ВСТУП, ЗАРОДЖЕННЯ ТА ФОРМУВАННЯ РЕЛІГІЇ - Родоплемінні релігії

Релігія в особливій формі відображає реальні соціальні процеси, інтереси сподівання і прагнення широких народних мас. Релігійна боротьба, зумовлена розходженнями в розумінні певних догматів, насправді переслідує земні цілі. Тому, аналізуючи будь-яку форму релігії, важливо знати в: в яких історичних умовах вона виникла; в яких соціальних верствах поширювалась і як у віровченні відображалися їх інтереси; які зміни відбувалися в даній формі релігії у процесі історичної еволюції; в якій формі існує тепер.

Проблема виникнення релігії тісно пов'язана з проблемою виникнення і розвитку людини. За сучасними антропологічними даними еволюція людства охоплює величезний еволюційний період - понад 2млн років. Протягом цього часу людина відокремилася з протолюдського царства завдяки трудовій діяльності, розширення та ускладнення якої дали поштовх розвиткові мислення.

Розглянемо зародження, формування та розвиток родоплемінних релігій.

ЗАРОДЖЕННЯ ТА ФОРМУВАННЯ РЕЛІГІЇ

Процес зародження релігії був достатньо тривалим. Далекі предки людини сучасного типу - австралопітеки, пітекантропи, синантропи, володіли лише зародками мислення і, звісно, не мали здатності до елементарного узагальнення, абстрагування, тобто до розумової діяльності як такої. Діяльність цих істот, яких вірніше було б назвати простолюдами, обмежувалася виготовленням найпримітивніших знарядь, придатних до збирання та мисливства. Археологічні дослідження не дали жодних свідчень наявності в них будь - яких релігійних уявлень. Деякі вчені допускають, що пізньому неандертальцеві, який жив понад 100 тис. років тому, були притаманні примітивні прояви віри в надприродне, зокрема культ померлих із вірою в існування потойбічного життя. Це виявлялось у способі поховання: покійників укладали на бік, орієнтували зі сходу на захід, зв'язували ноги, а поряд клали їжу та знаряддя праці. Такої думки додержувався академік А. Окладников, який досліджував одне з неандертальських поховань на території Узбекистану в печері Тешик-Таш. Інші дослідники спираючись на дані археології, етнографії, мовознавства, пов'язують виникнення релігії з ранньородовим устроєм, який склався близько 40 тис. років тому, і з кроманьйонцем - людиною сучасного типу, яка вже володіла психологічними механізмами, що дозволяли розвиток релігійних уявлень.

В усі часи свого існування релігія була певним відображенням наявних суспільних відносин, певного розуміння світу. У найдавніші часи діяльність людини мала лише привласнювальний, а не перетворювальний характер. через це людина була майже цілком залежною від навколишнього природного світу і ні на практиці, ні в уяві не виокремлювала себе з нього. На цій стадії її розвитку сформувалися релігійні уявлення, за якими суспільне і природне середовище складали одне ціле, і світ являв собою систему уособлених у різних природних феноменах сил, яким були властиві вольові та розумові якості, та які були пов'язані між собою за принципом кровної спорідненості. Тобто світ уявлявся як проекція кровно - родових відносин, за якими організовувалося тогочасне суспільство.

Такий тип первісної релігії називається міфом. Для міфу характерна відсутність розмежування природного і надприродного, чуттєвого і духовного. Всі відомі міфологічні системи змальовують створення світу, але в них відсутня постать Бога - творця.

Протягом тисячоліть зі зміною суспільних і виробничих відносин міф розвивався, але вищезгадані риси були властиві йому на всіх стадіях. Навіть класична давньогрецька міфологія подає ту саму картину: світ богів не відокремлений чіткою межею від світу людей, боги і люди підлягають тим самим законам долі, і навіть вічна молодість та безсмертя, по-перше, відносні. по-друге досягаються суто природними засобами. .Вищі з богів є надзвичайно могутніми, але не всемогутніми, і жоден із них не є творцем світу, який виник, за давньогрецькою міфологією, з первісного хаосу спонтанно.

Похожие статьи




ВСТУП, ЗАРОДЖЕННЯ ТА ФОРМУВАННЯ РЕЛІГІЇ - Родоплемінні релігії

Предыдущая | Следующая