Сучасний стан в Україні, Рослинних ресурсів - Сучасний стан біологічних ресурсів України

Рослинних ресурсів

Рослинні ресурси - це всі рослинні організми (вищі рослини, гриби, мохи, лишайники, водорості), які ростуть на територіях і акваторіях та використовуються або можуть бути використані для різних потреб суспільства. Серед них особливе господарське значення мають лісові ресурси.

Ліси займають близько третини поверхні земної кулі. Деревина є універсальною сировиною, з якої може бути виготовлено більш ніж 15-20 тис. різноманітних виробів. Відомо також гідрокліматичне, грунто - та полезахисне значення лісу. Крім того, дуже важливими є санітарно-гігієнічна, бальнеологічна та рекреаційна функції лісів. Лісам притаманний найвищий рівень утворення біомаси - сьогодні вони створюють близько 92 % біомаси суші. Ліси цінні ще й тим, що є відновними ресурсами і виробляють приблизно дві третини органічної речовини, яка створюється на Землі.

Лісовими ресурсами є деревні, технічні, лікарські та інші продукти лісу, що використовуються для задоволення потреб населення і виробництва та відтворюються у процесі формування лісових природних комплексів. До лісових ресурсів також належать корисні властивості лісів (здатність зменшувати негативні наслідки природних явищ, захищати грунти від ерозії, запобігати забрудненню навколишнього природного середовища та очищати його, сприяти регулюванню стоку води, оздоровленню населення та його естетичному вихованню тощо), що використовуються для задоволення суспільних потреб. Ліси України за екологічним і господарським значенням поділяються на першу і другу групи.

До першої групи належать ліси, що виконують переважно природоохоронні функції, також ліси на територіях природно-заповідного фонду (заповідники, національні природні парки, пам'ятки природи, заповідні урочища, регіональні ландшафтні парки, ліси, що мають наукове або історичне значення (включаючи генетичні резервати), лісоплодові насадження і субальпійські деревні та чагарникові угруповання.

До другої групи належать ліси, що поряд з екологічним мають експлуатаційне значення і для збереження захисних функцій, безперервності та невиснажливості використання яких встановлюється режим обмеженого лісокористування.

Україна належить до лісодефіцитних держав. Площа земель лісового фонду України складає близько 10 млн. га. Лісистість країни становить 14,3 %. Хвойні насадження складають 45 % загальної площі, в т. ч. соснові - 36 %. Твердолистяні насадження 41 %, в т. ч. дуб і бук - 33 %.Ліси розміщені по території нерівномірно: в Поліссі - 29% площі регіону, Лісостепу - 14%,Карпатах -40%, Степу -5%, Криму( в основному в горах) - 10%.

Загальний обсяг лісокористування досягає 13 млн. м 3 деревини при 52 % використання річного приросту.

Динаміка основних показників лісового фонду України

Роки:

1978

1983

2000

Загальна площа лісів, тис. га.

9645

9969

9942

В тому числі ліси 1 групи

4844

4987

5072

Загальний запас насадження, млн. м3

1025

1240

1320

Запас стиглих насаджень,

Млн. м3

158

129

123

Лісистість території України, %

13,7

14,2

14,3

Практично всі лісові насадження України знаходяться в зоні негативного впливу промислових викидів або забруднюючих речовин, а тому поступово втрачають природну стійкість і здатність до саморегуляції.

Внаслідок аварійних викидів на ЧАЕС в Україні забруднено більше 4 млн. га лісів, в т. ч. 157 тис. га виведено із господарського обігу внаслідок високого радіоактивного забруднення цезієм, стронцієм, плутонієм. З обстежених 3,6 млн. га 1,5 млн. га мають щільність забруднення понад 1 Кі/км2.

Найбільші площі таких лісів в Житомирській, Київській та Рівненській областях - від 50 до 60 % загальної площі. В Черкаській, Вінницькій, Чернігівській і Сумській - 20 %.

Під особливо несприятливим антропогенним впливом внаслідок промислового забруднення знаходяться лісові масиви Лисичансько - Рубіжансько-Северодонецької, Дніпропетровсько-Запоріжської та Черкаської промислових агломерацій.

За даними УНДІ лісового господарства з 1992 по 1994 рік в 2,3 рази збільшились питома вага дерев з високою дефоліацією ( від 26 до 99 %). Зросла за останні роки і площа ушкодження лісів шкідниками і хворобами. Величезних збитків лісовому господарству завдають пожежі. Якщо в 1993 році по Україні лісові пожежі охопили 3178 га, що 1994 - 10040 га. Особливо великі масштаби пожеж в 1994 р. були у Волинській області -- 2654 га, Донецькій -- 2429, Луганській - 1094. 220 га хвойного лісу згоріло і в Полтавській області. Майже не було лісових пожеж в Закарпатській, Вінницькій і Чернівецькій областях.

Відновлення лісів відбувається переважно штучним (рукотворним) шляхом. З 1950 по 1965 рік щорічно висаджувався ліс на площі 100 - 120 тис, га, з 1966 по 1990 рік - 45 - 50 тис, га. В 1994 році лісовідновлення було проведено на площі 33,1 тис, га, з яких створено лісові насадження у ярах, балках, на пісках і інших незручних землях площею 12,3 тис. га, створено 1,8 тис, га лісосмуг. Необхідно відзначити величезне значення лісосмуг в Степовій і Лісостеповій зоні України. Вони створюють мікроклімат на полях, зменшують дію суховіїв, сприяють накопиченню вологи в грунті, затримуючи сніг і талі води.

В Україні значні площі землі піддаються водній та вітровій ерозії. Значення лісів в захисті грунтів від процесів ерозії неможливо переоцінити. Вже створено 1,4 млн. га протиерозійних насаджень, з яких 150 тис. га по берегах малих річок і водоймищ, 440 тис. га полезахисних лісосмуг, під захистом яких перебуває 13 млн. га рільної землі. Проте, для гарантованого захисту від ерозії необхідно в ближчі роки збільшити площі таких насаджень на 5-9 %, в першу чергу в Степовій зоні. Як вже згадувалось в Україні багато штучних лісів, тобто висока ступінь їх антропогенізації - більше 50 %.В Херсонській області вона сягає 95 %, Миколаївській та Запорізькій - 93, Дніпропетровській - 81 %. Найменші показники в Криму - 17 %, Закарпатті - 28 %.

Похожие статьи




Сучасний стан в Україні, Рослинних ресурсів - Сучасний стан біологічних ресурсів України

Предыдущая | Следующая