ТОТЕМІЗМ, ЯК ФОРМА РЕЛІГІЇ РАННЬОГО МАТРІАРХАТУ - Родоплемінні релігії

Тотемізм(мовою індіанців - оджибве (журавля) тотем означає його рід) є віра у надприродну спорідненість людських колективів з певними видами тварин.

Тотемами називають тварин, які первісні люди вважали своїми надприродними родичами. У тотемах люди вбачали покровителів роду й племені, захисників і помічників у розв'язанні всіх конфліктів. Усі вважалися братами і сестрами людей, і тому свої родові колективи первісні мисливці називали їх іменами. Наприклад, північноамериканські індіанці з племені оджибве у XVIIст. мали п'ять родових колективів, які мали назву: журавля, сома, гагари, ведмедя тощо.

Спочатку як тотему поклонялися тільки тварині і причому тій, яка була об'єктом полювання. Пізніше ( із збільшенням людських колективів ) родинні відносини поширилися на решту тварин, а в окремих народів - також на рослини і природні фактори. Наприклад, у австралійців тотемами були собака Дінго, водяна лілія, сливове дерево, великий камінь, гарячий вітер, дощ, сонце.

За яких історичних умов виник тотемізм? У нього було дві специфічні соціальні передумови: виникнення родового ладу і полювання як основний вид трудової діяльності. Разом із виникненням родового ладу з'явилася і залежність кожного члена суспільства від колективу родичів, оскільки тільки від них первісна людина могла отримувати допомогу і заступництво. А в умовах, коли полювання було головним видом трудової діяльності первісна людина досить сильно відчувала свою залежність від тварин. Залежність від родового колективу і тварин - ось ті головні особливості раннього матріархату, які ніби відштампувалися в тотемізмі.

Зазначимо дві основні риси тотемізму.

Перша - виділення в ролі головних об'єктів поклоніння тотемічних духів, тобто двійників тотемів. Не самі тотемі, а їхні двійники були головним об'єктом поклоніння в цій релігійній системі. Тотемам поклонялися настільки, наскільки вони були вмістилищем тотемічних духів. Це поклоніння виявлялося через молитви(прохання), танці, табу, жертвоприношення, спеціальні тотемські свята. Особливим способом поклоніння були обряди уподібнення тотему. Під уподібненням розуміється прагнення зовні бути схожим на тотема хоч би однією якоюсь рисою.

Друга риса - дозвіл убивати і з'їдати тотема тільки за умов дотримання особливих релігійних процедур. Тотемам поклонялись, але їх же вбивали і з'їдали. І, за переконанням первісних мисливців, одне не заважало іншому. Важливим було одне: вбити і з'їсти за правилами, тобто так, щоб не нашкодити тотемічному духові. Так, індіанці - шевенези( Канада) ще на початку XXст. виконували такі процедури над тілом забитого "родича"-оленя: ставили перед мордою забитого посуд з їжею, танцювали мисливський танець, гладили тіло, дякували оленеві за те, що він дав себе забити, просили вибачення і бажали щастя духові оленя в країні померлих.

Тотемізм увійшов як елемент у всі сучасні релігії. Особливо відчутним є його вплив в індуїзмі, де багато тварин вшановуються як священні. Найпочесніше місто серед усіх шанованих тварин у індусів займає корова. Сліди тотемізму чітко просліджуються в християнстві. Святий дух зображується у вигляді голуба, а Христос часто називається агнцем, тобто ягням. Від обряди ритуального з'їдання тотема бере свій початок християнське таїнство причащання, під час якого віруючі під виглядом хліба і вина з'їдають тіло і п'ють кров Бога".

Похожие статьи




ТОТЕМІЗМ, ЯК ФОРМА РЕЛІГІЇ РАННЬОГО МАТРІАРХАТУ - Родоплемінні релігії

Предыдущая | Следующая