Окуляри телескопічних систем - Огляд оптичних схем монокулярів

Окуляр - оптична система розташована безпосередньо перед оком і призначена для розглядання зображення утвореного оптичною системою. Він має вхідне і вихідне поле зору. Вихідне поле зору у окуляра кутове, його можна виміряти подвійним кутом 2щг перетину головним променем оптичної осі на виході з окуляра. Вхідне поле зору у окуляра - лінійний діаметр його польової діафрагми.

Розглянемо основні типи окулярів.

Окуляр Рамздена (рисунок 9). Він складається з двох плоско випуклих лінз, звернених опуклими поверхнями всередину. Перша лінза, вміщена у районі фокальної площини окуляра, називається колективом, друга - очна лінза. Відстань між лінзами не перевищує 2/3f 'Ок; SF і SгFг приблизно дорівнює 0,3 f'Ок, а це означає, що вихідна зіниця розташована близько до останньої поверхні окуляра. Через мале видалення вихідної зіниці окуляра Рамздена з малими фокусними відстанями (менше 30 мм) застосовувати не можна. Кутове поле 2щ'окулярів Рамздена не більше 25-30°; якість зображення невисоке. Ці окуляри застосовують у найпростіших приладах, які мають малі діаметри вихідних зіниць.

окуляр рамздена

Рисунок 9. Окуляр Рамздена

Окуляр Кельнера (рисунок 10). В результаті удосконалення окуляра Рамздена був розроблений окуляр Кельнера. Цей окуляр також складається з двох компонентів: колективу і очної лінзи, але очна лінза ускладнена - вона склеєна з двох лінз. Кутове поле окуляра досягає 40-50 °; задній фокальний відрізок SгFг = 0,4 f гОк .Окуляри такого типу знайшли застосування в польових біноклях.

окуляр кельнера

Рисунок 10. Окуляр Кельнера

Окуляри Ерфле (рисунок 11).

окуляр ерфле

Рисунок 11. Окуляр Ерфле

Окуляри, що складаються з двох компонентів, не можуть мати кутове поле більш 50°. Окуляри Ерфле складаються з трьох компонентів, два з яких - склеєні лінзи, третій - проста лінза. Кутове поле таких окулярів може бути доведено до 70°. Відомі окуляри Ерфле двох тіпов. Окуляр 2-го типу відрізняється від окуляра 1-го типу тим, що його перший компонент містить негативну лінзу, завдяки чому забезпечується більша видалення вихідного зрачка. Наібольшее застосування має окуляр 2-го типу.

Ортоскопічний окуляр (рисунок 12). Цей окуляр складається з двох компонентів, перший з яких склеєний з трьох лінз, другий - плоскоопукла лінза, звернена площиною до ока. Відстань між компонентами становить частки міліметра. В окулярі цього типу краще, ніж у попередніх, виправлена дисторсія - звідси і назва ортоскопічний. Окуляр відрізняється значним віддаленням вихідної зіниці, що дорівнює приблизно 0,75 f гОк; кутове поле 2щ ' = 40°.

ортоскопічний окуляр

Рисунок 12. Ортоскопічний окуляр

Симетричний окуляр (рисунок 13). Має більш високу якість. Він складається з двох однакових лінзових склеєних компонентів. Кутове поле його 40-45°. Окуляр набув великого поширення завдяки простій конструкції, хорошій якості зображення і великому віддаленню вихідної зіниці.

симетричний окуляр

Рисунок 13. Симетричний окуляр

Похожие статьи




Окуляри телескопічних систем - Огляд оптичних схем монокулярів

Предыдущая | Следующая