Біологічні ресурси - Сучасний стан біологічних ресурсів України

До біологічних ресурсів належать ресурси рослинного і тваринного світу. Біологічні ресурси включають генетичні ресурси, організми або їх частини, популяції або будь-які інші біотичні компоненти екосистем, які мають фактичну або потенційну користь, а також цінність для людства. Рослинні ресурси представлені на територіях і акваторіях вищими рослинами, грибами, мохами, лишайниками, водоростями, які використовуються або можуть бути використані для потреб суспільства. Господарське значення мають лісові, степові, лучні, болотні та водні рослинні ресурси. До біологічних ресурсів слід відносити ресурси лісів, біологічні запаси Світового океану, іншими словами - тваринний і рослинний світ, грунтовий покрив.

Біологічні ресурси океанів - риби, кити, молюски (кальмари, мідії то­що), ракоподібні (краби, креветки, кріль тощо), деякі види водоростей, що вико­ристовуються для виробництва продуктів харчування і одержання цінних речовин для різних галузей промисловості, сільського господарства, медицини. Вони належать до відновлюваних ресурсів. Біологічні ресурси світового океану налічують сто мільйонів тонн продукції, з яких двадцять відсотків залишається на її відновлення. Вся продукція представлена у вигляді рибних і не рибних об'єктів; багато країн займаються, так званим, морським фермерством, розводячи водорості, молюски, трепанги і рибу.

Загальна маса живих організмів Світового океану оцінюється приблизно 35 млрд тонн. Обсяги поповнення рибних запасів, видобуток яких становить від 4/5 до 9/10 всього морського промислу, досягає 200 млн тонн щорічно. Основними районами вилову риби в світі є шельфові ділянки, що займа­ють 7-8 % площі Світового океану і забезпечують 90 % обсягів вилову, а також центральна частина Тихого океану (прибережні води островів Океанії), Північна Атлантика. Так, перше місце з видобутку займає риба (85%), потім - нерибні об'єкти, в тому числі і водорості (9%), ластоногі і кити (6%).

Найбільші рибопромислові країни світу - Японія, Росія, Китай, США, Чилі, Норвегія, Індія, Республіка Корея, Данія, Таїланд, Індонезія, Великобри­танія. Дедалі більшого розвитку набуває штучне розведення на фермах та морських плантаціях деяких видів молюсків, водоростей, що дістало назву марикультури.

Основна частина біологічних ресурсів припадає на лісову флору, завдяки якій ми маємо ј частина щорічного збільшення біомаси. В даний час діяльність людей призвела до того, що це число живої матерії скоротилося, тому біологічна продуктивність Землі знизилася. Однак, замінивши частину колишніх лісів на пасовища, люди, тим самим, забезпечили харчуванням і технічним сирим матеріалом населення планети.

На сьогоднішній день на планеті ліси утворюють два пояси: південний (листяні породи дерев) і північний (хвойні породи дерев). Ті країни, які не мають лісових зон, мають недостатню кількість лісових природних ресурсів.

Вплив антропогенних факторів на ліси проявляється як прямо (знищення при вирубці, будівництві, створенні водосховищ, відкритих розробках корисних копалин, пожежах тощо), так і опосередковано - внаслідок зміни екологічних умов (при зрошенні, осушенні, засоленні грунтів, забрудненні середовища шкідливими хімічними речовинами тощо). У господарсько-освоєних лісах порушуються природні лісорослинні умови, відбувається зміна всіх компонентів та зв'язків у екосистемах. Порушується температурний режим, на 5-10 % знижується відносна вологість, підвищується швидкість вітру. При вирубці з лісових грунтів виноситься величезна кількість азоту, фосфору, кальцію, формуються одновікові, одновидові деревостої, розвиваються лісові монокультури. При створенні завалів із сухих дерев підвищується пожежна небезпека. Отже, сучасні тенденції характеризуються погіршенням в цілому грунтово-кліматичних умов, які стають все більш несприятливими для розвитку високостовбурних порід дерев.

Біологічні ресурси, а саме продовольчі, складають двадцять відсотків від всієї аграрної продукції і один відсоток від усієї продуктивності океанів і суші. Слід пам'ятати про те, що у зв'язку з швидкими темпами зростання чисельності населення, продуктивність виробів рослинництва необхідно збільшити вдвічі, тоді як виробів тваринництва - втричі. Таким чином, необхідно розвивати сільське господарство, поливне землеробство, раціонально використовувати ресурси океану.

Незважаючи на те, що населення Землі зростає швидкими темпами, збільшення промислу завжди йде швидше. Необхідність збільшення кількості видобуваються водних об'єктів пов'язана як з економікою, так і з медициною, оскільки остання вказує на необхідність регулярного вживання людьми морепродуктів.

Біологічні ресурси тваринного світу є світовим надбанням, оскільки тварини забезпечують чистоту водних об'єктів, родючість грунтів, запилення квітів та інше.

Нині налічується близько 2 млн видів тварин (рослин - у 5 разів менше). Найбільш чисельною групою є безхребетні. Наприклад, на 1 га грунту лісу середніх широт живе до 2,5 млн особин дощових черв'яків, до 6 млн комах, 1 млн молюсків. На кожну людину планети припадає одних лише комах та мух не менше 200 млн, а у тайзі є райони, де на кожному гектарі живе до 5 кг комарів. Біомаса тварин становить лише 2 % усього живого на нашій планеті, але через високий рівень енергетичних процесів, величезну різноманітність та високу рухливість роль фауни в біосфері дуже велика.

На сьогоднішній день багатьом представникам фауни загрожує вимирання. Однак слід сказати, що до цих пір багато куточки планети не досліджені, рівно, як і багато груп організмів. До того ж людиною використовується тільки невелика частина природних об'єктів, та й багато екосистеми підтримують себе самі.

Як відомо, використання людиною живих організмів біосфери почалося з моменту її становлення та безперервно посилювалося зі зростанням чисельності і потреб людства. Найбільш поширеним є пряме використання живих організмів і вироблених ними продуктів - у їжу, як сировину, будівельні матеріали тощо. Крім того, людина використовує біологічні ресурси і опосередковано - як джерело кисню для дихання і технологічних процесів, для зв'язування вуглекислоти, регуляції стоку, захисту полів від дії вітру, задля задоволення естетичних потреб тощо.

Перші заходи з охорони окремих елементів біосфери (видів організмів) почали здійснюватися ще до початку нашої ери у тодішніх країнах - Єгипті, Індії, Китаї та ін. Основна маса живої речовини оточує Землю вельми тонким шаром від декількох міліметрів до десятків метрів. Скупчення живих організмів у тонкому приповерхневому шарі робить їх легкодоступними для прямого й опосередкованого впливу людини. Жива речовина біосфери має величезну хімічну активність, зумовлену біологічним обміном речовин. У процесі фотосинтезу щорічно наземною і водною рослинністю акумулюється величезна кількість сонячної енергії, пов'язується 35 млрд т вуглецю, фіксується 44 млрд т азоту, виділяється декілька десятків мільярдів тонн кисню тощо.

Похожие статьи




Біологічні ресурси - Сучасний стан біологічних ресурсів України

Предыдущая | Следующая