Основи операційного менеджменту, Проектування функціональних служб - Розробка системи менеджменту в організації

Основне призначення операційної системи полягає у виробництві продукції або наданні послуг для задоволення конкретних потреб споживачів. Виробничий процес слід розглядати як операційну систему по схемі "виробництво операції".

Проектування функціональних служб

Операційна система - діяльність цілеспрямованих людей, об'єднаних спільною метою. Операційна система складається з переробної підсистеми, підсистеми забезпечення, підсистеми управління.

Переробна підсистема - це підрозділ підприємства, який виконує виробничу роботу, безпосередньо пов'язану з перетворенням ресурсів у вихідну продукцію.

Підсистема забезпечення - підрозділ, який забезпечує життєво необхідні для переробної підсистеми функції і безпосередньо непов'язаний з випуском продукції.

Підсистема управління - підрозділи, які на основі зібраної інформації від інших двох підсистем приймають рішення про перспективні цілі та функції переробної підсистеми.

Ефективність операційної системи визначається ринковою вартістю створеної продукції (виходи) поділена на загальні затрати (входи). Ринкова вартість виходів визначається обсягами випущеної продукції, відповідністю асортименту продукції, що випускається, попиту на неї, якістю продукції, своєчасністю випуску й доставки продукції споживачам, гнучкістю виробничої системи для задоволення потреб споживача.

Щоб оцінити ефективність операційної системи, необхідно враховувати такі фактори як ціни на матеріали і сировину, затрати на зберігання матеріалів до моменту їх використання, вартість замовлення і вартість отриманих матеріалів, величину та розмір затрат при нестачі матеріалів, додаткові витрати через низьку якість сировини та матеріалів. Також необхідно провести аналіз затрат на трудові ресурси при цьому врахувавши затрати на оплату праці, затрати на додаткову оплату праці висококваліфікованим працівникам, додаткові затрати, пов'язані з плинністю кадрів та недоліками в роботі персоналу. Ефективність операційної системи залежить від взаємодії операційних функцій з іншими функціями управління виробництвом, такими як інженерної функції, функції маркетингу, фінансової функції та функції трудових ресурсів.

Ефективність операційної системи для підприємства необхідно досягати забезпеченням високого рівня конкурентоздатності продукції, для досягнення якого необхідно використовувати такі способи, як зниження витрат виробництва, підвищення надійності товарів, а також залежить від таких факторів, як швидкість транспортування продукції, гарантовані строки поставки, можливість випуску товарів на вимогу замовника, своєчасність виходу на ринок та завоювання його частини, гнучке регулювання обсягів виробництва у відповідності до попиту.

Необхідно врахувати, що на підприємстві знаходяться два виробничі цехи: меблевий виробничий цех, цех по виробництву гнутоклеєних деталей. Розглянемо одиничну операційну систему та охарактеризуємо її:

Мал. 5.1 Одинична операційна система

Входом даної системи є вказівки вищого керівництва, вказівки планово-економічного відділу, розробки технолога. Зокрема до даної функціональної служби може надходити:

Рішення вищого керівництва, щодо виробництва продукції;

Освоєння нових методів виробництва;

Проведення планових заходів по техніці безпеки;

Впровадження у виробництво нових видів продукції.

Виходом є звітність про виготовлену продукцію, проведену роботу з робітниками.

Похожие статьи




Основи операційного менеджменту, Проектування функціональних служб - Розробка системи менеджменту в організації

Предыдущая | Следующая