Император-архітектор - Зведення Пантеону

Навряд чи Аполлодор брав участь в проектуванні Пантеону на на місці колишнього скромного згорілого святилища Агріппи. Примикання прямокутного портика до круглого храму через шлюз нагадує схему "екранування" экседр форуму Августа в роботах Рабірія і Аполлодора, але працями останніх таке встигло стати загально-прийнятим прийомом. Важко, мабуть, засумніватися в тому, що Декріан, або хтось з учнів маестро Аполлодора мали достатнє знання і уміння, щоб возвести купол Пантеону, розгрузочні арки в товщі стіни, полегшені матеріали для зведень -- все це вже відпрацьована практика. Римляни давно і широко використовували бетон, але не цілком йому довіряли, справедливо побоюючись розтріскування бетонної масси, і тому вважали, що краще заливати бетоном або проміжок між цегляними стінами, або свого роду "каркас" з безлічі арок, грубо викладених в цеглині.

Для зведення Пантеону потрібна була якісно нова ідея, що відважно поривала з традиційного типу, - таку ідею міг привнести в архітектуру один тільки Адріан. "Космізм" Пантеону цілком виражений його абсолютною елементарністю (Мал. 1 ). Діаметр його куполу рівний висоті споруди, так що ми маємо кулю, наполовину втоплену в циліндр, або, інакше, ідеальне поєднання Платонових ідеальних же фігур. Елементарність смислового ядра всієї композиції поєднується з вельми витонченою просторовою, рівно і колористичною програмою, доповненою витонченістю деталей декора. В наші дні ми бачимо Пантеон абсолютно інакше, чим його сприймали захоплені римляни. Тепер вхідний портик здається невідповідно великим, а груба стіна бетонного циліндра виглядає понуро. Все це забувається при вході всередину, але справа ще і в тому, що сучасне сприйняття споруди дуже грубо спотворене. Спочатку Пантеон стояв в кінці витягнутої площі (60 х 120 м), і її суто декоративні портики стандартної висоти вільно могли перекликатися тепер з гігантським ордером святині, підсилювали його провідну роль і разом з тим створювали для нього необхідний контекст. Ззаду, вже впритул до циліндра примикали терми Агріппи, зліва - базилика нептуна, справа - терми Нерона.

В результаті ефект круглого інтер'єру був ще більшою несподіванкою, ніж тепер, і на ефект несподіванки з очевидністю розрахована глибина складного портика (мал.2).

Похожие статьи




Император-архітектор - Зведення Пантеону

Предыдущая | Следующая