Аналіз призмових обертаючих систем - Огляд оптичних схем монокулярів

Призмова обертаюча система являє собою одиночну призму в якій одна з відбиваючих граней виконана у вигляді даху. Для повного обертання зображення застосовують призми з дахом. Будь-яку відбивну призму можна перетворити на дахоподібною шляхом заміни однієї з граней двома, утворюючи між собою кут 90°.

На рис. 4 представлені різні призми з дахом. Призначення дахоподібної призми - перевернути зображення зліва-направо. В оптичних приладах виправдовується встановлення тільки однієї дахоподібної призми.

В оптичних приладах знаходять застосування комбінації різних призм, звані призматичними системами.

призми з дахом

Рисунок 4. Призми з дахом: а - прямокутна призма БР-180°; б - пентапризма; в - призма Шмідта

Призма-куб (рисунок 5) складається з двох прямокутних призм, склеєних гіпотенузними гранями, одна з яких має відбиваюче покриття. Призма дає дзеркальне зображення; застосовується як оглядова призма при великих змінах кута візування. У положенні I працює тільки одна половина призми. У міру її повороту для візування в зеніт (положення II) починає включатися друга половина призми - обидві половини працюють однаково, аналогічно призмі Дове.

призма-куб

Рисунок 5. Призма-куб

На рис. 6 зображена проста прямокутна призма з дахом, нанесена на гипотенузну грань. Вхідний пучок променів, що має в перетині коло, повинен вписуватися в кут між гранями даху. Гострі кути призми В, С і ребро А можуть бути зрізані. При відображенні пучка променів від граней даху має місце повне внутрішнє віддзеркалення, тому немає необхідності їх сріблити. Довжина ходу променя в призмі d = 1,732D; с = 1,732. Розміри А В = АС = 1,732D.

прямокутна призма з дахом акр-90&;#63

Рисунок 6. Прямокутна призма з дахом АкР-90?

Система Порро I роду (рисунок 7) складається з двох прямокутних призм, кожна з яких має дві відбиваючі грані. Головний перетин призм розташований в двох взаємно перпендикулярних площинах (ребра прямих кутів взаємно перпендикулярні). Система не відхиляє пучок променів (щ = 0), але зміщує його паралельно початкового напрямку. Зображення повністю перевернуте; довжина ходу променя дорівнює подвоєною довжині ходу променя в прямокутній призмі з двома відбитками: d = 4D; с = 4. Систему Порро I роду застосовують в біноклях як обертаючі системи.

система порро і роду

Рисунок 7. Система Порро І роду

Система Порро II роду (рисунок 8) складається з трьох призм: однієї прямокутної призми з двома відбиваючими гранями і двох прямокутних призм, кожна з яких відбиваюча грань. Система не відхиляє пучок променів (щ = 0), але зміщує його в бік: вона дає повне обертання зображення. Довжина ходу променя d = 40; с = 4.

система порро іі роду

Рисунок 8. Система Порро ІІ роду

Похожие статьи




Аналіз призмових обертаючих систем - Огляд оптичних схем монокулярів

Предыдущая | Следующая