Розрахунок енергетичної складової продуктивності земель - Розробка програми використання та охорони земель Ямпільського району Сумської області

Основним джерелом енергії, яка надходить до системи ("землі") є сонячна радіація. Крім того суттєво впливає на продуктивність земель їх тепловий режим, який безпосередньо залежить від клімату (передусім обсягів надходження сонячної енергії).

Для розрахунку величини енергетичної складової продуктивності скористаємося залежністю

, ц/га (2.2)

Де - сума активних температур повітря за вегетацію; - параметри моделі; - максимальна продуктивність культури при сортовипробуванні

Значення, розраховуємо за емпіричними зональними залежностями:

, (2.3)

У формулі (2.3) - кількість днів від 10 серпня (початку періоду вегетації) до його завершення, який розраховуємо за формулою:

, (2.4)

Де - номер місяця закінчення вегетації; - день місяця закінчення вегетації.

Для визначення і розрахунку часткових значень продуктивності земельних ресурсів через енергозабезпеченість і виконання подальших розрахунків використовується формула:

(2.5)

Де kF - поправка на заморозки;

KWt - коефіцієнт несприятливих умов літньо-осіннього періоду та пере зимування для озимих;

KL - поправка на полягання зернових;

KS - поправка на град;

KD - поправка на посуху;

KІ - поправка на хвороби;

KH - поправка на шкідники;

NF - кількість пошкоджень внаслідок заморозків;

NL - кількість пошкоджень внаслідок полягання;

NS - кількість пошкоджень внаслідок граду;

ND - кількість пошкоджень внаслідок посухи.

У даному розділі курсового проекту будуть вестися розрахунки для двох сільськогосподарських культур - це льон та люцерна. За результатами розрахунків необхідно отримати найвищу продуктивність цих культур. Для того, щоб отримати найвищу продуктивність цих культур необхідно провести наведені нижче розрахунки:

    - часткової продуктивності від грунтових показників; - вагових коефіцієнтів грунтових показників; - вагових коефіцієнтів факторів продуктивності земельних ресурсів; - загальної продуктивності за загальним функціоналом міри; - загального показника сукупної дії факторів продуктивності земельних ресурсів; - продуктивності від сукупної дії факторів; - оцінки стану земельних ресурсів.

Вихідними даними для цих культур будуть значення: уРожайність льону (YB )становить 9 ц/га, урожайність конюшини (YB ) Становить 390 ц/га.

Для проведення всіх розрахунків було створено програму в програмному продукті Microsoft Excel, яка дає змогу вільно оперувати змінними величинами та моделювати дію управлінських заходів на врожайність.

Таким чином в результаті обрахунків отримали часткову продуктивність земельних ресурсів для льону 1,96 ц/га., для люцерни - 56,79 ц/га

Розрахунок продуктивності за забезпеченістю енергією представлений в таблиці 2.1.

Таблиця 2.1 - Енергетична складова продуктивності земель

Льон

D

M

Ф

Xt

µ

Kt

Лt

Yot

Yb

Yt

10

8

112

2671.25

0,00407

7,2E-07

200

4,835

9

1,96

Люцерна

D

M

Ф

Xt

µ

Kt

Лt

Yot

Yb

Yt

15

10

178

2804.91

0,00407

7,2E-07

600

4,835

390

56,79

Похожие статьи




Розрахунок енергетичної складової продуктивності земель - Розробка програми використання та охорони земель Ямпільського району Сумської області

Предыдущая | Следующая