Джерела випромінювання і класифікація засобів захисту - Види випромінювання у виробництві та захист від них

Джерела випромінювань. У сучасному виробництві поширені різні види випромінювань: ультрафіолетове, електромагнітне, інфрачервоне і радіоактивне. випромінювання захист ультрафіолетовий іонізуючий

У практиці тваринництва і птахівництва широко застосовують опромінення тварин у період стійлового утримання ультрафіолетовими, а молодняку (ягнят, курчат, телят, поросят) інфрачервоними променями. Використовуються випромінювання для пастеризації молока, для прискорення розвитку рослин, для зменшення сприйнятливості до хвороб і в інших випадках.

Під впливом помірного ультрафіолетового опромінення підвищується природна резистентність організму і продуктивність тварин. Інфрачервоні промені на відміну від ультрафіолетових не володіють помітним хімічною дією; вони поглинаються тканинами, внаслідок чого роблять в основному теплові впливи. На цьому грунтується застосування інфрачервоних променів для обігріву молодняку в зимовий час. Поглинання інфрачервоних променів шкірним покривом - складний біологічний процес, в якому бере участь весь організм з його терморегуляторний апаратом. Дія інфрачервоних променів викликає переповнення кровоносних судин кров'ю (в результаті нагрівання шкіри), що посилює обмін речовин.

Інфрачервоне випромінювання має місце в гарячих цехах, джерелами ультрафіолетових випромінювань є дуга електрозварювання, ртутно-кварцові лампи та інші ультрафіолетові і опромінюють установки, сонце, лазери.

Джерела електромагнітних випромінювань - лінії електропередач, різні високочастотні генератори, радіохвилі.

Для опромінення насіння, рослин, харчових продуктів, для оцінки ефективності добрив, ролі мікроелементів, родючості грунту, якості ремонту і зносостійкості деталей, для дослідження механізму впливу регуляторів росту і обміну речовин у тварин використовують штучні радіоактивні речовини.

При обробці матеріалів (пайка, різання, точкове зварювання, свердління отворів у надтвердих матеріалах, дефектоскопія і ін) застосовують лазери, які є джерелами лазерних випромінювань.

Всі перераховані випромінювання при перевищенні певних значень шкідливі, тому необхідно передбачати відповідні заходи безпеки.

Класифікація засобів захисту. За характером застосування розрізняють засоби колективного та індивідуального захисту працюючих (ГОСТ 12.4.011-87).

Засоби колективного захисту в залежності від призначення поділяють на класи (для захисту від випромінювань): засоби захисту від іонізуючих, інфрачервоних, ультрафіолетових, електромагнітних випромінювань і випромінювань оптичних, квантових генераторів, від магнітних і електромагнітних полів.

Із засобів індивідуального захисту представляють інтерес ізолюючі костюми, засоби захисту органів дихання (типу масок), очей, обличчя, рук, голови, спеціальне взуття та одяг.

Похожие статьи




Джерела випромінювання і класифікація засобів захисту - Види випромінювання у виробництві та захист від них

Предыдущая | Следующая