Використання методів управління - Розробка системи менеджменту в організації

Методи управління відіграють важливу роль у діяльності будь-якого підприємства, тому що являють собою сукупність способів і прийомів впливу на колектив підприємства та окремих виконавців. Ефективність всієї системи управління на підприємстві залежить від правильного вибору методів впливу.

Методи управління - це сукупність способів і прийомів впливу на колектив і окремих виконавців з метою активізації ініціативи та творчого підходу всього персоналу в процесі практичної діяльності. Методи менеджменту базуються на дії законів та закономірностей управління (враховують науково-технічний рівень виробництва й рівень розвитку відносин в управлінні). Особлива роль методів менеджменту полягає в тому, щоб створити умови для чіткої організації процесу управління, використання сучасної техніки та прогресивних технологій організації праці, забезпечити їх максимальну ефективність при досягненні поставлених задач та цілей відповідно до стратегії розвитку.

Методи менеджменту за своєю сутністю мають мотиваційний характер, відповідно до якої здійснюється класифікація методів управління на економічні, соціально-психологічні, адміністративні, правові.

За допомогою економічних методів здійснюється вплив на економічні інтереси колективів і окремих виконавців. Цей вплив здійснюється шляхом матеріального стимулювання працівників. Посідаючи центральне місце в системі методів управління трудовою діяльністю людей, на основі економічних методів встановлюється цільова програма розвитку підприємства. Вона визначає такий режим роботи і такі стимули, які об'єктивно спонукають і зацікавлюють працівників до продуктивної праці.

Стимулювання заключається в організації заробітної плати працівникам. Відповідне фінансування колективу або окремого підрозділу створює відповідні умови праці, які впливають на її продуктивність.

Господарський розрахунок передбачає повне фінансове забезпечення підприємства за рахунок власних ресурсів, що включає в себе економічну незалежність від інших факторів зовнішнього середовища. Аналіз показує ефективність діяльності підприємства, дозволяє виявити недоліки в роботі. Планування заключається в розробці різних за строком реалізації планів, що дозволяє спланувати діяльність підприємства у майбутньому.

Необхідно також виділити соціально-психологічні методи, які складаються з методів психологічного спонукання, методи формування соціально-психологічних відносин у колективі, методи гуманізації праці, методи професійного відбору та навчання. Необхідно зазначити, що психологічні методи управління при правильному використанні можуть бути дуже ефективними, особливо в сполученні із соціальними чи економічними методами.

Зосередившись на правових методах управління, потрібно зауважити, що вони дозволяють регулювати вертикальні зв'язки відповідними посадовими інструкціями, які створюються для кожної посади, дозволяють регулювати господарські зв'язки не тільки із зовнішнім середовищем, а також усередині організації. Правові методи регулюють трудові відносини за допомогою правових актів про працю, а також регулювання земельних, фінансових відносин.

Адміністративні методи можна поділити на методи організаційного (організаційне регламентування, організаційне нормування, методи інструктування) і розпорядчого впливу (накази, розпорядження, вказівки, резолюції).

На підприємстві застосовуватимуться усі вище наведені методи управління, основна частина з яких буде припадати на: квартальні плани, що дає змогу впливати на ритмічність виробничо-господарської діяльності, якість продукції, становища підприємства на ринку; економічні стимули, що базуються на використанні матеріальних стимулів, дивідендів; податки, вплив через яких сприяє регулюванню взаємовідносин держави і підприємства, його працівників.

Серед адміністративних методів управління можна виділити: організаційні дії, організаційне нормування та організаційне інформування, розпорядчі дії.

Вплив соціальних планів здійснюватиметься шляхом забезпечення умов праці, відпочинку медичного обслуговування.

Моральні стимули будуть реалізовуватись в переважній більшості через нагородження почесними грамотами, створенням "дошки пошани".

Роблячи висновки, необхідно сказати, що для ефективного управління підприємством необхідно використовувати сукупність всіх методів управління. Як бачимо всі ці методи взаємопов'язані між собою і їх поділ на групи є достатньо умовним. Недоцільно на підприємстві нехтувати психологічними чи соціальними методами.

Таким чином, на МП-ТзОВ "Лісма" доцільним буде створити таку систему управління, яка б використовувала як економічні і організаційно-розпорядчих методів, так і соціально-психологічних та правових методів. Лінійним керівникам необхідно створити відповідний психологічний мікроклімат персоналу свого підрозділу. Директор повинен бути носієм психологічної культури підприємства. Доцільним буде широке застосування економічних методів управління. Особливу увагу необхідно приділити до створення соціальної інфраструктури, що відображатиме турботу керівництва про своїх підлеглих на підприємстві.

Таким чином, на підприємстві потрібно застосовувати всю необхідну сукупність методів управління, що дасть змогу підвищити ефективність управління персоналом, як результат - максимальне досягнення поставлених задач та цілей, забезпечення економічного зростання та процвітання підприємства.

Похожие статьи




Використання методів управління - Розробка системи менеджменту в організації

Предыдущая | Следующая