Космічні системи зв'язку - Використання космічних апаратів в інтересах людства

Використання космічної техніки істотно підвищило ефективність системи зв'язку, дозволило зв'язати між собою всі куточки земної кулі, дало змогу широко використовувати самі інформативні, короткі хвилі, на яких працює телебачення.

Нові можливості для підвищення якості, оперативності та надійності зв'язку відкрилися з запуском штучних супутників Землі. Перебуваючи у полі прямий радіовидимості великого числа віддалених один від одного наземних пунктів, супутник дозволяє об'єднати їх мережею космічного зв'язку. У цьому випадку завдяки прямої видимості супутника з наземних пунктів використовують інформативні, короткі хвилі, що забезпечує надійну і високоекономічні передачу великого обсягу інформації на далекі відстані.

Використання штучних супутників Землі в системі зв'язку грунтується на ретрансляції поверхнею, що відбиває або апаратурою супутникасигналів від передавальних наземних станцій до прийомних. У першому випадку ретрансляція називається пасивною, у другому - активною. При пасивній ретрансляції використовується велика площа поверхні, що відбиває супутника, що розсіює падаючу на нього частину енергії радіохвиль, а наземна приймальна радіостанція приймає частина розсіяної супутником енергії. Пасивні супутники передають сигнали без затримки (в реальному масштабі часу), тобто забезпечують миттєву ретрансляцію.

Такі супутники відрізняються простотою і малою вартістю. Це можуть бути надувні тонкостінні оболонки, що не містять складної спеціальної апаратури. Вони надійні в роботі і можуть служити досить тривалий час. Керувати їхньою роботою гранично просто. Ще однією їхньою перевагою є можливість одночасної і незалежної ретрансляції через один супутник практично необмеженого числа сигналів абсолютно різних систем зв'язку, що з'єднують різні пункти (за умови, що системи працюють на різних частотах).

Великими перевагами володіє космічна система зв'язку з супутниками на так званій стаціонарній орбіті, що представляє собою кругову екваторіальну орбіту висотою близько 30 тис. км. Така орбіта характерна тим, що супутник на ній знаходиться в нерухомому відносно поверхні Землі положенні (у зв'язку з рівністю їх кутових швидкостей обертання). Зі стаціонарної орбіти забезпечується більша зона охоплення поверхні. Один стаціонарний супутник може забезпечити цілодобовий зв'язок між пунктами, віддаленими один від одного на відстань близько 17 тис. км, причому для зменшення втрат сигналів приймається, що супутник а крайніх точках видно під кутом 7,5 °.

Весь діапазон частот, ретрансльованих супутником зв'язку, ділиться на піддіапазони, звані стовбурами, причому кожний стовбур займає смугу частот, необхідну для передачі однієї телевізійної програми. Однак через нього може передаватися не тільки телевізійна інформація, але і, якщо необхідно, телефонний, телеграфний, фототелеграфна, радіомовна. Так, наприклад, через один стовбур можна передавати одночасно до 600телефонних розмов. Чим більша кількість стовбурів має зв'язного супутник, тим більше інформативну зв'язок він може забезпечити, тому більш "продуктивної" буде космічна система зв'язку.

Загальне охоплення населення великій території телебаченням за допомогою наземних засобів хоча в принципі і можливий, але пов'язаний з великими матеріальними витратами, необхідними для спорудження унікальних телевізійних веж і ліній радіорелейного зв'язку. При цьому при використанні кабельних ліній доводиться підсилювати сигнали зв'язку через кожні 6-10 км, а для зв'язку по радіорелейних лініях необхідно через кожні 40-60 км встановлювати складні ретрансляційні станції. Для їх створення потрібні дефіцитні будівельні матеріали і велика армія будівельників, які могли б бути використані на інших роботах. Час, необхідний для введення в дію таких унікальних наземних споруд, буде обчислюватися десятиріччями. Крім того, багатоелементного такої системи робить її малонадійною, неоперативної та низькоякісної. Що ж стосується організації міжконтинентальних передач, то наземними засобами реалізувати їх через океан практично не представляється можливим. Таке завдання під силу тільки супутникових систем зв'язку.

Сьогодні космічні системи зв'язку міцно увійшли в життя. Десятки країн широко використовують можливості систем космічного зв'язку і телебачення, які створили передумови для узагальнення та поширення інформації у глобальному масштабі.

Похожие статьи




Космічні системи зв'язку - Використання космічних апаратів в інтересах людства

Предыдущая | Следующая