Поняття та основні джерела УФ випромінювання - Ультрафіолетове випромінювання і його вплив на організм людини

Ультрафіолетовим випромінюванням (УФВ) називають електромагнітні випромінювання в оптичній ділянці з довжиною хвилі в діапазоні 200-380 нм.

Джерела ультрафіолетового випромінювання поділяються на джерела природного та штучного походження.

Найпотужнішим природним джерелом є сонце. Ультрафіолетове випромінювання є компонентом сонячного випромінювання. На рівень УФ випромінювання впливає цілий ряд факторів.

. Висота сонця над горизонтом: чим вище сонце в небі, тим вище рівень УФ випромінювання.

. Географічна широта: чим ближче до екватора, тим вище рівень УФ випромінювання.

. Хмарність: найвищі рівні УФ випромінювання відзначаються при безхмарному небі, але і при наявності хмар рівні можуть бути високими.

. Висота над рівнем моря: при підйомі на кожну тисячу метрів рівні УФ підвищуються приблизно на 5%.

. Озон: озон частково поглинає УФ випромінювання сонця. З виснаженням озонового шару зростає УФ випромінювання, що досягає земної поверхні.

. Відбиття від земної поверхні: багато поверхонь відбивають сонячні промені і підсилюють загальний УФ вплив (наприклад, грунт і вода відображають менше 10% УФ випромінювання; свіжий сніг відбиває до 80%; сухий пляжний пісок відбиває 15%, а морська піна - 25%).

Штучні джерела поділяються на температурні, газорозрядні та люмінесцентні.

Температурним джерелом електромагнітного випромінювання є будь-яке нагріте тіло. Широко використовуються лампи накалювання, що мають температуру 2000-3000К. Їх випромінювання лежить, в основному, в інфрачервоній області спектра, порівняно невелика частка його припадає на видиму область і зовсім нікчемна - на ультрафіолетову. З підвищенням температури джерела відбувається збільшення частки ультрафіолетової складової. Великою потужністю УФ потоку володіє кутова дуга, завдяки більш високій температурі 4000К.

Найбільш поширеними в техніці ультрафіолетовими випромінювачами є газорозрядні джерела. У них значна частина енергії випромінювання припадає на ультрафіолетову область спектру. Газорозрядних випромінювачів сконструйовано дуже багато, в основі дії їх усіх лежить один принцип, заснований на квантовності станів електронів в атомах. За допомогою електричного поля проводиться збудження атома, тобто електрон в атомі переводиться в більш високий енергетичний стан, після чого електрон спускається в більш низький енергетичний стан, висвічуючи різницю енергій станів у вигляді фотона, саме ця різниця енергій в атомі відповідає енергіям ультрафіолетового діапазону.

До люмінесцентних випромінювачів відносяться "чорне" світло та лампи для засмаги. "Чорне" світло застосовується для виявлення підробок. Ультрафіолетове випромінювання, що дається лампами чорного світла, є досить м'яким і надає найменш серйозний негативний вплив на здоров'я людини. Однак при використанні даних ламп в темному приміщенні існує певна небезпека пов'язана саме з незначним випромінюванням у видимому спектрі. Це обумовлено тим, що в темряві зіниця розширюється і відносно велика частина випромінювання безперешкодно потрапляє на сітчатку.

Похожие статьи




Поняття та основні джерела УФ випромінювання - Ультрафіолетове випромінювання і його вплив на організм людини

Предыдущая | Следующая