Виробництво гранул і профільних виробів методом екструзії - Використання вторинної полімерної сировини

Гранулювання є завершуючим етапом підготовки полімерної сировини у вторинний гранульований матеріал. Загальна технологічна схема гранулювання наведена на рис. 4.3. Гранулюючий пристрій включає формуючий інструмент, гранулятор і пристрій для охолодження гранул. На практиці використовують різні способи гранулювання :

- гранулювання безпосередньо на фільєрі. Різання розплаву полімеру здійснюють на виході після фільєри. Міцність гранул забезпечується охолодженням їх в місці різання повітрям. Остаточне охолодження гранул здійснюється водою;

загальна технологічна схема гранулювання

Рисунок 4.3 - Загальна технологічна схема гранулювання

    - сухе гранулювання на фільєрі. Різання розплаву безпосередньо на фільєрі здійснюється за допомогою ножів, що обертаються. При гранулюванні використовується повітряне охолодження. Цей спосіб застосовують при незначній прилипаємості розплаву до металів (полівінілхлорид, поліолефіни); - гаряче гранулювання в зволоженому середовищі. Різання розплаву безпосередньо на площині фільєри здійснюється ножами, що обертаються, а зміцнення зрізів досягається водяним пилом. Остаточне охолодження здійснюється холодним повітрям. Спосіб застосовують для полімерів з схильністю прилипати до металевих поверхонь, але відносно малою міцністю розплаву; - напівмокрий спосіб гранулювання з гарячим разанням. Гаряче різання у водяному тумані супроводжується охолодженням водою. Спосіб застосовують для матеріалів з відносно високою міцністю розплаву, але схильних прилипати до металевих поверхонь; - підводне гранулювання. Різання здійснюється ножами, зміцнення зрізу і охолодження гранул здійснюються водою. Цей спосіб використовують при переробці матеріалів з малою міцністю розплаву, а також при великотоннажному виробництві гранул, коли екструдери розвивають високу продуктивність (більше 1000 кг в годину); - холодне гранулювання. Видавлюють заготівки у вигляді круглих прутків або стрічок, які заздалегідь охолоджують повітрям або водою, а потім ріжуть спеціальним різальним пристроєм. Найчастіше в голівці грануляторів формуються стренги або стрічки, які гранулюються після охолодження у водяній ванні.
лінія гранулювання

Рисунок 4.3 - Лінія гранулювання: де 1 - екструдер; 2 - фільтр; 3 - стренгова голівка; 4 - ванна охолодження; 5 - гранулятор; 6 - пристрій для натягування; 7 - різак гранул; 8 - пристрій для введення сировини

Продуктивність процесу гранулювання залежить від виду вторинного полімеру. Для вторинних відходів поліетилену низької щільності продуктивність складає 50-100 кг/год.

Похожие статьи




Виробництво гранул і профільних виробів методом екструзії - Використання вторинної полімерної сировини

Предыдущая | Следующая