Вступ, Типи електромагнітних випромінювань - Вплив електромагнітних полів на організм людини

Електромагнітне поле -- це поле, яке описує електромагнітну взаємодію між фізичними тілами.

Розрізняють природні та штучні джерела електромагнітних полів (ЕМП). У процесі еволюції біосфера постійно перебуває під впливом ЕМП природного походження (природний фон): електричне та магнітне поля Землі, космічні ЕМП, передусім ті, що генеруються Сонцем. У період науково-технічного прогресу людство створило і все ширше використовує штучні джерела ЕМП.

Типи електромагнітних випромінювань

Розглянемо з початку поля природнього походження. Навколо Землі існує електричне поле середньої напруги 130 В/м. Воно зменшується від середніх широт до полюсів та до екватора, а також з віддаленням від земної поверхні. Спостерігають річні, добові та інші варіації цього поля. Також це поле постійно змінюється під впливом грозових розрядів, опадів та інших природних катаклізмів.

Також існує магнітне поле напругою 47.8 А/м та 39.8 А/м на північному та південному полюсах відповідно. Це поле коливається з 80- та 11-річними циклами змін, а також більш короткочасними змінами з різних причин, пов'язаних із сонячною активністю. Також існує магнітне поле 19.9 А/м на магнітному екваторі. Це поле інколи змінюється під впливом магнітних бур. Також земля постійно знаходиться під впливом електромагнітного поля, що випромінюється сонцем. Діапазон частот цього випромінювання приблизно дорівнює 10МГц-10ГГц. Слід взагалі зазначити, що електромагнітне поле Землі постійно змінюється через низку факторів, як то сонячна активність, процеси у земних надрах та інше. Щодо спектра сонячного випромінювання, то він знаходиться біля короткохвильової області та поєднує у собі інфрачервоне та ультрафіолетове випромінювання. Інтенсивність цього випромінювання має постійну властивість періодично змінюватися та досить сильно збільшуватися під час атмосферних спалахів.

Ці поля впливають на біологічні об'єкти протягом всього часу їх життя. Тому у процесі еволюції людина пристосувалася до їх впливу і виробила здатність захищатися від можливих ушкоджень за рахунок природних чинників. Проте науковцями спостерігається зв'язок між спалахами сонячної активності і змінами електромагнітного поля, що спричиняється цим процесом та деякими групами захворювань людей. Також, вивчаючи це явище, вченні помітили зміну умовно-рефлекторної діяльності тварин у рамках цього процесу. Систематичні дослідження щодо впливу електромагнітних полів на організм людини почалися десь з 50-х років. Наведу на малюнку спектр електромагнітного випромінювання:

Існує така номенклатура діапазонів згідно регламенту радіозв'язку:

    - 30-300 кГцНЧ - 300-3000 кГцСЧ - 3-30 МГцВЧ - 30-300 МГцметрові - 300-3000 МГцУВЧ - 3-30 ГГцСВЧ - 30-300 ГГцКВЧ

Електромагнітні поля НЧ часто використовують у термічній обробці. ВЧ - у радіозв'язку, медицині, телебаченні, радіомовленні. Простір коло джерела поля поділяють на зони: ближню (зона індукції) та дальню (зона випромінювання). Границя між зонами дорівнює

R=l/2pi.

В залежності від розташування зони характеристиками поля є: у ближній зоні - складова вектора напруги електромагнітного поля; у дальній - енергетична характеристика, інтенсивність щільності енергетичного потоку.

Похожие статьи




Вступ, Типи електромагнітних випромінювань - Вплив електромагнітних полів на організм людини

Предыдущая | Следующая