Протестантизм як новий етап у духовному становленні суспільства, Лютеранство - Реформація та ранні форми протестантизму

На Вормському соборі в 1521г. Мартін Лютер відмовився від покаяння до тих пір, поки його позиція не буде спростована через Писання і заявив, відповідаючи своїм обвинувачам: "Оскільки я переконаний приведеними мною текстами Священного Писання і совість моя у владі слова Божа, то я не можу і не хочу відректися, бо недобре поступати проти совісті, на тому коштую і не можу інакше". Рух поширювався дуже швидко.

Такі радикальні дії Лютера поклали за собою цілий ряд реформаційних рухів в інших державах. Окрім історії виникнення загальними для усіх течій протестантизму є і протикатолицькі вимоги. Правда, кожна течія по-різному реформувала католицизм. Найбільш відомими протестантськими течіями були: лютеранство, анабаптизм, цвінгліанство, кальвінізм, англіканство, п'ятидесятники, адвентисти.

У тогочасному протестантизмі чітко визначилися два напрями: бюргерсько-поміркований, який очолював М. Лютер, і плебейсько-радикальний, який очолював Т. Мюнцер -- ватажок селянського руху, відомий під назвою "анабаптизм" .

Лютеранство

Основні принципи лютеранства викладені в "Книзі згоди" ("Книга конкордії"), а також "Великому" і "Малому" катехізисі М. Лютера.

М. Лютер рішуче нападав на претензію католицької церкви бути посередником між віруючими та Богом, на догму про те, що загробна доля залежить цілком від заслуг віруючого перед церквою. Між Мартін Лютер людиною і Богом, зазначав Лютер, не повинно бути ніяких посередників. Бог дає спасіння за своєю волею, а не за вимогами грішників. Доля віруючого визначається не церквою, а Божою милістю. Заслужити милість Бога і досягти спасіння віруючий може лише тоді, коли визнає себе безнадійно гріховною істотою, щиро повірить у "спокутну жертву Ісуса Христа". Рятує лише глибока віра в Бога. Вчення про особисту глибоку віру як єдиний і достатній засіб спасіння становить основу протестантської догматики і вимагає переосмислення традиційного віровчення католицької церкви.

Висунутий Мартіном Лютером принцип "виправдання глибокою вірою" вимагав спрощення пишного католицького богослужіння, конфіскації церковного майна, ліквідації чернецтва, істотного скорочення кількості релігійних свят і таїнств.

Похожие статьи




Протестантизм як новий етап у духовному становленні суспільства, Лютеранство - Реформація та ранні форми протестантизму

Предыдущая | Следующая