10-значний номер ISBN - ISBN як найголовніший міжнародний стандарт книги

До 2007 року цей код складався з абревіатури ISBN (незалежно від мови видання) і десяти цифр. У таких виданнях цифрова частина ISBN містить чотири групи цифр, кожна з яких складається з різної кількості цифрових знаків, відокремлених один від одного дефісом. Цифрова частина відокремлювалася від абревіатури ISBN пробілом. Чотири групи цифр ISBN розташовувалися в такій послідовності:

    - ідентифікатор (країни) групи; - ідентифікатор видавця; - порядковий ідентифікатор книги; - контрольна цифра (або буква Х).

"Для позначення цифрової частини ISBN застосовуються арабські цифри від 0 до 9. Остання цифра ISBN - контрольна - може бути цифрою римською Х, що використовується для позначення числа 10" [2].

Код ISBN проставляється у нижньому лівому куті звороту титульної сторінки книги та внизу реквізитної сторінки наприкінці книги або четвертої сторінки обкладинки (суперобкладинки), палітурки.

1) Ідентифікатор групи (країни). Встановлюється Міжнародним агентством ISBN/ISMN і служить для визначення мовної області або країни (наприклад, 0 - для англомовних країн: Великої Британії, США, Австралії, Канади, Ірландії та інших.

Для України донедавна такий ідентифікаційний номер завжди починався з цифри 5 (що вказувало на приналежність видання Радянському Союзу) Нині по цифрі 5 ідентифікують Росію. З 1996 року візитною карткою України є цифра 966.

Кількість цифр в ідентифікаторі групи залежить від річного обсягу книжкової продукції країни. Ідентифікатори групи встановлюються Міжнародними агентством ISBN/ISMN у таких діапазонах чисел: 0 - 7; 80 - 94; 950 - 997; 9980 - 9989; 99900 - 99999. Як бачимо, наша країна потрапила до третьої ідентифікаційної групи.

    2) Ідентифікатор видавця. Його присвоює Національне агентство ISBN. Ці ідентифікатори визначають місце видавництва на міжнародному рівні. Ідентифікатор видавця може налічувати різну кількість цифрових знаків (від двох до п'яти), залежно від обсягу книжкової продукції, що випускається. Видавництвам з більшим обсягом книжкової продукції присвоюється ідентифікатор з найменшою кількістю цифрових знаків. І навпаки, видавця-початківця можна відразу розпізнати за ідентифікатором з більшою кількістю цифрових знаків. 3) Порядковий ідентифікатор книги. Він служить для ідентифікації конкретного видання та присвоюється видавництвом. 4) Контрольна цифра. Присвоюється видавництвом для ідентифікації конкретного видання. Контрольна цифра служить для перевірки правильності цифрової частини ISBN.

Похожие статьи




10-значний номер ISBN - ISBN як найголовніший міжнародний стандарт книги

Предыдущая | Следующая