Вступ - Динаміка реактивності організму при дії несприятливих факторів виробничого середовища у робітників фізичної та операторської праці вугільної і металургійної промисловості

Актуальність теми. Збереження здоров'я працюючих в умовах дії несприятливих факторів виробничого середовища - головна проблема гігієни праці (Кундиев Ю. И., Чернюк В. И., Витте П. Н., 1997; Кундиев Ю. И., 1998; Измеров Н. Ф., 2000). В Україні та інших країнах спостерігається тенденція до підвищення інтенсивності дії шкідливих виробничих факторів і професійної захворюваності (Кундиев Ю. И., Краснюк Е. П., 1997; Мухин В. В. із співавт., 2003; Cwirko H., 1997; Аалто А., 1999). Зберігається значна кількість робочих місць в різних галузях промисловості та сільського господарства, на яких рівень несприятливих факторів перевищує припустимий (Трахтенберг И. М., 1998; Измеров Н. Ф. із співавт.,. 1999; Кальниш В. В., Навакатикян А. О., 2000). Тому, на робочому місці людина систематично піддається інтенсивним виробничим навантаженням, які розглядають як стресові (Юшкова О. И. із співавт., 2000; Суворов Г. А. із співавт., 2002). Причиною такого стресу є: несприятливі умови праці, надмірні вимоги, що пред'являються до працівника технологічним процесом, відсутність можливості зміни виробничої технології, а також обмежені психофізіологічні можливості самих працюючих (Максимович В. А., 1985; Гвозденко Л. А., 1987; Бузунов В. А.,1991; Судаков К. В., 1996; Бодров В. А., 2000).

Функціональна організація механізмів, що забезпечують гомеостаз і здоров'я, залежить як від умов зовнішнього середовища, в яких знаходиться організм, так і від його індивідуальних особливостей. Однією з кардинальних властивостей зв'язку і взаємодії організму з середовищем є його реактивність (Адо А. Д. із співавт., 2000; Мулик А. Б., 2001). Проблема реактивності організму людини в умовах дії на нього несприятливих факторів виробничого середовища є недостатньо вирішеною.

Реактивність організму зазнає істотних змін під впливом умов виробничого середовища, що стає основою різноманітних донозологічних станів і захворювань. Щоденна функціональна напруга, яку спричиняє інтенсивне виробниче навантаження, призводить до дисфункціональних перебудов в організмі (Кальниш В. В., 1994; Кундиев Ю. И., Навакатикян А. О., 1996; Пышнов Г. Ю., 2003). Розлади психофізіологічних і енергетичних процесів відбуваються на донозологічній стадії та є практично обов'язковим неспецифічним раннім компонентом різних пограничних станів. Для своєчасної й адекватної профілактики (виявлення та усунення) таких станів необхідні: професійний відбір, корекція, яка спрямована на розвиток адаптивних можливостей людини, підвищення стійкості організму до дії шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища (Антомонов М. Ю., 1993; Гребняк В. П., 1995; Шевцова В. М., 1998; Кальниш В. В., Ена А. І., 2001; Шафран Л. М., Псядло Э. М., 2002; Максимович В. А. із співавт., 2003).

Тому виникає потреба введення нових критеріїв оцінки, які інтеграційно відображають реактивність організму при дії несприятливих факторів виробничого середовища. Для цього потрібна розробка таких методів контролю, які б на відміну від відомих були направлені на профілактику порушень реактивності організму і дозволяли проводити послідовну диференційну діагностику і корекцію розладів її ланок.

Мета і задачі дослідження. Мета роботи - встановити закономірності зміни реактивності організму при дії несприятливих факторів виробничого середовища у робітників фізичної та операторської праці вугільної і металургійної промисловості, і розробити на цій основі нові методи оцінки, корекції та профілактики її погіршення.

Досягнення мети передбачало вирішення таких задач:

    1. Дати фізіолого-гігієнічну оцінку умов праці, що формують реактивність організму у робітників фізичної та операторської праці вугільної і металургійної промисловості. 2. Вивчити стан регуляторної ланки реактивності організму у робітників фізичної та операторської праці та визначити показники і критерії її оцінки. 3. Вивчити особливості зміни реактивності організму людини на дію фізичних і інформаційних факторів навколишнього середовища і їх сукупностей. 4. Розробити технології контролю і запобігання погіршення реактивності організму у працівників, що піддаються дії несприятливих факторів виробничого середовища. 5. Розробити физиолого-гігієнічні критерії оцінки та оптимізації засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), спрямованих на запобігання погіршення реактивності організму у працюючих в екстремальних умовах виробничого середовища.

Похожие статьи




Вступ - Динаміка реактивності організму при дії несприятливих факторів виробничого середовища у робітників фізичної та операторської праці вугільної і металургійної промисловості

Предыдущая | Следующая