1.2 можна простежити, що внутрішній, гарантований державою борг України має стабільну спадаючу динаміку, сягнувши 31.08.2016 свого мінімуму 19,7 млрд. грн. При чому кожна складова внутрішнього гарантованого державою боргу теж має спадаючу динаміку.

Таблиця 1.2. Гарантований державою внутрішній борг України за 2016 рік у млрд. грн.

За даними, наведеними у Таблиці 1.2 можна простежити, що внутрішній, гарантований державою борг України має стабільну спадаючу динаміку, сягнувши 31.08.2016 свого мінімуму 19,7 млрд. грн.

За Т. В. Черничко, виникнення боргу в країни може бути пов'язане як з об'єктивними, так і суб'єктивними причинами. До об'єктивних можна віднести: погіршення світової економічної кон'юнктури, що негативно впливає на вітчизняне виробництво; боргові зобов'язання, що виникли у зв'язку із зміною суспільного ладу та переходом прав правонаступництва і пов'язані з попередніми запозиченнями; утворення нових країн у зв'язку з розпадом світових імперій, які накопичили борги; застосування нових виробничих технологій в передових індустріальних країнах та багато ін.

До суб'єктивних можна віднести: невірна курсова політика Національного банку України; невірно спроектований та затверджений бюджетний закон країни; нецільове використання бюджетних коштів; недостатня підготовка та непрозоре проведення тендерів з державних закупок; несвоєчасне фінансування та виконання інфраструктурних, будівельних проектів, що зумовлює потребу у залученні і додаткових коштів для консервації та зберігання об'єктів.

Похожие статьи




Проблеми внутрішнього боргу України - Дослідження сучасного стану внутрішнього і зовнішнього боргу України

Предыдущая | Следующая