Аналіз виробничої програми та використання трудових ресурсів - Управління будівельним виробництвом

Виробнича структура будівельної організації являє собою схему виробничої організації, що включає її розчленовування на ділянці різного рівня та інші виробничі підрозділи, якщо є необхідність.

Зазвичай будівельна організація має 5 рівнів управління. Це рівень майстра, виконроба, начальника ділянки, начальника будуправління і керівника тресту /фірми, об'єднання/. На кожному рівні існує норма керованості, тобто норма підпорядкування керівникові певного рівня певного числа працівників. Для майстра це 10-35 чоловік, для виконроба - 2-3 майстри, для начальника ділянки /старшого прораба/ - 2 - 3 виконроби, начальника будуправління - 4 - 5 ділянок, керівника тресту - 5 -7 будуправлінь. Мінімальний склад бригади на загальнобудівельних роботах - 10 чоловік, а максимальний - 35 чоловік. На спецроботах мінімальний склад бригади - 6 чоловік, а максимальний - 20 чоловік.

Таким чином, знаючи норми керованості можна визначити виробничу структуру будорганізації.

Наприклад, маючи чисельність робочих в загальнобудівельних бригадах - 35 чоловік і норм керованості: майстри - 35 чоловік, виконроба - 3 людини, старшого виконроба - 3 людини і начальник будуправління 4 людини, будівельне управління матиме чисельність:

35 х 3 х 3 х 4 = 1260 чоловік. Число лінійних працівників в такому управлінні дорівнює 3х3х4= 36 чоловік, не рахуючи начальника управління. Якщо прийняти потужність будівельної організації 20000 тис. гривень на рік і середнє вироблення на однієї неї робочого 21000 гривень на рік, то будівельне управління здатне за рік зробити СМР на 1260 х 21000 = 26460000 гривень в рік. Таким чином, будівельна організація для досягнення заданої потужності повинна розташовувати 21000 : 26460 = 0,794 будівельних управлінь або з округленням 1 будуправління. В цьому випадку треба переходити на 4 - х рівневу систему управління, збільшивши норми керованості на всіх рівнях.

Для забезпечення заданої потужності в 20500 тис. гривень на рік і при заданому виробленні 21000 гривень на рік всього потрібний майже 20500 : 21 = 976 чоловік робочих. При нормі керованості майстра 22 чоловік всього потрібно майже 45 майстрів, 45 : 3 = 15 виконробів, при підвищенні норми керованості до 3 для старших виконробів буде потрібно 4 старших прорабів з підпорядкуванням по 3 виконроби /4 х 3 = 12 прорабів/. На рівні будівельної організації норма керованості 5 ділянок.

Для орієнтовних розрахунків приймають наступні норми: робочі - 85%, ІТР і службовці - 12%, МОП і пожежний-сторожова охорона - 3%. Таким чином, загальна чисельність такої будорганізації складе 976 : 0,85 = 1148 людини. Це число працівників необхідно уточнити після проектування організаційної структури.

Для проектування матеріально-технічної бази будівництва необхідно скористатися укрупненими нормами потреби в матеріальних ресурсах і, виходячи з них, запроектувати склад цієї бази. Проте, в даний час власна матеріально-технічна база - це велика розкіш, що вимагає крупних інвестицій, якими, як правило, будорганізація не розташовує. Сьогодні матеріали, конструкції, деталі і напівфабрикати будорганізація отримує у міру потреби у інших виробничих організацій, що діють. Будівельні машини, транспортні засоби також легко узяти в оренду або найняти на короткий час. Тому в нашому проекті підрозділу матеріально-технічної бази у виробничу структуру можна не включати.

Похожие статьи




Аналіз виробничої програми та використання трудових ресурсів - Управління будівельним виробництвом

Предыдущая | Следующая